Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292349
osób.
Oni są z nami:
Ogórecznik lekarski. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Nazywany jest także borakiem lub ogórkowym zielem. Cała roślina ma lekko kwaskowaty smak i wyraźnie ogórkowy zapach. Pochodzi z południowej Europy. W Polsce rośnie na nieużytkach i rumowiskach, jako zdziczały chwast.
Po dokładnym zbadaniu składu chemicznego rośliny, wyodrębniono w niej duże ilości substancji śluzowatych (ok.12, 5%), saponin, garbników (ok.3%), flawonoidów, między innymi; kwercetynę, kemferol oraz ich glukozydy, olejków eterycznych, żywic, kwasów organicznych(cytrynowy, krzemowy, jabłkowy) soli mineralnych zasobnych w cynk, żelazo, mangan, miedź i rozpuszczalną krzemionkę. Znajdują się w niej znaczne ilości witaminy z grupy B. Świeża roślina zawiera dużo witaminy C. Nie wszystkie jednak zawarte w niej związki są dotychczas wykryte.

Ogórecznik dobrze znany był Grekom i Rzymianom, którzy podawali go swym wojownikom w winie dla dodania im odwagi i męstwa w boju (ogórecznik działa na korę nadnercza, która wydziela adrenalinę) oraz biesiadnikom dla pozbycia się smutku i melancholii. Również w dawnej Polsce podawano go w winie: dla posilenia serc i dodania dobrych myśli.

Ogórecznik ma działanie moczopędne, napotne, przeciwzapalne, osłaniające, zmiękczające, regulujące przemianę materii, bakteriobójcze i uspakajające. Wyciągów z ziela ogórecznika używa się obecnie w leczeniu przewlekłych dolegliwości nerek, którym towarzyszy zmniejszone wydzielanie moczu i obrzęki oraz przy zaburzeniach przemiany materii. Dzięki obecności flawonoidów i niektórych soli mineralnych nieznacznie zwiększa się dobowa ilość wydalanego moczu i usuwane są z ustroju jony chloru, mocznik, kwas moczowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii, co daje dobre wyniki w chorobach nerek, w chorobie reumatycznej.
Świeży sok z ogórecznika podaje się w przypadku wiosennego zmęczenia, pobudza on również przemianę materii. Angielskie przysłowie mówi, że ogórecznik dodaje odwagi.
Na czyraki wypryski, oparzenia, i otarcia naskórka stosuje się okłady i obmywania z odwaru ogórecznika a w nieżytach gardła, jamy ustnej, przy chrypce i suchym kaszlu-płukanki. Odwar sporządza się z 5-10 dag ziela zalanego 1l. wody, gotuje przez 5min, a potem parzy przez 15 min.

Od niedawna z nasion ogórecznika pozyskuje się tłusty olej (Oleum Boraginis), zawierający nienasycony kwas gamma-linolenowy (18-25%), który zwiększa w organizmie niezwykle korzystne dla zdrowia prostaglandyny. Jeśli chodzi o właściwości jest on podobny do oleju z wiesiołka. Łagodzi dolegliwości ze strony układu krążenia; obniża zły cholesterol LDL, stosuje się w profilaktyce miażdżycy, itp., polepsza koncentrację i pamięć, zmniejsza chwiejność emocjonalną, wykazuje działania antyoksydacyjne.

Słusznie sportowcy chcą ograniczać spożycie tłuszczów w diecie, jednakże należy mieć na uwadze NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłusczowe), które mają wpływ na wytrzymałość oraz wzrost ogólny kondycji zdrowotnej, jak również na powiększenie się masy mięśni. Zwiększają wytrzymałość na intensywny trening. Zmniejszają, eliminują kontuzje i zakwasy, które są problemem ludzi ćwiczących na siłowniach.

Kwasy tłuszczowe wykazują też potężne efekty termogeniczne (produkcję ciepła). Gdy jest odpowiednia ilość kwasów w organizmie będą one preferowanym źródłem energii, a wtedy węglowodany zostaną zużyte w celu uzyskania pełności mięśni a białko do budowy większej ilości masy mięśniowej. W przypadku niedoboru kwasów nastąpi proces kataboliczny.Mięśnie będą używane, jako źródło energii, jak również węglowodany, itd. Jeśli nie uzupełni się diety w wystarczającą ilość niezbędnych kwasów nastąpi przyrost tkanki tłuszczowej.

Olej z nasion ogórecznika ma szerokie zastosowanie w leczeniu niektórych chorób skóry(między innymi w łuszczycy i w egzemach uczuleniowych). Wchodzi w skład kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla cery suchej i wrażliwej.
Cennym lekiem jest także sok z ogórecznika. Stosowany zewnętrznie łagodzi wszelkie podrażnienia skóry. Na odmrożenia, siniaki trądzik młodzieńczy zaleca się przykładać miazgę ze świeżego ogórecznika zmielonego w mikserze.

W dawnej Polsce zalecano częste jadanie listków ogórecznika, jako doskonałego pokarmu dla ludzi wątłych. Wierzono, że działa odświeżająco i wzmacniająco. Dodawano je do rosołów, wyrabiano z nich wina i soki. W Alzacji dodaje się listki do zupy ziemniaczanej i pomidorowej, potraw z baraniny oraz do aromatyzowania pieczonych kurcząt.
Świeżych liści ogórecznika można używać do aromatyzowania octów, korniszonów, pikli, marynat, nalewek, win itd. Można je także dusić jak szpinak, dodawać do zapiekanek, kabaczków, oraz do pierogów, kotletów mielonych.
Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Woda na pustyni
Woda na pustyni
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE