Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10813653
osób.
Oni s± z nami:
„Lew rosyjski” i dr W. Krajewski. Autor: Stanis³aw Zakrzewski
„Lew rosyjski” – George Hachenchmidt i dr W³adys³aw Krajewski

George Hackenschmidt urodzi³ siê 2 sierpnia 1878 roku. By³ synem farbiarza z Dorpatu. Jego dziadek osiedli³ siê tu pól wieku wcze¶niej jako przybysz z Westfalii. Ma³y Georg ju¿ w szkole z zainteresowaniem uprawia³ æwiczenia gimnastyczne i w gimnastyce zdobywa³ te¿ pierwsze nagrody. W 16 roku ¿ycia wst±pi³ do klubu kolarskiego.

Maj±c 17 lat uleg³ w fabryce wypadkowi, który wp³yn±³ na dalsze koleje jego ¿ycia. U lekarza los go zetkn±³ z dr W³adys³awem
Krajewskim*), fanatykiem æwiczeñ atletycznych. Krajewski przyby³ w³a¶nie z Petersburga, gdzie urz±dzi³ sobie we w³asnej willi piêkn± si³ownie, wyposa¿on± w najnowocze¶niejszy sprzêt. Baczne oko do¶wiadczonego lekarza i sportowca dojrza³o w m³odym cz³owieku materia³ na mistrza. Krajewski przyjrzawszy siê szczup³ej, ale zgrabnej sylwetce m³odego terminatora, doradzi³ mu uprawianie æwiczeñ si³owych i zaprosi³ do Petersburga. „Hack” z zapa³em przyj±³ zaproszenie.

W „szkole æwiczeñ atletycznych” dr Krajewskiego Hackenschmidt by³ najpilniejszym uczniem. Du¿a rozmaito¶æ æwiczeñ i dobre od¿ywianie w krótkim czasie rozwinê³y organizm „Hacka”. Gdy w sierpniu 1898 roku odby³y siê w Wiedniu pierwsze miêdzynarodowe zawody atletów w podnoszeniu ciê¿arów i zapasach, Krajewski uda³ siê tam z Hackenschmidtem. Ten – dziêki planowanemu pó³torarocznemu treningowi – zmieni³ siê nie do poznania! Najwybitniejszym ówczesnym „specom” zaimponowa³ budow± przypominaj±c± grecki pos±gi i si³±. Dot±d s±dzono, ¿e herkulesow± si³ê mo¿e odznaczaæ siê tylko cz³owiek o wielkiej masie cia³a.. „Hack” by³ jaskrawym tego zaprzeczeniem. Przy wzro¶cie 174,5 cm wa¿y³ 89 kg.

W podnoszeniu ciê¿arow „Hack” zaj±³ w Wiedniu trzecie miejsce.
(Red: W wyciskaniu jednor±cz z odchylaniem ty³owa uzyska³ 10 kg, a w klasycznym 141 kg wycisn±³ dwukrotnie w górê. W konkursie zapa¶niczym zwyciê¿y³).

Na zakoñczenie zawodów dr Krajewski osobi¶cie demonstrowa³ 50 æwiczeñ swojej szko³y. Ze szczerym podziwem patrzono na cz³owieka, który w 57 roku ¿ycia móg³ siê pochlubiæ takim umiê¶nieniem i tak± sprawno¶ci±...


*) Dr W³adys³aw Krajewski - by³ za³o¿ycielem s³ynnego „ Ko³a Mi³o¶ników Atletyki”. On równie¿ – jako pierwszy – opracowa³ podstawowe zagadnienia teoretyczne podnoszenia ciê¿arów, by³ pierwszym trenerem w tej dziedzinie sportu i pierwszy zorganizowa³ opiekê lekarsk± nad æwicz±cymi atletami. Z „Ko³a Krajewskiego” – jak popularnie nazywano petersburski klub – wywodzi³o siê wielu najwybitniejszych zapa¶ników i atletów. Dziêki wspania³ym wynikom, jakie uzyskiwa³a „ku¼nia sportowa dr Krajewskiego”, szybko znalaz³ wielu na¶ladowców. Jeszcze w 1885 roku powsta³ klub atletyczny w Moskwie, a niebawem filie „Ko³a Krajewskiego” zaczê³y dzia³aæ w kilku wiêkszych miastach ówczesnej Rosji, a tak¿e w Warszawie.
(Fragment z ksi±¿ki Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Z silnych – najsilniejsi”, Warszawa 1973, str. 19-20).
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W¶ód maszyn 2010 r.
W¶ód maszyn 2010 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE