Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9281317
osób.
Oni są z nami:
Zarys rozwoju NABBA (notka). Autor: Mirosław Głogowski, Jan Włodarek

HISTORIA KULTURYSTYKI

Zarys historii międzynarodowej federacji kulturystów NABBA (National Amateur Body Building Association).

Federacja z najstarszym rodowodem

NABBA to międzynarodowa federacja kulturystów, utworzona 2 czerwca 1948 r. w Londynie, z inicjatywy i pod auspicjami istniejącego od 1900 roku czasopisma angielskiego dla atletów pt. "Health and Strength". Z tą gazetą wiąże się historia powstania i kształtowania w Anglii i w innych krajach anglosaskich samodzielnych dyscyplin sportowych m.in: kulturystyki i podnoszenia ciężarów.

Liga zdrowia i siły
Przy tej gazecie od początku jej istnienia funkcjonowało liczne międzynarodowe środowisko entuzjastów - działaczy tych dyscyplin wywodzących się z kręgów arystokracji i ruchu olimpijskiego. Oni to na początek powołali "Ligi zdrowia i siły" oraz struktury organizacyjne, w tym organ władzy skupiony przy redakcji „Health and Stregth”. Z ich inspiracji powstawały kluby sportowe, organizowano zawody sportowe, propagowano ćwiczenia.

Światowe centrum kulturystyki
Wkrótce "Liga zdrowia i siły" stała się nieoficjalnym, dynamicznym "sternikiem" światowej kulturystyki. Między innymi w 1901 roku zorganizowano pierwsze na Świecie wielkie międzynarodowe zawody "Mistrzostwa Globu"; wzbudziły one ogromne zainteresowanie. Oglądało je ponad 15 tys. widzów, w tym honorowi goście, pisarze o światowej sławie: Conan Doyle, H.G. Wells, Bernard Show. Zawody rozgrywano w podnoszeniu jednorącz hantli o wadze ponad 100 kg oraz demonstrowaniu umięśnienia (pozowanie) przy akompaniamencie orkiestry. Zwyciężył W.L.Murray z Anglii.

Nowa era
Początek współczesnej kulturystyki to rok 1930, w którym zorganizowano pierwsze na świecie mistrzostwa krajowe o tytuł Mr i Miss Britain. Od 1934 r. przeprowadzano już rywalizację o mistrzostwo Europy.
Po II wojnie światowej, dopiero przed zbliżającą się londyńską Olimpiadą w 1948 roku powtórnie uaktywnił się europejski ruch rozwoju kulturystyki. Z inicjatywy gazety "Health and Strength" powołano międzynarodową federację NABBA, a tydzień po igrzyskach zorganizowano mistrzostwa świata o tytuł MR Universum. Pierwszym zwycięzcą został John Grimek - legenda kulturystyki. Startował w nich też
S. Connory, wybitny aktor filmowy nagrodzony "Oskarem”, znany m.in. z filmów o przygodach Bonda. W późniejszych latach w tych zawodach triumfowali m.in.: Steve Reeves, Reg Park, Bill Pearl, Jack Delinger, Mickey Hargitay, Arnold Schwarzenegger - pionierzy światowej kulturystyki, a dziś legendy kulturystyku..
Władze federacji tworzyli wybitni i szanowani przedstawiciele biznesu, polityki, prasy, ruchu olimpijskiego, m. in. był wśród nich Robert „Bob” Hoffman, były kulturysta i ciężarowiec, legendarny trener ciężarowców, prezes Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego, dziennikarz, milioner, wydawca czasopism o sportach atletycznych oraz właściciel ośrodków kulturystycznych York Barbbel Company, w Stanach Zjednoczonych i Anglii, Sigmund Kliine – syn emigranta z ziem polskich, atleta, trener i propagator sportów atletycznych.

Obecnie
NABBA skupia kulturystów z narodowych federacji ze wszystkich kontynentów, m.in.: są w niej kulturyści Anglii, Francji, Niemiec, Serbii, USA, Australii, Japonii Łotwy, Litwy. NABBA; krajowe federacje regularnie organizują mistrzostwa kontynentów i swoich krajów.
Ciekawostką jest, że zawody są rozgrywane w kategoriach wzrostowych, tak jak w Polsce w latach 60 - tych. Władze tej Federacji planują zmianę zasad rozgrywania swoich zawodów. Chcą w przyszłości połączyć pokaz umięśnienia z pokazem siły uważając, że same napinanie mięśni - to jest odejście od korzeni kulturystyki, które powoduje, że ten sport, szczególnie uprawiany wyczynowo, traci na znaczeniu wśród rozwiniętych społeczeństw.

W Polsce już tak było
Warto przypomnieć, że taka forma rywalizacji była już stosowana w Polsce przez ponad dwudziestoma laty, tj. w okresie 1957 – 1975, jako model polskiej kulturystyki, wprowadzony przez Stanisława Zakrzewskiego.
W Polsce i krajach socjalistycznych kulturyści rywalizowali w kategoriach wzrostowych walcząc w pozowaniu oraz bojach siłowych, np. w wyciskaniu sztangi leżąc, w przysiadzie ze sztangą.

Polacy w NABBA
W latach 70 - tych kilku naszych zawodników już startowało w zawodach NABBA, m. in.: Henryk Szczepański, Paweł Przedlacki, Janusz Woch. Kilka dni temu polscy zawodnicy powrócili do tej Federacji. W dniu 4.06.2005 r. Hubert Olborski, Mariusz Strzeliński i Piotr Głuchowski zostali mistrzami Europy w swoich kategoriach. Teraz możne się spodziewać, że wkrótce w Polsce powstanie związek kulturystów zrzeszony w NABBA, a tym samym skończy się w kulturystyce wyczynowej monopol dotychczasowego Związku KFiTS.

Autor: Mirosław Głogowski (Londyn), Jan Włodarek (Warszawa)2005 rok.

Ostatnia aktualizacja: 2011.04.09. Godz. 22:09


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Wizytacja Stanisława Zakrzewskiego, 1963 r.
Wizytacja Stanisława Zakrzewskiego, 1963 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE