Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9281279
osób.
Oni są z nami:
Do czytelnika. Autor: Mateusz Pencak
O artykule profesora Adama Palucha pt „ Wizerunek nasz, czyli ciało na scenie ponowoczsności”.Ze świecą szukać tekstu bardziej aktualnego niż artykuł profesora Adama Palucha. Problem „ponowoczesności” tak doskonale widoczny na co dzień staje się zjawiskiem niemal namacalnym; jest sygnałem społecznych przemian o zdecydowanie negatywnym wydźwięku. Forsowany za wszelką cenę kult ciała prowadzi do powolnego acz nieuchronnego upadku tożsamości; w świecie gdzie materia zajmuje doczesne miejsce najważniejszą (jedyną ?) wartością jest pozór, zewnętrzność, lans.

Cechy moralne zostały zepchnięte na dalsze pozycję jako zjawiska nieatrakcyjne, niemodne, przestarzałe. Moralność zaś i kultura to niepowtarzalne czynniki kształtujące historię oraz tożsamość zarówno narodu jak i jednostki. Mamy tu niejako do czynienia z pewnym „trendem” ciała w której ważne miejsce zajmują media oraz reklama. Zjawisko turpizmu dawno już odeszło w zapomnienie- teraz na topie jest uroda, witalność, sprawność które z kolei nakręcają ogromną machinę biznesowo-marketingową.

Fizyczność stała się dla ludzi tarczą, barierą ochronną, celem samym w sobie; duch dawno już pozostał daleko w tyle- duch nie może się pokazać w modnym ubraniu czy zabłysnąć nową fryzurą. Społeczeństwo staje się ślepym wzrokowcem który poza powłoką cielesną widzi niewiele więcej; jak osiołek pragnący dosięgnąć marchewki dąży do wyimaginowanej, całkowicie nie osiągalnej doskonałości.

Wszyscy powinniśmy spojrzeć na tekst profesora nie z perspektywy badania naukowego, lecz z punktu widzenia żywych zmian społecznych zachodzących wokół nas od kilkunastu lat. Czy sami możemy w jakiś sposób wpłynąć na ten proces ? Porzekadło głosi „chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie” – dbajmy o zdrowe, estetyczne ciało lecz nie zapominajmy że jest to tylko jeden z czynników życia, pamiętajmy o naszej tożsamości i nie próbujmy zasłaniać własnej osobowości krótkotrwałą i nic nie wartą materią.
Autor: Mariusz Pencak, 31 maja 2008 r.
(Na zdjęciu Frank Zane, "Rocenka kulturizmu -1972")

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Sopot 1964 r.
Sopot 1964 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE