Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292553
osób.
Oni są z nami:
Odnowa sił. Autor: Henryk Jasiak

Po każdym wysiłku fizycznym, a więc treningu sportowo – rekreacyjnym organizm musi się zregenerować, aby moc sprostać następnemu obciążeniu. Inaczej mówiąc musi się odnowić biologicznie szczególnie po wyczynowym treningu. Odnowa biologiczna, którą, stosuje się w sporcie wyczynowym polega na kompleksowym oddziaływaniu przy pomocy różnych środków, metod i zabiegów na zmęczony organizm w celu jego szybkiej regeneracji i przywrócenia mu pełnej sprawności.

Odnowa biologiczna dzieli się na kilka rodzajów:
- Odnowa po pracy – przywrócenie równowagi i powrót do stanu wyjściowego przy pomocy masażu, automasażu, kąpieli wodnych, sauny i zabiegów fizykalnych.
- Odnowa przy pracy – ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłków w czasie treningu i zawodów od strony fizycznej i psychicznej. Przygotowanie fizyczne odbywa się przy pomocy masażu, automasażu, kąpieli wodnych, sauny i zabiegów fizykalnych.
- Odnowa przejściowa, czyli leczenie rehabilitacyjne stosuje się w sporcie wyczynowym zwykle po sezonie i sprowadza się ono do kąpieli balneologicznych (siarczanowych, solankowych i natrysków) oraz klimatyzacji - wyjazdów nad morze lub w góry.

Na proces odnowy biologicznej składają się następujące zabiegi:
-Masaż – sportowy, klasyczny, segmentalny ( na wybrane części ciała) i automasaż.
- Zabiegi balneologiczne – kąpiele solankowe, natryski, masaże podwodne.
- Zabiegi fizykoterapeutyczne – sollux, diatermia krótkofalowa, prądy diadynamiczne, ultradźwięki i kwarcówki.
- Zabiegi kinezyterapeutyczne (rehabilitacyjne).
- Sauna.

Przeciętny śmiertelnik uprawiający sport dla zdrowie, np. w siłowni ma, niestety, małe możliwości i warunki do stosowania przynajmniej niektórych metod odnowy biologicznej organizmu. Inna sprawa, ze nie potrzebuje on tak gruntownej regeneracji jak sportowiec wyczynowy, który znacznie więcej i intensywniej trenuje. Warto jednak i trzeba stosować po wysiłku fizycznym takie zabiegi, jak automasaż, kąpiele solankowe, prysznic, a jeśli istnieją możliwości – saunę. Do kąpieli używa się ogólnie dostępnych soli: iwonickiej, bocheńskiej oraz szlamu ciechocińskiego ( szczególnie w przypadkach bólów stawowych lub mięśniowych). Kąpiele takie w zwykłej wannie domowej z dodatkiem ok. 1 kg soli mają znakomity wpływ na układ mięśniowy, skórę, układ nerwowy. Kąpać należy się przez 15 – 20 minut w wodzie ciepłej, najpóźniej 3 godziny przed snem. Po wyjściu z wanny należy wygodnie usiąść na fotelu lub położyć się na tapczanie. Nie należy stosować takich kąpieli częściej niż 1- 2 raz w tygodniu.
Autor: Henryk Jasiak, 1986 r.

Od JWIP.PL:
W "Wiadomościach Sportowych" Henryk napisał krótko i to, co najważniejsze jest w odnowie sił. Napisał to 22 lat temu, a co o odnowie można przeczytać w obecnych na rynku magazynach dla kulturystów? Odpowiedź jest przerażająca prosta – NIC! Jak widzę w tych czytadłach ta odnowa sił teraz sprowadza się do prochów, wykonywania treningu podzielonego i wg, zasady, jednak grupa mięśni trenowana raz w tygodniu i dużo wypoczynku? To ma być zdrowe i nowoczesne odnawianie sił, a szczególnie dla tych, którzy uprawianie kulturystyki nie poprzedzili nawet badaniem lekarskim.Fot. z magazynu "World Championship",1985, Goteborg.
(J.W. 22 sierpnia 2008 r.)

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Witek w ogrodzie, 2007 r.
Witek w ogrodzie, 2007 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE