Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292294
osób.
Oni są z nami:
Cynamon. Autor:Maria Szustakowska - Chojnacka

Cynamanowce rosną w gorącym klimacie na całej kuli ziemskiej, ale najliczniej w Ameryce Środkowej oraz w południowej i południowo-wschodniej Azji, np..cynamonowiec cejloński jest tropikalnym, wiecznie zielonym drzewem, który pochodzi ze Sri Lanki a obecnie również uprawiany jest na Madagaskarze i Szeszelach, (co 2 lata ścina się młode pędy i zdejmuje z nich paskami korę. Wysychając, paski kory zwija się w jasno brązowe rurki). Surowcem jest kora z drzewa różnych gatunków cynamonowca.W handlu spotyka się również korę cynamonowca chińskiego. Jest ona zwykle nieoskrobana z korka, a jej zapach, w porównaniu z cynamonem cejlońskim, jest nieco mniej subtelny. Kora ma barwę jasnobrunatną, zapach silnie korzenny, swoisty smak ostro-korzenny, słodkawy, lekko palący, jest bardzo krucha.

W tropikalnej Azji, od Indii po Chiny, była używaną przyprawą już 4000 lat temu p.n.e. Znana była także starożytnym Egipcjanom, jako lek i środek aromatyczny. Stosowano ją do balsamowania zwłok i do magicznych obrzędów. Do Europy Zachodniej cynamon sprowadzili krzyżowcy. Szybko zyskał uznanie, jako przyprawa, lek oraz środek do produkcji perfum.

Szczegółowe badania fitochemiczne wykazały, że kora cynamonowców zawiera olejek eteryczny(0, 4-0, 8%, o zmiennej zawartości).Głównym składnikiem olejku jest aldehyd cynamonowy, który nadaje jej charakterystyczny smak i eugenol. Obecne są także cukry, garbniki, żywice i szczawian wapnia. Z kory i korzenia cynamonowca kamforowego otrzymuje się olejek kamforowy, stosowany w lecznictwie do nacierania, jako środek rozgrzewający.
Olejek eteryczny zawarty w korze cynamonowca(zwłaszcza cejlońskiego) jest jednym z najsilniejszych antyseptyków. Jego właściwości przeciw grzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe są pomocne przy leczeniu ostrych infekcji.
Przy stosowaniu miejscowym zawarty w oleju eugenol łagodzi bóle artretyczne, bóle głowy mięśni oraz zębów. Olejek cynamonowy pozyskuje się nie tylko z kory, lecz również z liści, pędów i korzeni cynamonowca,. Jako napój pobudzający krążenie i wywołujący poty zaleca się herbatkę z cynamonem. Dodany do mleka nie tylko poprawia jego smak, ale jednocześnie zmniejsza śluzowo twórcze działanie mleka, które powoduje wzdęcia.

Cynamon należy, zatem do przypraw stosowanych przy infekcjach i zapaleniach jelit a także przy osłabieniu krążenia i niskim ciśnieniu krwi. (Zielarze chińscy zalecają go na niepłodność spowodowaną zakażeniami lub nieprawidłowym położeniem macicy, natomiast mistrzowie jogicznej terapii żywieniowej zalecają cynamon dla oczyszczenia krwi, dla kości Sądzą też, że dodaje energii.) Stosowany zewnętrznie odkaża rany, skaleczenia oraz łagodzi ukąszenia i ukłucia owadów.(Jest skutecznym środkiem przeciw wszawicy) Zalecany jest dla osób starszych ze względu na zawartość substancji poprawiających krążenie. Dodawanie ich do napojów, czy potraw może pomóc z częstym uczuciem zimna, które dokucza wielu starszym ludziom.
Cynamon łagodzi niekorzystne dla układu trawiennego skutki nadmiernego spożywania kawy lub herbaty. W wielu krajach przyjęte jest, więc dodawanie cynamonu do kawy lub herbaty.
Kora cynamonowca jest typową przyprawą Starego Świata. Cynamon kupowany w stanie sproszkowanym jest najczęściej zwietrzały, najbardziej aromatyczna jest kora w kawałkach, którą należy utłuc w moździerzu tuż przed użyciem. Stosowany jest głównie, jako przyprawa do piernika, ciast., Często też do różnego rodzaju nalewek, jak również do przyprawiania owoców, kompotów, pieczywa cukierniczego (niekiedy do baraniny i pieczonej gęsi) Amatorzy gorących napojów z wina (Gliwajn) zawsze pamiętają o dodaniu kawałeczka cynamonu. W kuchni chińskiej zdecydowana większość przepisów zaleca dodatek cynamonu do potraw mięsnych, drobiu i ryb.
Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Gracja,2008 r.
Gracja,2008 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE