Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033527
osób.
Oni s± z nami:
Boks - harmonia w³adz ducha i cia³a. Aut. Piotr S³awuta
Boks - harmonia w³adz ducha i cia³a, czyli o sztuce walki humanistów, jej zasadach i podstawach treningu.


(Na zdjêciu autor)

W swojej mi³o¶ci do boksu, która trwa od wielu lat, nie jestem a¿ tak radykalny, jak nasza Noblistka Wis³awa Szymborska, która w swoim wierszu ,,Wieczór autorski’’ napisa³a: ,,Muzo, nie byæ bokserem to jest nie byæ wcale’’, uwa¿am po prostu, ¿e boks to najbardziej humanitarna sztuka walki wrêcz, co wynika z kilku faktów:

1) Istniej± 3 rodzaje ciosów: proste, sierpowe, oraz z do³u tzw. haki, ka¿dy z nich mo¿na zadaæ praw± lub lew± rêk± w g³owê lub w korpus, czyli w sumie jest ich tylko 12.
2) Metody obrony przed atakiem s± du¿o bardziej rozbudowane i sk³adaj± siê na nie: a) praca nóg: odskoki, doskoki, uskoki, wykroki, zakroki, zej¶cia z linii ciosu, b) praca tu³owia: uniki i odchylenia, oraz c) obrony: blok, zbicie, kontra. Po³±czenie wszystkich tych elementów daje praktycznie nieograniczone mo¿liwo¶ci unikniêcia ataku i przeprowadzenia kontrataku
3) Boks rz±dzi siê tak± zasad± jak szermierka: d’abordne pas êtretouchè et aprèstoucher – najpierw nie byæ trafionym, a dopiero potem trafiæ.
4) Tak rozbudowana obrona sprawia, ¿e boks to takie szybkie szachy, w których bardziej pracuje g³owa i nogi ni¿ piê¶ci.

Specyfika tego sportu sprawia, ¿e trening bokserski nastawiony jest na wyrobienie szybko¶ci orientacji i ruchu, ogólnej sprawno¶ci fizycznej, gibko¶ci i si³y dynamicznej. Legendarny Feliks Stamm taktykê i strategiê walki bokserskiej okre¶la³ dosadnie: doskocz, przyp.… i odskocz. To lapidarne przedstawienie zasad pojedynku bokserskiego sprawia, ¿e kluczow± spraw± jest wypracowanie kondycji.

Celowo piszê ,,wypracowanie’’, gdy¿ jest to d³uga i ¿mudna robota, która musi byæ wykonywana regularnie, dzieñ po dniu i niestety nie ma tu cudownej recepty, drogi na skróty i za¶miecaj±cych kulturystykê suplementów. Warto przypomnieæ Stanis³awa Zakrzewskiego – znawcê boksu i twórcê polskiej kulturystyki, który w artykule „Kto zas³uguje na miano prawdziwego sportowca?” w „Tygodniku Sportowym” z grudnia 1934 r. – powiedzia³: „Sportowcem nazwê tego, który unika wszystkiego, co szkodê mog³oby przynie¶æ jemu organizmowi…”

Boks wymaga wysi³ku tlenowego, czyli takiego, gdzie trening powoduje wzrost têtna od 120 (ma³a intensywno¶æ) do 160 uderzeñ/min (du¿a) i musi trwaæ nieprzerwanie przynajmniej 30 min, przy czym im d³u¿ej trwa, tym z punktu widzenia treningu kondycyjnego lepiej. St±d czas trwania æwiczeñ zale¿y od wydolno¶ci organizmu, dlatego dla pocz±tkuj±cych mo¿e byæ to 15-30 min marszu, a dla zaawansowanych 2- 3 godziny biegu, czy jazdy na rowerze. ,,Po drodze’’ s± oczywi¶cie coraz d³u¿sze marszobiegi z wykorzystaniem ukszta³towania terenu: pagórków, piaszczystego pod³o¿a itd.; mimo, ¿e artyku³ ten nie dotyczy odchudzania, to z autorskiego obowi±zku dodam, ¿e tylko taki wysi³ek pali t³uszcz, przy czym najlepiej robi to wysi³ek o umiarkowanej intensywno¶ci. Oczywi¶cie bokser to nie maratoñczyk i kondycja to tylko element treningu, bardzo wa¿ny, co prawda, ale jeden z wielu. Wielka rola trenera polega na odpowiednim dozowaniu wszystkich sk³adowych, z których nastêpn± jest tzw. trening z przyrz±dami. W du¿ym uproszczeniu obejmuje on pracê ze specjalistycznym sprzêtem treningowym takim jak gruszka (kukurydziak) do æwiczeñ techniki ciosów na g³owê, worek bokserski ¶redni i du¿y gdzie æwiczy siê si³ê ciosów, tzw. wyczucie dystansu i elementy poruszania siê podczas walki, skakanka, poduszka itd.

Co do æwiczeñ si³owych, które s± mi szczególnie bliskie, to kluczowe ze wzglêdu na specyfikê walki bokserskiej s± æwiczenia miê¶ni grzbietu i miê¶ni piersiowych, przy pomocy wszelkiego rodzaju dr±¿ków, porêczy, pompek i pi³ek lekarskich. Typowe æwiczenia ,,z ¿elazem’’ podnosz±ce si³ê i moc miê¶ni ca³ego cia³a: zarzut sztangi na klatkê piersiow±, wyciskanie sztangi nad g³ow±, przysiad ze sztang±, wyciskanie sztangielek na ³awce, martwy ci±g, wios³owanie sztang±, ¶ci±ganie dr±¿ka w siadzie itp. s± doskonale znane ka¿demu czytelnikowi.





Pytanie tylko, jakie powinno byæ obci±¿enie? Otó¿ odpowied¼ zale¿y od tego, czy æwiczymy si³ê, czy moc miê¶ni. Pojêcie si³y miê¶ni i metodyki jej zwiêkszania nie wymaga tu wyja¶nienia, natomiast moc – eksplozywno¶æ miê¶ni to umiejêtno¶æ wytworzenia najwiêkszej si³y w danym miê¶niu w jak najkrótszym czasie, inaczej mówi±c d±¿y siê do wykonania ruchu najszybciej jak to mo¿liwe. Wiêkszo¶æ literatury i trenerów zaleca æwiczenia z obci±¿eniem 90%, po 5 – 7 powtórzeñ z przerw± od 2 do 3 min miêdzy seriami, 2-3 razy w tygodniu. Tak wygl±da klasyczny wariant bokserskiego treningu si³owego; obecnie s± stosowane ró¿ne jego odmiany, a¿ do treningu typowo kulturystycznego, choæ zwykle nawet bokserzy zawodowi nie s± zbudowani tak jak filmowy Rocky. Zwi±zane jest to z konieczno¶ci± zmiany kategorii wagowej oraz walkami na zawodowym ringu, gdzie walka ma inn± specyfikê ni¿ tzw. ,,amatorska”. ’Nie ma teraz sensu opisywaæ ró¿nic, ale s± one znaczne. Dodam tylko, ¿e kwintesencjê piêkna boksu stanowi dla mnie w³a¶nie forma ,,amatorska’’ z finezyjn± technik±, unikami, zej¶ciami, uskokami i ,,nurkowaniem’’.

Z do¶wiadczeñ w³asnych autora wynika, ¿e fenomenalny wp³yw na si³ê, szybko¶æ i ,,wybuchowo¶æ’’ ciosu ma trening odwa¿nikami kulowymi, zw³aszcza tzw. odwrotne wyciskanie i æwiczenia na dr±¿ku i porêczach.

Pomijaj±c z oczywistych wzglêdów, taki element wyszkolenia, jak walka, która jest niezbêdna zawodnikowi, uwa¿am trening bokserski w formie dla ,,amatorów’’, obejmuj±cy æwiczenia terenowe i przyrz±dowe, za najlepszy i najbardziej wszechstronny system æwiczeñ, który mo¿na poleciæ ka¿demu, niezale¿nie od wieku i p³ci. Wypada mi równie¿ zakoñczyæ cytatem; Harold Pinter, angielski laureat Literackiej Nagrody Nobla, powiedzia³: ,,Wiêcej b³ogos³awieñstwa jest w dawaniu ni¿ w braniu – to motto mi³osiernych i bokserów”.
A tak ogólnie – naukê sztuki bokserskiej, podejmuje siê, aby byæ silnym i umieæ siê biæ. To tak¿e szko³a ¿ycia, która uczy, ¿e po ciosie trzeba umieæ siê pozbieraæ.
Aut. Piotr S³awuta, kwiecieñ 2014

JWIP.PL: Autor artyku³u jest doktorem nauk weterynaryjnych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry i Kliniki Chorób Wewnêtrznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroc³awiu; jest cenionym i znanym lekarzem zwierz±t. Od wielu lat uprawia boks i szermierkê ciê¿k± broni± (szabla polska i katana). Uprawia równie¿ kulturystykê, - wy³±cznie naturaln± - traktuj±c j± jako uzupe³nienie codziennych treningów sportów walki.
Rej.781./TRENING - 80/2014.04.19/ JWIP.PL
Aktualizacja 2014.12.03, godz. 21:40


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Uczestniczy spotkania
Uczestniczy spotkania
JUBILEUSZ "B£YSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE