Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044897
osób.
Oni s± z nami:
Pl±tanie szczegó³ów historii. Autor: Jan Wlodarek
Komentarz
Weterani naszej kulturystyki wykazuj± zaskakuj±c± szczero¶æ w swoich opowiadaniach o tym, jak to kiedy¶ by³o w ich sporcie. Wspominaj± swoje pasjonuj±ce przygody – jak¿e barwne i interesuj±ce. Ostatnio na ³amach KIF nr 2/20007znalaz³y siê a¿ dwa artyku³y odnosz±ce siê do historii, w których to weterani opowiadaj± redaktorom. Jest te¿ jeszcze jeden artyku³ napisany przez weterana, lecz on jest bardzo osobisty, a kulturystyka z lat sze¶ædziesi±tych jedynie jest w dalekim tle. Tego typu publikacje przywo³ujê intryguj±ce wydarzenia z minionych lat i na ogó³ jest w nich próba oceny oraz porównania kulturystyki pionierskiej ze wspó³czesn±. Autorzy formu³uj± nawet ¶mia³e przes³ania dla obecnych kulturystów. To bardzo ciekawa i pouczaj±ca lektura.
Tak wiêc stawiaj±c swoj± ogóln± ocenê, jednocze¶nie chcê ¿yczliwie zwróciæ uwagê, ¿e do tych wspomnieñ wkrad³o siê pl±tanie faktów i kilka drobnych b³êdów historycznych. Jest to wynikiem s³abszej ju¿ pamiêci rozmówców i niew³a¶ciwej interpretacji faktów ze strony autorów.

Kostek K, to postaæ znana od 40 lat. Teraz w³a¶nie on jest niczym fenomen ¿ywotno¶ci i si³y. Czuje siê to w artykule „Wyzwanie dla m³odych” – o Kostku Króliku i jego wspania³ych wyczynach, które barwnie opisa³a Ewa Prandota.
W tej jej opowie¶ci jest te¿ opis pocz±tków kulturystycznej kariery Kostka i jest on prawdziwy, ale moja uwaga dotyczy tylko osób, które towarzyszy³y bohaterowi opowie¶ci w jego treningach. One w tym czasie æwiczy³y w warszawskiej „B³yskawicy”, a nie w „Syrence”.
Kostek, jak sam poda³, ¿e swoj± przygodê rozpoczyna³ w „B³yskawicy” w 1968 roku. A w tym czasie w tym o¶rodku æwiczy³ równie¿ Marian Glinka i Mieczys³aw Krydziñski, za¶ brat Bogus³awa Mieczys³aw od 1966 roku wystêpowa³ w teatrze Pantomimy i pó¼niej nie æwiczy³ w „Syrence” ani w „B³yskawicy”.
W 1968 roku w „B³yskawicy” trenowali równie¿: Jan Koz³owski i Stanis³aw Kruszyñski (tzw. gitarzysta), którzy pó¼niej przenie¶li siê do „Herkulesa”.
Nie jest prawd± ¿e po 1998 roku do „Syrenki” wpadali D. Olbrychski i Marek Perepeczko, który æwiczy³ ale jedynie w „Lotniku”.
Kto wiêc spowodowa³, ¿e w tym artykule wy¿ej wymienieni zostali przypisani „Syrence”, oni przecie¿ w tym czasie æwiczyli w „B³yskawicy”.
Przypuszczam,, ¿e Kostek raczej ma dobra pamiêæ, wiec pozostaje Pani Ewa. Mo¿na powiedzieæ, ¿e to drobiazg, bowiem by³o tylko odwrotnie!

W KIF nr 2/2007 jest i drugi ciekawy artyku³: „Kulturystki musz± byæ piêkne” z ma³± kwesti± odnosz±c± siê do historii polskiej kulturystyki. W nim „mówi” Jerzy Michalski – sêdzia w kulturystyce, a to na papier spisa³ ceniony reporter Maciej Piotrowski.
Pan Michalski wspomina, ¿e kulturystykê zacz±³ uprawiaæ na prze³omie lat 1963/ 1964 i „zauwa¿y³: ¿e w tamtych latach (tzn. po 1964 r.?) ogólnopolskie zawody organizowano „tylko raz do roku, najczê¶ciej w Sopocie” i ¿e mia³y one charakter pokazów i jeszcze nie bardzo by³o wiadomo, jak przeprowadzaæ punktacjê i co oceniaæ”.
Zada³em sobie trud i przejrza³em roczniki „Sportu dla wszystkich’ z lat 1964 –1971) oraz ksi±¿kê pt.: „Historia polskiej kulturystyki 1957 – 1994”. Na podstawie tych publikacji ¿yczliwie stwierdzam, ¿e Pan J. Michalski, dzi¶ sêdzia w kulturystyce, nie by³ wymieniony jako uczestnik zawodów ogólnopolskich z lat 60. i dodajê od siebie, ¿e p. Jerzy chyba ma luki w pamiêci lub jest ona wybiórcz±, bowiem ww. artykule zaprezentowa³ te¿ dobr± pamiêæ, gdy¿ wie przez ile lat by³ prezesem i wiceprezesem ¦l±skiego Oddzia³u PZK (a co to za twór?).
Sam startowalem, a teraz na ten temat rozmawia³am z kilkoma weteranami i ja i oni nie zetknêli siê z p. Michalskim. Mamy odmienn± ocenê co do ilo¶ci przeprowadzonych zawodów ogólnopolskich i sposobu oraz kryteriów sêdziowania w latach 60-tych.
W tej dla p.Michalskiego komicznej sytuacji zaniecham wiêc bardziej szczegó³owego uzasadnienia JAK TO, NAPRAWDE BY£O W LATACH 60. z tymi zawodami kulturystycznymi i sêdziowaniem. O tym on mo¿na dowiedzieæ siê z ww. publikacji, my¶lê, ¿e równie¿ na dobrym kursie doszkalaj±cym sêdziów kulturystyki.
(Luty 2007 r.).
Autor: Jan W³odarek


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jerzy Pachocki, 1963 r.
Jerzy Pachocki, 1963 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE