Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9955442
osób.
Oni są z nami:
Wspomnienia o Antonim Brzozowskim
Fragment artykułu Henryka Jasiaka z czasopisma „Atleta” - wydanie specjalne magazynu ilustrowanego „Sportowiec”, rok 1988.

Kto wie, jakby się potoczyła jego sportowa kariera, gdyby nie „fajery”. Może zostałby mistrzem Polski w sprintach, olimpijczykiem. Jako 14 – latek zaczynał swoją sportową edukacje na bieżni stadionu w Mińsku Mazowieckim. Wrodzone predyspozycje szybkościowe wróżyły mu duża karierę w sprintach. Bez specjalistycznego treningu biegał, bowiem 60 m w 6,9 sekundy. Trenerzy lekkoatletyczni zacierali ręce, że trafili na talent czystej wody. Ale wtedy właśnie trafił do obskurnej salki ciężarowej ówczesnej fili LZS Ciechanów w Mińsku i postanowił porzucić bieżnie dla sztangi.

Różnorodność zainteresowań Antoniego Brzozowskiego objawiła się już po 2 latach, kiedy to po ciężarach zainteresowała go kulturystyka. W roku 1968 trafił do warszawskiego „Herkulesa” i przez 3 lata dojeżdżał kilka razy w tygodniu na treningi z Mińska Mazowieckiego. W międzyczasie zdołał uzyskać uprawnienia instruktora kulturystyki i podnoszenia ciężarów, co pozwoliło mu na podjęcie pracy w warszawskim klubie „Reduta”. Startował w jego barwach, jako sztangista, a jednocześnie szkolił młodzież. W wadze lekkiej, w okresie, kiedy jeszcze w ciężarach obowiązywał trójbój, uzyskiwał ponad 340 kg (105-107,5-130).

Kolejny etap to fascynacja trójbojem siłowym, który pod koniec lat siedemdziesiątych pod opieką TKKF wyrósł na samodzielną dyscyplinę, w której rozgrywane są mistrzostwa Polski. Efektem tego było zdobycie przez Antoniego Brzozowskiego tytułu mistrza Polski w trójboju w wadze 67, 5 kg wynikiem 565 kg, ustanowienie rekordu kraju w wyciskaniu leżąc – 152, 5 kg. To był rok 1981. W następnym, już występując w barwach warszawskiej „Błyskawicy”, startował w mistrzostwach Polski w kulturystyce. W Ostrołęce przegrał w wadze 70 kg tylko z późniejszymi medalistami mistrzostw Europy – Marianem Wysockim i Andrzejem Cugierem. Ostatnie lata poświęcił głownie na studia w warszawskiej AWF i napisanie pracy magisterskiej, oczywiście na temat metodyki treningu w kulturystyce. Ale ten ambitny i niezwykle wszechstronny atleta nie zrezygnował z sukcesów również w kulturystyce. Mimo swoich 36lat zdołał wspaniale przygotować do tegorocznych mistrzostw Polski w Bełchatowie, gdzie jego występ był prawdziwą rewelacją.

Tytuł wicemistrza Polski w wadze 70 kg nie zadowolił zarówno Antoniego Brzozowskiego, jak i publiczność, która zgotowała mu burzliwą owacje. Wielu fachowców było zdania, że w tym dniu był lepszy od Mariana Wysockiego, któremu sędziowie przyznali tytuł mistrzowski. W pobitym polu został Andrzej Cugier, mistrz Europy z roku 1986.

Kolejny pojedynek Brzozowskiego z jego długoletnim rywalem Wysockim nastąpił podczas zamkniętych eliminacji przed wyjazdem na mistrzostwa świata amatorów w Brisbane (Australia). Ostatecznie na antypody pojechał Marian Wysocki, ale werdykt 5- osobowego składu sędziowskiego nie był jednomyślny. Cóż nasi sędziowie zbyt często jeszcze sugerują się magia zasłużonych nazwisk, a znacznie mniejszą uwagę przywiązują do trzymania się reguł regulaminu sędziowania.

Walory Brzozowskiego, jako kulturysty to przede wszystkim bardzo proporcjonalna budowa kostna, dobrze rozwinięte mięśnie tułowia i ramion, nieco słabiej łydek. Potrafi on znakomicie wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie i wiedze w zakresie uprawiania różnych form atletyki do treningu kulturystycznego przygotowania się do najważniejszych zawodów. Pomaga mu w tym jego partner treningowy, również świetny kulturysta Gara Alkadii, Kurd od wielu lat zamieszkały w Polsce.
Warto również, kreśląc sylwetkę Antoniego, podkreślić jego osiągnięcia szkoleniowe. Jego wychowankiem jest czołowy swego czasu sztangista, a obecnie trener Legii, Krzysztof Suchocki. W Ośrodku „Błyskawica”, którego jest obecnie dyrektorem, ćwiczą czołowi polscy kulturyści, tacy jak Jacek Czyż, Jacek Nowak, Krzysztof Czajka. (…) Autor: Henryk Jasiak
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
45 lat Antjei 2012
45 lat Antjei 2012
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE