Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9955446
osób.
Oni są z nami:
Na Forum dyskusja "SPLIT czy FBW". Autor: Jan Włodarek

Jedną daną grupę mięśniową trzeba ćwiczyć jeden raz w tygodniu – to od kilkunastu lat sztandarowy slogan – MIT w naszej kulturystyce. Jest on szczególnie pieszczony i uwiarygodniany w kulturystycznych czasopismach. Żyję też w siłowniach, zalecany, jako obowiązujący standard dobrego treningu. Dziwne odczucie mnie ogarnia, gdy czytam lub słyszę o tym hicie treningowym od osób, które są silnie związane z produkcją, reklamą, bądź sprzedażą „cudeniek” wspomagających trening kulturysty.
Dla wnikliwego, bezstronnego obserwatora i analityka trendów treningowych w kulturystyce, te powiązanie metody SPLIT z produkcją wspomagaczy jest przejrzyste.


Cofając się dobrych kilkanaście lat wstecz, zobaczymy głównego animatora powyższego mitu, jest nim teraz sędziwy człowiek, a raczej klan rodzinny mieszkający w Kanadzie. On może być zadowolony, gdyż tym mitem trafił w oczekiwanie ćwiczących. – "Ćwicz na daną grupę raz w tygodniu, dużo wypoczywaj przy tym łykaj jak najwięcej, najlepiej produkty z moich fabryk". On szybko podwoił swój kapitał, a przecież tylko szerzył zalety kulturystyki. One to niby zalety średniowieczne, błyskawicznie przekształciły się w patologię wyczynowej kulturystyki i tak zostało, zwiększające się źródło dochodu.

Na naszym FORUM trwa dyskusja „Split (trening dzielony), czy FBW (na danym treningu ćwiczymy wszystkie swoje mięśnie). Jej dotychczasowy wynik obala MIT, tj. że trzeba ograniczać się w treningu tylko do metody SPLIT.
Dr Paweł Piotrowski prezentuje wyniki badań naukowych dr Marka Kruszewskiego, które jednoznacznie potwierdzają wnioski Pawła wynikające z długoletniej pracy treningowej.
Paweł cytuje ważniejsze ustalenia dra Marka Kruszewskiego zawarte w książce pt. „ Metody treningu i podstawy żywienia…” (zob. recenzja na FORUM).
......Biorąc zatem pod uwagę czynnik "energetyczny", zasada treningu dzielonego nie znajduje logicznego uzasadnienia. Wręcz przeciwnie może być przyczyną zjawisk niekorzystnych dla rozwoju mięśnia..... tracimy możliwość wykorzystania najlepiej oddziałujących na organizm ćwiczeń kompleksowych.... w sposób naturalny rozwijający nasze mięśnie..... (str. 113) Zasada treningu potrójnie dzielonego... mięśnie znajdują się w stanie permanentnego zmęczenia....stad już tylko krok do sięgnięcia po syntetyczne pochodne hormonów....i jeśli zdarzają się ludzie, którzy mogą podołać takiemu treningowi stosując jedynie naturalne i dozwolone sposoby odnowy, to są to bardzo rzadkie przypadki o wyjątkowych i nadludzkich możliwościach regeneracji......(str.213) Nieustanny napływ sprzecznych informacji najczęściej o charakterze marketingowym, które swoim nieprofesjonalnym i relatywistycznym podejściem do procesu treningowego wprowadzają w błąd zawodników i trenerów, spowodował iż uznałem powstanie tego podręcznika za potrzebne a nawet konieczne…

Inny bardzo istotny fragment z rozprawy p.Marka:
…W przypadku kulturystyki daje to orientację w zakresie reguł, które powinny rządzić dzieleniem treningu w systemie split i zaprzecza rzekomej konieczności stosowania tygodniowych bądź jeszcze dłuższych wypoczynków... Wskazuje wyraźnie, że stosowanie zbyt długich okresów wypoczynku pozbawione jest podstaw empirycznych i teoretycznych, jest jedynie przesądem pokutującym w wielu siłowniach, a niestety także i na łamach wielu czasopism...ostatnio odkryto trzecią formę tego enzymu (odpowiedzialny za syntezę glikogenu) pozostającą pod wpływem insuliny i tracącą swe właściwości po trzech dniach od obciążenia mięśni wysiłkiem...można zatem odpoczywać dwa dni po wykonaniu wysiłku i po spożyciu odpowiedniej ilości węglowodanów uzyskać superkompensację glikogenu w mięśniach. Dłuższe odpoczynki upośledzają znacznie ten proces...dla zwiększenia sytentezy glikogenu wystarcza konsumpcja węglowodanów oraz odpowiednio częste stosowanie wysiłku (do trzech dni i nie rzadziej niż trzy dni)... obsesje niektórych kulturystów dotyczące przetrenowania i konieczności ćwiczenia niektórych grup mięśniowych raz w tygodniu czy jeszcze rzadziej, w zestawieniu z tą wiedzą, wydają się całkowicie nieuzasadnione...(koniec cytatów).

Dyskutanci FORUM w większości podzielają pogląd Pawła, uzasadniony teraz przez Marka.
A jakie jest twoje zdanie?
Na zdjęciu: Finał Mr Universe-1970 w Londynie (zawody federacji NABBA). Reg Park (42 l.), czwarty z lewej, trenował FBW. Nieznacznie przegrał z Arnoldem S., drugi z lewej. Trzecie miejsce zajął Dave Draper,on trzeci z lewej.
Autor: Jan Włodarek, 28 lipca 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Warszawa, sierpień 2010 r.
Warszawa, sierpień 2010 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE