Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033691
osób.
Oni s± z nami:
Andrzej Zienta. Autor: Henryk Jasiak
17 – letni kandydat na Herkulesa

Rzadki to przypadek, aby w wieku 17 lat doj¶æ do tak dobrych wyników w kszta³towaniu swojej sylwetki, jakie uzyska³ Andrzej Zienta, czo³owy nasz junior – kulturysta. Zawdziêcza on je zarówno dobrym warunkom fizycznym (dobre proporcje budowy, d³ugie miêsnie), jak systematycznemu i dostosowanemu do wieku treningowi. Do racjonalnych æwiczeñ kulturystycznych przyst±pi³ pod koniec 1960 roku. Przez pó³tora roku przyby³o mu 11 kilo miê¶ni, urós³ 3 cm, obwód klatki piersiowej powiêkszy³ o 15 cm, a bicepsu o 10,5 cm. Wynik w wyciskaniu poprawi³ o 40 kg!

Andrzej Zienta jeszcze jako uczeñ szko³y podstawowej z zapa³em gra³ w koszykówkê, p³ywa³, gimnastykowa³ siê. Dopiero, gdy pewnego dnia wpad³ mu w rêce „Sport dla Wszystkich”, zapali³ siê do kulturystyki, zapragn±³ tak jak wielu m³odych ludzi zdobyæ si³ê i piêkn± sylwetkê. Ju¿ teraz mo¿na stwierdziæ, ¿e mu siê to uda³o, a jest przecie¿ jeszcze bardzo m³ody, ma przed sob± ca³± przysz³o¶æ.

Zienta ma cenn± dla kulturysty zaletê – doskonale zarysowane „szczup³e” miêsnie, które potrafi ¶wietnie przez napinanie uwidoczniæ. Na miê¶niach jego tu³owia i ramion mo¿na siê niemal uczyæ anatomii.

Mimo m³odego wieku i krótkiego sta¿u zawodniczego ma ju¿ na swoim koncie kilka sukcesów, odniesionych w zawodach ogólnopolskich. W 1960 roku, po trzech miesi±cach startuje po raz pierwszy w zawodach o tytu³ „najlepszego kulturysty polski” i zajmuje w kategorii juniorów bardzo dobre III miejsce. Kilka miesiêcy potem, na zawodach o tytu³ „najlepszego kulturysty Wybrze¿a” zajmuje II miejsce za Pietruszkiem, który reprezentowa³ Polskê na konkursie „Mister Universum” w Wiedniu. Na ostatnich zawodach w Warszawie w listopadzie 1961 r. by³ trzeci w kategorii juniorów.

Trenuje trzy razy tygodniowo po 2 godziny w o¶rodku TKKF „Syrenka” w Warszawie. Zestaw æwiczeñ zmienia raz w miesi±cu, co kwarta³ stosuje metodê uderzeniow± opisan± w numerze 6/1961 przez St. Zakrzewskiego. G³ówn± uwagê w swoim treningu kieruje na rozwijanie miê¶ni klatki piersiowej i grzbietu. Mniej czasu natomiast po¶wiêca æwiczeniom nóg, a to z obawy o wzrost.
Na poszczególne partie miê¶ni stosuje 2-3 serie ³±czone, wykonuj±c je kolejno po sobie (...).

Jego wymiary ze stycznia 1962 r.
Wzrost – 174 cm; waga –76 kg; obw. klatki piers. – 122 cm; obw. bicepsu – 40,5 cm; obw. w pasie – 72 cm; obw. uda – 60 cm. /”SdW", luty 1962 r./.
Autor: Henryk Jasiak
Zdjêcia Andrzeja Zienty w Galerii.

Od redakcji: Andrzej to dzi¶ szpakowaty pan, wyró¿niaj±cy siê sportow± sylwetk±. Tak jak w okresie swoich sukcesów w ogólnopolskich zawodach, systematycznie zaprawia w wysi³ku fizycznym miê¶nie i utrzymuje sprawno¶æ fizyczn±. Æwiczy w domu dla zdrowia, m.in. z pasj± podci±ga siê na dr±¿ku.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Julia Uszakowa, pa¿dziernik 2010
Julia Uszakowa, pa¿dziernik 2010
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE