Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999567
osób.
Oni s± z nami:
Podstawy treningu kulturystycznego. Aut. Henryk Jasiak

(Fot. Ludwik Lis, 2013 r.)

Na temat rozwijania masy miê¶niowej przez kulturystów pisze siê do¶æ wiele, ale nadal jeszcze ten problem nie dla wszystkich jest jasny i zrozumia³y. Trzeba wiedzieæ, ¿e masa miê¶niowa to wcale nie to samo, co si³a absolutna lub moc. Wszystkie te elementy nie id± w parze. Rozwój masy miê¶niowej dla pe³nego ukszta³towania sylwetki wymaga innego treningu ni¿. Np. w podnoszeniu ciê¿arów, aczkolwiek w obu przypadkach u¿ywa siê do æwiczeñ podstawowych i do¶æ du¿ych obci±¿eñ.
Wiadomo, ¿e sztangi¶ci i specjali¶ci trójboju si³owego nigdy nie dorównuj± w rozwoju masy miê¶niowej (m. kl. piersiowej, ramion) kulturystom (z wyj±tkiem lat 60 –tych i wcze¶niejszych – przyp. red.). Tzw. si³owcy robi± mniejsz± liczbê æwiczeñ stosuj± mniej powtórzeñ w seriach. Ich celem jest g³ównie maksymalny rozwój si³y miêsni nóg, grzbietu i ramion. Kultury¶ci æwicz± w sposób bardziej urozmaicony, robi± wiêcej ró¿nych æwiczeñ, serii i powtórzeñ w celu nadania miê¶niom odpowiednich kszta³tów i masy. W podnoszeniu ciê¿arów i trójboju si³owym chodzi przede wszystkim o du¿e ciê¿ary i maksymalne kszta³towanie po³±czeñ nerwowo – miê¶niowych, a nie o masê i kszta³t miêsni.


Podstawowe zasady dla rozwoju masy miê¶niowej:
- tzw. prze³adowanie miêsni w celu zmuszenia ich do rozwoju,
- progresja obci±¿eñ (trening piramidalny w niektórych æwiczeniach),
- zmienna liczba powtórzeñ w seriach ( trening holistyczny),
- trening podzielony.
Regu³y powy¿sze stosuje siê w zale¿no¶ci od stopnia zaawansowania.
Pocz±tkuj±cy w okresie pierwszych 2 lat treningu powinien stosowaæ g³ownie æwiczenia podstawowe na du¿e grupy miê¶niowe (np. wyciskanie sztangi w le¿eniu. Jedyn± zasad± powinno byæ prze³adowanie miêsni, a wiêc stopniowe zwiêkszanie ciê¿arów, liczby serii, skracanie przerw wypoczynkowych. Powinno siê æwiczyæ 3 razy w tygodniu na wszystkie podstawowe grupy miê¶niowe, ale czysto technicznie, bez ruchów wymuszonych itp. W tym okresie i tak postêpy w przyro¶cie miêsni masy s± szybkie i znacz±ce. Przeciêtnie 10 powtórzeñ w seriach, po 2-3 powtórzenia na podstawowe, du¿e grupy, do¶æ d³ugie przerwy wypoczynkowe (ok. 2 minut), aby mieæ czas na regeneracje si³.

Szczebel ¶redniego zaawansowania.. Najwiêkszy b³±d jaki robi± æwicz±cy w tym okresie, to zbytnie forsowanie organizmu i sk³onno¶æ do przetrenowania. Wynika to z tego, ¿e stosuje siê zwykle trening podzielony, zwykle 4 – dniowy. Tak intensywny trening wymaga ju¿ specjalnej diety uzupe³nianej witaminami (…)
¦redniozaawansowani mog± w³±czaæ w niektórych seriach ruchy wymuszone, system piramidalny i holistyczny. Program powinien siê zmieniaæ co pewien czas, np. co 2 miesi±c…
Autor: Henryk Jasiak

JWIP.PL.
Powy¿szy tekst jest fragmentem z cyklu artyku³ów red. Henryka Jasiaka (1936 -2008), pt. „Trening si³y i sprawno¶ci”, który na prze³omie lat 80/90 ukazywa³y siê w tygodniku: „Wiadomo¶ci Sportowe”. Przypominamy go poniewa¿ jest aktualny, a przy tymi ³atwy w praktycznym zastosowaniu w treningu kulturystycznym.
W tym miejscu równie¿ nale¿y przypomnieæ, ¿e w latach 60 – tych „Polska Szko³a Kulturystyki” propagowana przez red. Stanis³awa Zakrzewskiego, zak³ada³a, ¿e kulturysta, to nie tylko osobnik ³adnie zbudowany, ale równie¿ silny i sprawny fizycznie. By³y to zdrowe regu³y, d³ugoletniego kszta³towania cia³a i rozwijania cech motorycznych æwicz±cego. To by³a trudniejsza - ni¿ dzi¶ - droga do celu, poniewa¿ nie przewidywa³a trucia organizmu wspomagaczami i farmaceutycznymi „cudenkami” na szybki przyrost tkanki miê¶niowej i si³y.
Rej.808./TRENING -86/2014.10.21/JWIP.PL
Aktualizacja 2015.01.16, godz. 21:25


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Budapeszt, listopad 2005 r.
Budapeszt, listopad 2005 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE