Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489655
osób.
Oni s± z nami:
Mistrzowska rze¼ba cia³a Vince Gironda. Autor: Stanis³aw Zakrzewski


Niczym d³uto artysty

W dziesi±tkach listów prosili nas Czytelnicy o bli¿sze dane o Vince Girondzie, którego przedstawili¶my na ok³adce w numerze lipcowym "SdW". Liczni zapytywali równie¿, jakim sposobem Gironda doszed³ do tak piêknej rze¼by cia³a.
Przede wszystkim pragniemy podkre¶liæ, ¿e zawodnik ten wcale nie nale¿y do najm³odszych- jak to wielu przypuszcza³o. Liczy on dzi¶ ( tj. w pa¼dzierniku 1961 roku – przypis. JWIP.PL), nie mniej, nie wiêcej, jak 42 lata.


Utrzymanie odpowiedniej linii cia³a i rze¼by (definittion) nie jest ³atwe. A jednak Gironda potrafi utrzymaæ siê w szczytowej formie, zezwalaj±cej mu na udzia³ w licznych konkursach. Kilka razy znalaz³ siê w pierwszej szóstce w¶ród najlepiej zbudowanych i umiê¶nionych ludzi ¶wiata, mimo ¿e jego waga waha siê miêdzy 75 i 78 kg. W 1957 wa¿y³ 85 kg, ale przy tak wysokiej wadze cia³a miê¶nie nie rysowa³y siê tak wspaniale.

Postanowi³ wiêc z siebie zrzuciæ ka¿dy gram t³uszczu. Gdy rok pó¼niej stan±³ do konkursu Mr America, – w którym zaj±³ drugie miejsce – wa¿y³ ju¿ tylko 75 kg. Z tego okresu pochodzi w³a¶nie jego zdjêcie ok³adkowe.
Do tego konkursu przygotowywa³ siê nadzwyczaj solidnie przez pe³nych 8 miesiêcy. Poszczególne æwiczenia dla „góry” (klatka piersiowa, obrêcz barkowa, ramiona) wykonywaæ w dziesiêciu seriach po 10 powtórzeñ, dla „do³u” (nogi i brzuch) w dziesiêciu seriach po 20 ruchów!
Nad „gór±” pracowa³ w poniedzia³ki, ¶rody, pi±tki, nad nogami i brzuchem – we wtorki i czwartki. „Wielka tajemnica” tracenia wagi polega³a na szybkim wykonywaniu poszczególnych ruchów. Vince Gironda potrafi³ niektóre æwiczenia – 10 serii po 10 ruchów – wykonaæ w rekordowym tempie czterech minut! W³a¶ciwie bez przerw wypoczynkowych. Pod koniec treningu pot la³ siê z niego strumieniami.

Wielu z Was powie, ¿e stosowanie treningu w takim tempie jest niemo¿liwe. Stanowi to przecie¿ zbyt du¿e obci±¿enie dla uk³adu kr±¿enia. To racja, ale Vince Gironda zaprawiony o¶mioletni± prac± w æwiczeniach si³owych móg³ sobie na takie tempo pozwoliæ. Trening jego rzadko, kiedy trwa³ d³u¿ej ni¿ godzinê, ale w tej godzinie wykonywa³ wiêcej pracy ni¿ niejeden æwicz±cy w trzech lub nawet w czterech godzinach.
W dniach, w których æwiczy³ „gorê”, rozpoczyna³ pracê (oczywi¶cie po intensywnej rozgrzewce) od ramion, przechodz±c nastêpnie do æwiczeñ obrêczy barkowej, a pó¼niej klatki piersiowej. Na zakoñczenie wykonywa³ æwiczenia na najszerszy miêsieñ grzbietu (tzw. „szkrzyde³ka”). Na miê¶nie naramienne æwiczy³ wznosy lekko ugiêtych przedramion w bok. Do æwiczeñ u¿ywa³ takich sztangielek i sztang, by seriê z³o¿on± z 10 powtórzeñ wykonywaæ stosunkowo ³atwo.
Miêsnie najszersze grzbietu æwiczy³ na wyci±gach.

Rzecz bardzo charakterystyczna, ¿e mimo utraty 10 kg wagi nie straci³ si³y.
Na zakoñczenie podajemy dane antropologiczne Vince Gironda:
Wzrost -174 cm; waga – 77 kg; biceps – 43 cm; klatka pier¶. w spoczynku – 124 cm; obwód w pasie – 71 cm; obwód uda – 61 cm; obwód ³ydki – 39 cm.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, pa¼dziernik 1961 r.


Od JWIP.PL (Jan W³odarek), 13 sierpnia 2008 r.Mistrzowska rze¼ba cia³a Vince Gironda” (art. ukaza³ siê w czasopismie "Sport dla Wszyskich" w pa¼dzierniku 1961 r.), by³a na¶ladowana przez innych mistrzów i tych, którym ¶ni³y siê sukcesy. Vince Gironda ¿y³ w latach 1918 -1997.

Z najs³awniejszych, który stosowa³ mordercz± metodê Girondy by³ Serge Nubret – Tytan kulturystyki. On 15-20 lat po Vincencie z powodzeniem æwiczy³ na „tempo”. Trening do 70 minut a w nim miêdzy innymi wyciskanie le¿±c ciê¿aru 100 kg x - od 20 do 30 powtórzeñ w serii, których by³o od 15 do 20, a przerwy miêdzy seriami trwa³y 20 sekund! W wyniku takiego tempa – odnosz±cego siê do wszystkich wykonywanych æwiczeñ - przez ca³y rok utrzymywa³ znakomit± sylwetkê, i b. du¿± masê, bicepsy 52 cm, waga 100 – 105 kg, za¶ rze¼ba miê¶ni niespotykana nawet w¶ród ówczesnych zawodowych kulturystów.
Dzi¶ z metody treningowej Gironda czerpie siê wszystko, pocz±wszy od czasu treningu do dzielenia zasadniczych æwiczeñ i samych æwiczeñ. To jest nastêpny przyk³ad tego, ze metody treningowe z lat 60-70. s± i teraz "nowoczesne", za¶ obecnie stosowane te niby najnowsze i najdoskonalsze , ale w nadmiarze teraz "kraszone prochami" s± na ogó³ bardzo „stare”, bowiem jak widaæ licz± sobie prawie 50 lat!
(Zdjêcie S. Nubreta i V. Gironda zobacz te¿ w „Galerii: Album Tytanii”.

Rej.538./ Sylwetka -45/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.04.11. Godz. 09:45


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Natalia przed kamer± filmow±, 2012 r.
Natalia przed kamer± filmow±, 2012 r.
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE