osób.
Oni są z nami:
Sylwetka Henryka Ososińskego /1980/. Autor: H. Jasiak, J. Włodarek
Autor: H. Jasiak, J. Włodarek

Podczas ostatnich mistrzostw Polski w kulturystyce 28 – letni Henryk Ososiński z Świętochłowic był bodaj jedną z największych rewelacji. Nie tylko wygrał bezkonkurencyjnie najwyższą kategorię wzrostową
powyżej 175 cm), ale zademonstrował spore umiejętności i dobre przygotowanie.
Kulturystykę uprawia już 10 lat, choć zaczynał treningi od gimnastyki. W swojej dotychczasowej, krótkiej karierze kulturystycznej osiągnął już kilka znaczących sukcesów. 2 – krotnie zdobył tytuł mistrza Śląska, był również mistrzem polski Południowej. Poza tym startował na międzynarodowych zawodach w Ostrawie (CSRS), gdzie zajął II miejsce, był trzeci w meczu Polska – CSRS. Ososiński, choć startuje w barwach Ogniska TKKF, ćwiczy przeważnie w domu, gdzie zgromadził własnym sumptem podstawowy sprzęt kulturystyczny. Wszystko wskazuje na to, że Świętochłowiec odniesie jeszcze wiele sukcesów, być może, że nie tylko na arenie krajowej.
A oto dane antropometryczne Henryka Ososińskiego: wzrost – 178 cm, waga –90 kg, obwód klatki piersiowej (na wdechu) – 130 cm, ramienia –47, talia –78 cm.
Henryk Jasiak, 1980 r.

Kilka lat później
Henryk Ososiński na stałe wszedł do czołówki polskich kulturystów. W wyniku ciężkiej pracy treningowej stał się zawodnikiem europejskiej klasy. Duże mięśnie, znakomita rzeźba i proporcjonalna sylwetka, to jego główne walory. W pamięci entuzjastów kulturystyki utrwaliły się jego dwa pasjonujące pojedynki z Andrzejem Urbańskim zakończone wynikiem (1:2) i trzy nieznacznie przegrane z Pawłem Filebornem, pomimo bardzo ładnej jego sylwetki, proporcjonalnego umięśnienia i estetycznego pozowani w trakcie zawodów.
W 1984 roku został ponownie mistrzem Polski w kat do 90 kg, w której to w zawodach mistrzowskich startował do końca swojej kariery. W MP zawsze plasował się na medalowym miejscu.. Srebrny medal zdobył w: Poznaniu-1983 r., Wałbrzychu –1985 r. i w Legnicy-1986 r., zaś brązowym medalistą MP został w Ostrołęce –1982 r. i w Białystoku-1987 r., po czym wyjechał na stałe do Niemiec. W tym kraju z powodzeniem startował w zawodach dla weteranów.
Henryk Ososiński należy do najwybitniejszych kulturystów lat osiemdziesiątych i trwałe wpisał się do historii polskiej kulturystyki tego okresu.
Jan Włodarek, styczeń 2007 r.

Autor: Henryk Jasiak, Jan Włodarek
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.