Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044956
osób.
Oni s± z nami:
Umiar ponad wszystko! Autor: Jerzy Klawiñski
No i Janek W³odarek mnie zdenerwowa³! Nie, nie tym, ¿e zamkn±³ na forum dyskusjê na temat treningu Paw³a Piotrowskiego, tylko tym, ¿e... zapomnia³, ¿e ocenianie programu na „niewidzianego” jest nawet dla dobrze znaj±cego kulturystyczne „zasady walki” wrêcz niemo¿liwe! Dlaczego?
Ano dlatego, ¿e trening to nie tylko sekwencja æwiczeñ wykonanych w okre¶lonej kolejno¶ci i liczbie serii i powtórzeñ – to tak¿e jako¶æ i tempo ich wykonania, w³a¶ciwy dobór ciê¿aru, dieta i regeneracja, a nawet nastawienie æwicz±cego do wykonywanego programu...



(Bill Pearl, obraz: seperacja).
Nikt z nas poza opisuj±cym trening nie jest w stanie zanalizowaæ go bez „organoleptycznego” obejrzenia reakcji fizjologicznych organizmu na jego stosowanie – takich jak têtno, oddech, pocenie siê, dr¿enie r±k, skurcze itp., które mówi± o oddzia³ywaniu danego æwiczenia na organizm – dobrym lub... z³ym. Ogólna poprawno¶æ zestawu æwiczeñ nie wyja¶nia nic ponad to, ¿e æwicz±cy nie pope³ni³ GRUBYCH b³êdów. Ale na wy¿szym poziomie zaawansowania czêsto o postêpach decyduj± w³a¶nie te drobne! Przyk³adowo - nie wiemy, czy æwicz±cy zrobi³ sobie wcze¶niej badania lekarskie – ma³y stan zapalny ¿o³±dka czy infekcja ogólna mog± zmniejszyæ efekty treningowe lub je wrêcz zastopowaæ. Wady krêgos³upa i uciski na nerwy np. mog± w efekcie zadecydowaæ o asymetrii rozwoju muskulatury lewej i prawej strony cia³a. B³±d wykonania przysiadu decyduje o tym, czy udo ro¶nie i w której czê¶ci (np. czy nie bêdzie to zwi±zany z nim... po¶ladek!). I jak tu oceniaæ w takiej sytuacji wyniki „w ciemno”? Jest jakikolwiek postêp – dobrze, nie ma – ¼le? Chyba trochê ma³o...


(Obraz: delineacja)
I niech nikt nie wierzy w to, ¿e uda mu siê zwiêkszyæ masê miê¶ni zupe³nie bez wzrostu tkanki t³uszczowej! Bilans kaloryczny organizmu musi byæ dodatni, a to zawsze powoduje wzrost poziomu pod¶ció³ki t³uszczowej. To dla 90% æwicz±cych normalny mechanizm fizjologiczny – nie do ominiêcia! Dlatego w³a¶nie cykle powiêkszaj±ce masê przeplata siê cyklami na poprawê wyrazisto¶ci muskulatury. Obu cech dobrej sylwetki naraz zrobiæ siê nie da!

Inn± spraw± jest to, jak bardzo mo¿na siê „zat³u¶ciæ” podczas ³apania masy. Nie powinny to byæ na pewno skoki 10-kilogramowe, bo to ¶wiadczy o du¿ym nadmiarze kalorii w diecie, co zaowocuje „s³onin±” pod skór±. Do 5 kg na sezon przy dobrym treningu jest – moim zdaniem – OK! Z tego mamy ok. po³owy czystej masy, a to sporo! Po ods³oniêciu jej mamy wyra¼n± poprawê wygl±du.
Rze¼ba – zw³aszcza ta ostra, startowa – te¿ jest szkodliwa dla zdrowia, bo przy ubogiej diecie i mocnym treningu pustoszy wrêcz nasz organizm (stawy, gospodarkê hormonaln± itp.). Dlatego lani¶ci, trenerzy gladiatorów, wrêcz zachêcali ich do utrzymywania lekkiej nadwagi. W filmie popularnonaukowym na kanale „National Geographic” znany angielski fizjolog t³umaczy³, ¿e æwicz±cy walkê gladiatorzy i ¿o³nierze byli wtedy zdolni do wiêkszego wysi³ku, a odniesione rany... lepiej siê goi³y! Dlaczego? Bo t³uszcz te¿ pe³ni wa¿n± rolê w naszym organizmie i pozbywanie siê go „ad absurdum” jest niefizjologiczne! Oczywi¶cie oty³o¶æ – to te¿ przesada, ale typ genetyczny danego cz³owieka czêsto decyduje, ile procent t³uszczu mamy pod skór±. Gwa³towne, nierozs±dne zmiany tego stanu mog± byæ wrêcz niebezpieczne dla zdrowia i ¿ycia (patrz – anoreksja!), bo demineralizacja, odwodnienie i brak rezerw cia³a to prosta droga do powa¿nej choroby!

Zgadzam siê z Jankiem, ¿e estetyka cia³a jest wa¿na. Dlatego dobra rze¼ba to dla mnie SEPARACJA, czyli widoczne przez skórê anatomiczne oddzielenie miê¶nia od miê¶nia, ale nie DELINEACJA – wyraziste rozw³óknienie w obrêbie danego miê¶nia widoczne pod skór± wspó³czesnych zawodowych supermanów i... anorektyków.
Allan Edgar Poe pisa³ w „Portrecie owalnym”, ¿e piêkno to umiar w proporcjach. Zgadzam siê z nim w 100 procentach....
Autor i zdjêcia: Jerzy Klawiñski, 6 maja 2008 r.



(Rys. H. Paschall, "Strength & Health", 1951)

POLEMIKA. Dok³adnie czytaæ i wyjdzie, ¿e mo¿liwe.

Jurek zdenerwowa³ siê i to bardzo dobrze, bo napisa³ co wy¿ej, akcentuj±c „wrêcz niemo¿liwe”. Jednak mo¿liwe, gdy¿ jest to wynik naszych za³o¿eñ prezentacji i dyskusji programów treningowych, wcze¶niej przedstawionych na Forum M³odych.

Przypomnê, one nie przewiduj± dzielenia „w³osa na cztery czê¶ci”, a tylko dyskusje oceniaj±c± „na niewidzialnego”, tego co dany prezenter uprzejmie publicznie ujawni na temat swojego programu treningowego i wyników oraz wygl±du.

W³a¶nie chodzi o ten estetyczny wygl±d, taki codzienny, a nie pergaminowy i naszpanowany do zdjêcia. On powinien przyci±gaæ a nie odrzucaæ wzrok np. dziewcz±t na pla¿y.

Drogi Jurek niby zgadza siê, ¿e wygl±d wa¿ny, ale przedstawiaj±c siê, jako mi³o¶nik „rze¼by miê¶ni” nie dopowiada, ¿e bez apteki trudno, albo wcale, doj¶æ do delineacji lub seperacji (jak na zdjêciach)! A forma startowa tu, dla kogo?

Doceniaj±c Jurka Klawiñskiego i zgadzaj±c siê z wiêkszo¶ci± Jego dotychczasowych wypowiedzi, zapraszam Go ju¿ teraz na jesienn± prezentacje programu treningowego, który my „na niewidz±cego„ spróbujemy oceniæ, a szczególnie to, co On takiego æwiczy i jakie z tego s± rezultaty. Tylko w ten sposób rozstrzygniemy, czy mo¿na i trafnie?.
Autor: Jan W³odarek (6 maja 2008 r.).
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Wrzesieñ 1996
Wrzesieñ 1996
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE