Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6621755
osób.
Oni są z nami:
"Atlas" Knurów. Autor: (a)

Gdzie są chłopcy z tamtych lat?
Rok 1986.

Przed 9 laty garstka młodzieży z Knurowa, skupiona wokół Eugeniusza Mehlicha rozpoczęła treningi, najpierw w mieszkaniu prywatnym, później w piwnicy, na wykonanych własnym sumptem urządzeniach. W 1978 roku pierwszy start na Mistrzostwach Polski siłaczy ( trójbój siłowy) w Poznaniu nie przyniosły jeszcze sukcesów młodzieży z Knurowa, ale już rok później w Wałbrzychu Eugeniusz Mehlich zdobył w kategorii 70 kg brązowy medal.


W 1980 roku Eugeniusz startując na mistrzostwach Polski w trójboju siłowym w kategorii 75 kg zdobył następny brązowy medal. Podczas trójmeczu miast Żory- Knurów – Jastrzębie ustanowił w kategorii 67, 5 kg rekord Polski w wyciskaniu sztangi leżąc, wyrównał rekord Polski w przysiadzie i został nowym rekordzistą Polski w trójboju. W tym samym czasie inni siłacze z Knurowa – Ryszard Tomanek, Erwin Rzodeczko i Marek Pola zostają mistrzami Polski.

Zapał młodzieży został dostrzeżony przez Dział Społeczno – Wychowawczy Lokatorsko- Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jego przedstawicielka, p. Krystyna Czajka wyszła z propozycją zalegalizowania działalności sekcji "Syzyf’ i nadania jej odpowiednich form organizacyjnych. Tak powstało Ognisko TKKF „Atlas”.

Na początku 1982 roku Zarząd Ogniska wspólnie z Radą Nadzorczą Spółdzielni podejmują decyzję o budowie wolnostojącego budynku dla potrzeb kulturystyki. Jego budowa została ukończona w czerwcu 1985 roku. Budynek został wyposażony w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń siłowych, zakupiony z funduszy przekazanych przez ZW TKKF w Katowicach oraz Spółdzielnię. Ośrodek posiada nowoczesną siłownie 10 x 8 m, gabinet odnowy biologicznej, saunę, szatnie, prysznice itp.
-„Atlas prowadzi działalność w następujących kierunkach:
- kulturystyki rekreacyjnej i wyczynowej dla kobiet i mężczyzn,
- gimnastyki odchudzającej dla mężczyzn i kobiet,
- korektywy dla dzieci i dorosłych, -sauny otwartej dla wszystkich.

Ośrodek mógł powstać dzięki dużemu zaangażowaniu Zarządu LWSM w Knurowie z jej prezesem inż. Stanisławem Pogodą na czele. To także dzięki pomocy Spółdzielni, Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta Knurowa odbyły się w grudniu 1985 r. pierwsze zawody międzynarodowe. Na starcie imprezy, która rozegrana była w Zakładowym Domu Kultury przy Kopalni Knurów stanęło 21 zawodników i 11 kobiet z 12 miast polskich oraz 2 ekipy z NRD: Neubrandenburg i Karl –Marx –Stadt.

Krótka historia knurowskiej kulturystyki wskazuje, że trzeba mieć zapał, umieć zarazić entuzjazmem innych, pozyskać sojuszników i można śmiało sięgać po najwyższe, dostępne w tej dyscyplinie sportu sukcesy.
/Autor: (a) .( Broszurka „Siła, Sprawność, Piękno”, 1986 r. Warszawa).
Rej.650./Ośrodki =26/2012.11.19/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.11.19, godz. 22:43
Od JWIP.PLDziś zapał, entuzjazm i chęci, to jeszcze mało, aby powstała nowoczesna siłownia. Potrzebne są finansowe środki, których a entuzjaści ćwiczeń siłowych nie mają możliwości zgromadzić, więc ćwiczą u tych, którzy mają siłownie i prowadzą je wyłącznie dla zysku.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
50 lat przy sztandze
50 lat przy sztandze
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE