Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10034015
osób.
Oni s± z nami:
„Miê¶nie na baga¿” Autor: Henryk Jasiak
Dla pocz±tkuj±cych

TOM PLATZ znany kulturysta s³yn±cy z niezwykle potê¿nego umiê¶nienia (by³y amatorski mistrz ¶wiata i czo³owy zawodowiec) uwa¿a, ¿e w³a¶nie okres jesienno-zimowy jest najlepszy do zwiêkszenia „baga¿u” miê¶niowego. Oczywi¶cie, w wypadku pocz±tkuj±cych musi to byæ poprzedzone przynajmniej miesiêcznym treningiem ogólnym celem zaadoptowania organizmu do wiêkszych wysi³ków o charakterze si³owym.
Na zdobycie masy miê¶niowej i si³y najlepsze i najbardziej skuteczne s± tzw. æwiczenia podstawowe z do¶æ du¿ymi obci±¿eniami, które uzale¿nione s± od indywidualnych mo¿liwo¶ci, ciê¿aru cia³a, przygotowania itp. Æwiczenia podstawowe stosuje siê na du¿e grupy miê¶niowe, w niektórych æwiczeniach wskazane jest stosowanie tzw. systemy piramidalnego, czyli progresji obci±¿enia.


A oto przyk³adowe æwiczenia podstawowe na najwiêksze grupy miê¶niowe, które kszta³tuj± sylwetkê.
MIʦNIE UD- przysiady ze sztang± na barkach i klatce piersiowej, wyciskanie nogami na suwnicy w le¿eniu lub na hack-maszynie
MIʦNIE KLATKI PIERSIOWEJ- wyciskanie sztangi w le¿eniu na poziomej i sko¶nej ³awce, rozpiêtki ze sztangielkami, przenoszenie sztangi zza g³owy obur±cz w le¿eniu, pompki na porêczach przy¶ciennych.
MIʦNIE NAJSZERSZE GRZBIETU- podci±ganie sztangi w opadzie przodem, tzw. wios³owanie sztang±, podci±ganie na dr±¿ku szerokim chwytem, podci±ganie dr±¿ka wyci±gu do klatki w ró¿nych pozycjach.
MIʦNIE PROSTE GRZBIETU- martwy ci±g ze sztang± z podwy¿szenia, sk³ony w ty³ z le¿enia przodem z obci±¿eniem na barku.
MIʦNIE OBRÊCZY BARKOWEJ- wyciskanie klasyczne w staniu i siadzie, wyciskanie zza karku, unoszenie ramion bokiem w górê, podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia. MIʦNIE BICEPSÓW- uginanie ramion ze sztang± w staniu i uginanie ramion ze sztangielkami.
MIʦNIE TRICEPSÓW- wyciskanie w±skim chwytem sztangi w le¿eniu ty³em, pompki na porêczach przy¶ciennych.
MIE¦NIE £YDEK- wspiêcia na palce w staniu z obci±¿eniem na barkach lub na kolanach w siadzie.

Aby unikn±æ kontuzji, wszystkie te æwiczenia nale¿y wykonywaæ w ¶cis³ej formie technicznej, bez ruchów oszukanych. Jedynie 1–2 ostatnie powtórzenia w serii mog± mieæ charakter wymuszony lub tzw. pó³ruchów. Ka¿da seria æwiczeñ ze wzrastaj±cym obci±¿eniem powinna byæ poprzedzona dok³adnym rozgrzaniem miê¶ni (ma³e obci±¿enie i 12-15 powtórzeñ).

Na czym polega system piramidalny, który w takim wypadku stosuje siê, w poszczególnych æwiczeniach? Otó¿ jest to typowy trening ze zwiêkszaniem obci±¿enia z serii na seriê i jednoczesnym zmniejszaniem liczby powtórzeñ. Przyk³adowo: w wyciskaniu le¿±c I seriê wykonujemy z obci±¿eniem 50 kg – 12 powtórzeñ, II seriê z ciê¿arem 55 kg – 10 powtórzeñ, III – 60 kg i 8 powtórzeñ, IV – 65 kg – powtórzeñ itd. a¿ do 2 powtórzeñ z prawie maksymalnym dla danego æwicz±cego obci±¿eniem. Progresja obci±¿enia, aczkolwiek wymaga maksymalnej koncentracji fizycznej i psychicznej, powoduje szybki przyrost masy i si³y.
Dla pocz±tkuj±cych szczególnie wa¿ne jest umiejêtnie dawkowanie cyklu treningowego. Najbardziej wskazane s± 3 treningi w tygodniu, co drugi dzieñ. Nie wolno bowiem przeci±¿aæ miê¶ni, trzeba im daæ czas na regeneracjê i wypoczynek. Przyczyniaj± siê do tego równie¿ higieniczny tryb ¿ycia, sen (przynajmniej 8 godzin na dobê) i w³a¶ciwa dieta.

Je¶li chodzi o dietê w tym okresie, to powinna ona byæ niskot³uszczowa, ale z du¿± zawarto¶ci± wêglowodanów i protein. Najlepiej jest przy tym spo¿ywaæ 5–6 ma³ych posi³ków dziennie zamiast tradycyjnych trzech, ale zwykle do¶æ obfitych. Proteina, która buduje tkankê miê¶niow±, musi byæ przyswajalna przez organizm stopniowo (jednorazowo organizm przyjmuje tylko 20–30 g proteiny). Je¶li chodzi o produkty ¿ywno¶ciowe, to zaleca siê przede wszystkim: mleko pe³not³uste, jajka (2–4 dziennie), chude miêsa i kurczaki, ry¿, kartofle w ma³ych ilo¶ciach, razowy chleb, du¿o surowych jarzyn i owoców.
Przyk³adowy program æwiczeñ dla pocz±tkuj±cych na masê i si³ê miê¶niow±.
•Sk³ony tu³owia w przód z le¿enia ty³em (brzuch) – 3 x 20–30.
•Przysiady ze sztang± na barkach systemem piramidalnym – 5 x 10–8–6–4–2.
•Martwy ci±g lub sk³ony tu³owia w ty³ z le¿enia przodem z obci±¿eniem – 2 x 6–5–4.
•Podci±ganie sztangi obur±cz do klatki piersiowej w opadzie przodem– 4 x 8–7–6–5.
•Podci±ganie sztangi obur±cz w staniu w±skim chwytem wzd³u¿ tu³owia na wysoko¶æ barków – 3 x 10–8–6.
•Wyciskanie sztangi w le¿eniu na poziomej ³awce – 5 x 10–8–6–4–2.
•Wyciskanie klasyczne z klatki piersiowej w staniu – 3 x 5–4–3.
•Uginanie ramion ze sztang± w staniu – 3 x 8–6–4.
•Pompki na porêczach z dodatkowym obci±¿eniem na biodrach – 3 x 8–6–4.
•Uginanie nadgarstków ze sztang± w siadzie – 3 x 10–15.
•Wspiêcia na palce z obci±¿eniem na barkach (sztanga lub maszyna) – 4 x 12–10–8–6.

W ka¿dym treningu obojêtnie czy pocz±tkuj±cych czy zaawansowanych stosuje siê zasady Weidera, które tworz± nowoczesn± metodyk± treningu kulturystycznego. Nie wszystkie z nich nadaj± siê do stosowania na okre¶lonym szczeblu zaawansowania.

Pocz±tkuj±cym polecamy nastêpuj±ce z tych zasad:

•Zasada prze³adowania progresywnego miê¶ni. Podstaw± zwiêkszenia masy miê¶niowej, si³y i wytrzyma³o¶ci specjalnej jest progresja obci±¿enia, tzw. prze³adowanie miê¶ni. Si³a ro¶nie na skutek zwiêkszania ciê¿arów. Masa – zwiêkszenia równie¿ liczby serii i powtórzeñ. Wytrzyma³o¶æ specjalna – na skutek zmniejszania d³ugo¶ci przerw wypoczynkowych.
• Zasada izolacji miê¶ni. Miê¶nie mog± pracowaæ ³±cznie lub z pewnego rodzaju izolacji, bowiem w ka¿dym æwiczeniu zaanga¿owanych jest wiele ró¿nych miê¶ni. Dlatego trzeba d±¿yæ do izolacji tych miê¶ni, które danym æwiczeniem chcemy rozwin±æ i wzmocniæ St±d konieczne s± tzw. czyste ruchy.
•Zasada konfuzji, czyli mieszania miê¶ni. Miê¶nie szybko przyzwyczaj± siê do pewnych ruchów i pozycji, sta³ego obci±¿enia i przestaj± pozytywnie reagowaæ. Poniewa¿ potrzebuj± one wci±¿ nowych, silniejszych bod¼ców do rozwoju, trzeba co pewien czas zmieniaæ æwiczenia, pozycje, ciê¿ary, liczbê serii i powtórzeñ.
•Zasada priorytetu. Najpierw trzeba æwiczyæ najs³abiej rozwiniête grupy miê¶niowe, gdy¿ na pocz±tku treningu nasz organizm dysponuje najwiêksz± ilo¶ci± energii. Je¶li np. mamy s³abo rozwiniête barki w stosunku do klatki piersiowej, to powinny byæ one æwiczone w pierwszej kolejno¶ci (po rozgrzewkowo traktowanym æwiczeniu na miê¶nie brzucha).
Autor: Henryk Jasiak. „RF 1989”, wybra³ E…


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Francja – aglomeracja Pary¿a
Francja – aglomeracja Pary¿a
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE