Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10041803
osób.
Oni s± z nami:
Po co æwiczysz? Jak kulturystyka zmieni³a twoje ¿ycie? Aut. Piotr S³awuta


(Na zdjêciu: Autor wyciska odwa¿nik kulisty -32 kg, ku os³upieniu ¿aków i cia³a profesorskiego).

Pytania ,,po co?” i „jak?” postawione mi na stronie JWIP.PL przez Jana W³odarka s± mi bliskie, poniewa¿ czêsto spotykam siê z nimi w swojej pracy na uczelni oraz w codziennym ¿yciu. Jednak w odniesieniu do kulturystyki odpowied¼ na nie jest z³o¿ona. Wynika to, moim zdaniem, z faktu, ¿e motywacja do uprawiania sportu, czy tylko rekreacyjnych æwiczeñ, zmienia siê wraz z wiekiem i przewa¿nie wprost proporcjonalnie od niego zale¿y.

Pewnie ka¿dy z nas zaczynaj±c æwiczyæ marzy³, aby dziêki nimi staæ siê silnym i sprawnym fizycznie. W moim przypadku znacz±cym impulsem by³ film, w którym aktor w³oskiego pochodzenia æwicz±c cia³o bez sprzêtu nabywa³ niezwyk³ej muskulatury, si³y i odporno¶ci na ciosy. Dawno temu postanowi³em robiæ tak samo. Wydawa³o siê to dziecinnie proste, gdy¿: drzew dooko³a by³o sporo, zdobycie liny do wspinania siê nie przedstawia³o wiêkszych trudno¶ci i zamiast chodziæ po mleko normalnie, zacz±³em biegaæ z bañk± drog± okrê¿n±.

Po pewnym czasie zacz±³em rozumieæ, ¿e co¶ w tym filmie by³o nie tak. Æwiczy³em wytrwale, a miê¶nie ledwo siê zarysowa³y, choæ by³em silniejszy, szybszy i bardziej wytrzyma³y. By³em tym rozczarowany, a potem, gdy w innym filmie zobaczy³em, jak ten sam aktor rozwala go³ymi rêkami CA£Y posterunek policji, a znany kulturysta morduje gumowe potwory, to wróci³ mi zapa³ do æwiczeñ i marzenie o szybkim wytrenowaniu sylwetki gladiatora; niestety realizacja tego zamiaru by³a bardzo powolna. Zrozumia³em, ¿e szybko siê nie da i NIE MA DROGI NA SKRÓTY.


Chcê przez to powiedzieæ, ¿e to moje odkrycie w kulturystyce nauczy³o mnie CIERPLIWO¦CI w realizacji wyznaczonych celów. Zaowocowa³o to w pó¼niejszej pracy zawodowej. Potrafiê POWOLI i SOLIDNIE poznawaæ warsztat badawczy i uczyæ siê od starszych, bardziej do¶wiadczonych.

W momencie, gdy moje cia³o zaczê³o nabieraæ miê¶ni, si³y i sprawno¶ci, by³em ju¿ na tyle dojrza³y, by z du¿ym SCEPTYCYZMEM odnosiæ siê do tzw. ekspertów g³ównie internetowych, którzy obiecuj± co¶ szybko i ³atwo, oraz do ich nowoczesnych i niby najlepszych metod treningowych. Ten sceptycyzm przeniesiony do zawodowego ¿ycia ka¿e mi równie¿ w±tpiæ w rewolucyjne i fundamentalne zmiany w jakiejkolwiek dziedzinie, co jest bardzo po¿±dan± cech± w mojej pracy.

Zami³owanie do æwiczeñ pozwoli³o mi tak¿e na poznanie i przyja¼ñ z bardzo ciekawymi lud¼mi, którzy na pewnych etapach ¿ycia byli i wci±¿ s± wzorami do na¶ladowania. Gdy mia³em nieca³e 30 lat pozna³em Grzesia Grzeszczaka, prê¿nego i potê¿nego przedsiêbiorcê ze Szprotawy. Pokaza³ mi, ¿e facet niezale¿nie od nawa³u obowi±zków ZAWSZE MO¯E wykroiæ czas na trening, który powoduje, ¿e niezale¿nie od wieku trenuj±cy dysponuje si³±, wytrzyma³o¶ci± i sylwetk± niczym tytan. Dodam, ¿e Grzesiek, æwiczy nadal i jest w fantastycznej formie.

Mam równie¿ przyjaciela, pracownika naukowego wroc³awskiej ASP Jacka ¯urka. Facet jest ko³o 40-tki i bez ¿adnych prochów-anabolików dysponuje sylwetk±, na widok której ,,Dawid’’ we Florencji zielenia³by z zazdro¶ci, gdyby nie by³ z marmuru. CZYLI MO¯NA NATURALNIE. Obaj wci±¿ motywuj± mnie do æwiczeñ i nowych wyzwañ; Jacek namówi³ mnie ostatnio do wyst±pienia w letnich zawodach kajakowych na Odrze.

Nie mogê nie wspomnieæ o znajomych wirtualnych, których pozna³em dziêki kulturystyce, to równie¿ niezwyk³e osoby, choæ nie mam zaszczytu znaæ ich osobi¶cie: Pan Jan W³odarek, który ZUPE£NIE BEZINTERESOWNIE dzieli siê swoj± ogromn± wiedz± i do¶wiadczeniem i Pawe³ Piotrowski, który dysponuje niezwyk³± umiejêtno¶ci±: potrafi pisaæ o problemie sportowym równocze¶nie ANALITYCZNIE I Z PASJ¡. To bardzo rzadka umiejêtno¶æ, bardzo przydatna wyk³adowcy akademickiemu.

Po co æwiczysz? Kiedy¶ pewnie po to, by spowodowaæ hipertrofiê miê¶ni szkieletowych, teraz wy³±cznie dla przyjemno¶ci - znany mechanizm zwi±zany z wyrzutem serotoniny i endorfin, które powoduj± rado¶æ ¿ycia, nieustanny apetyt na nie i to, ¿e cz³owiek jest wci±¿ M£ODY DUCHEM. Przy okazji naturalna kulturystyka zapewnia te¿ w³a¶ciwe ci¶nienie i odpowiednie stê¿enie cukru we krwi, jak równie¿ kondycjê do p³ywania, biegania, boksowania i szermierki itd. Nie ukrywam, ¿e mi³e s± równie¿ skutki uboczne æwiczeñ: mi³o jest odbiegaæ od stereotypu brzuchatego pana po 40-tce, je¶æ to, na co ma siê ochotê, mi³o jest potrafiæ wej¶æ na wysokie drzewo podczas zwiedzania zaprzyja¼nionego wydzia³u, mi³o jest, gdy na nudnym spotkaniu noworocznym zacznie siê wyciskaæ 32 kg odwa¿nik ku os³upieniu ¿aków i powagi profesorskiej.

Ponadto baaaaaaaaaaardzo komfortowa jest ¶wiadomo¶æ, ¿e mo¿na stan±æ w obronie bezbronnego np. staruszka i skutecznie usadziæ agresora nie tylko s³owem, ale i lewym hakiem pod prawy ³uk ¿ebrowy na w±trobê.

To, jak æwiczê i czemu to s³u¿y, jest zgodne z przes³aniami Stanis³awa Zakrzewskiego twórcy Polskiej Szko³y Kulturystyki zawartymi w jego ksi±¿kach i licznych artyku³ach. Choæ one stare, to jednak ci±gle aktualne i bardzo warto¶ciowe dla tych, którzy chc± byæ naturalnymi kulturystami. W moim przypadku to one wywar³y pozytywny wp³yw na kszta³towanie osobowo¶ci, sprawno¶ci fizycznej i zdrowie.

Mam ogromn± satysfakcjê, ¿e wyniki sportowe uzyska³em bez wspomagania organizmu ¶rodkami farmaceutycznymi popularnymi w ¶rodowisku æwicz±cych si³owo.
Autor Piotr S³awuta, Wroc³aw

JWIP.PL.PL
Autor jest doktorem habilitowanym uprawiaj±cym dla siebie rekreacyjnie kilka dyscyplin sportowych. Jego wszechstronno¶æ fizyczna mo¿e byæ wzorem dla m³odzie¿y. W³a¶nie im polecamy równie¿ inne artyku³y z zakresy kultury fizycznej Pana Piotra S³awuty znajduj±ce siê na JWIP.PL. Warto zaznaczyæ, ¿e autor jest wielkim mi³o¶nikiem przyrody, a kotów w szczególno¶ci – sam posiada trzy urocze mruczki.

Prezentowany artyku³ jest niezwykle inspiruj±cy dla ¶rodowiska naukowego, w którym jest coraz wiêcej entuzjastów æwiczeñ si³owych, poniewa¿ akcentuje zwi±zek kultury fizycznej z efektywn± prac± umys³ow± co nawi±zuje bezpo¶rednio do antycznej zasady kalokagathia. (J.W.)
Rej.861/Trening -91/2016.06.02/JWIP.PL
Aktualizacja 2016.10.30, godz.23:30


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Magda Ma³achowska jest wzorem dla æwicz±cych
Magda Ma³achowska jest wzorem dla æwicz±cych
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE