Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10488081
osób.
Oni s± z nami:
Clarence Ross /sylwetki mistrzów/. Aut. Stanis³aw Zakrzewski

Clarance Ross , zdjêcie z "SdW"-1960 r.

Z nêdzy do mistrzostwa
W ostatnich 20 latach kulturystyka zosta³a sprowadzona do rywalizacji mas± miê¶niow±, za¶ jej metody treningowe s± podporz±dkowane temu , aby wiêcej.
O wszechstronno¶ci treningu, rozwijaniu ogólnej sprawno¶ci fizycznej æwicz±cego nikt nie nawo³uje w kolorowych pisemkach dla sezonowych „atletów”.
W latach 60. by³o duzo o wszechstronno¶ci i o tym, jak uzyskaæ ³adn± proporcjonaln± sylwetkê. Taki kierunek wskazywali ówcze¶ni mistrzowie, dzi¶ zwani mistrzami „z³otej ery kulturystyki”. O ich treningach i æwiczeniach pisa³ Stanis³aw Zakrzewski na ³amach „Sportu dla Wszystkich”, miesiêcznika wydawanego w latach 1957- 1971.

48 lat temu Stanis³aw Zakrzewski napisa³ art. pt.: „Sylwetki mistrzów - Clarence Ross”, a w nim ukaza³ ¿ycie i karierê sportow± Rossa - znakomitego kulturysty, który by³ tak¿e cenionym trenerem.
Przypominamy ten artyku³ z przekonaniem, ¿e m³ody czytelnik JWIP.PL znajdzie w nim odpowied¼, w jaki sposób doj¶æ do umiê¶nionej sylwetki i zachowaæ zdrowie.
Jan W³odarek,21 pa¼dziernika 2008 r.


Clarance Ross /sylwetki mistrzów/. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

Jedna z najsympatyczniejszych postaci w¶ród kulturystów. Reprezentuje najwy¿szy poziom. Wielu da³o mu przydomek „king of Bodybuilders”- król kulturystów. Nie tylko piêkna budowa zaskarbi³a mu sympatyków, ale przede wszystkim ¿yczliwo¶æ, z jak± odnosi³ siê do swoich rywali i m³odszych zawodników. W stosunku do wspó³zawodników by³ zawsze skromny, szczery, przyjacielski. Chêtnie s³u¿y³ rad± i pomoc±. Do tytu³u „Mr Universe”, który zdoby³ w swojej kategorii wzrostu w 1955r. doszed³ nie ³atw± drog±. Je¶li siê mówi ¿e droga do mistrzostwa us³ana jest cierniami, dotyczyæ to mo¿e przede wszystkim kariery Rossa. Czterna¶cie lat musia³ ciê¿ko pracowaæ by wywalczyæ ten tytu³. Pomy¶lcie-14 lat wyrzeczeñ, dziesi±tki tysiêcy godzin forsownego treningu, setki tysiêcy d¼wigniêtych ton ¿elaza w ci±gu ca³ej d³ugiej kariery…

Znamy przyk³ady Sandowa, Reevesa i innych, którzy ze s³abeuszy wyrastali po latach – dziêki æwiczeniom si³owym- na mê¿czyzn najpiêkniej zbudowanych. Ale ka¿dy z nich w wieku 10, 12 najpó¼niej 15 zetkn±³ siê w jakiej¶ formie z æwiczeniami fizycznymi, gimnastyk±, grami, sportem. Ka¿dy, tylko nie Ross. Do 17 roku ¿ycia nie zazna³ dobrodziejstw sportu, zakosztowa³ goryczy i szykan, jakie spadaj± na ch³opców s³abych fizycznie. Bo takim by³ Clarence Ross. Biedne, obszarpane zaniedbane dziecko. Kto mia³ siê nim zaj±æ? Rodzice umarli wcze¶nie. Trzyletni Clarence pozosta³ na ³asce ludzi. W pi±tym roku ¿ycia dosta³ siê do sierociñca. Tam przebywa³ przez 5 lat, potem znów przekazano go biednej robotniczej rodzinie. Wszêdzie, gdzie by³, spotyka³ prze¶ladowców…. Rówie¶nicy czynili sobie zen obiekt drwin i poszturchiwañ. By³ przecie¿ najs³abszy. Jak musia³ siê czuæ opuszczony przez wszystkich Clarence, nie trzeba pisaæ. Nieraz my¶la³ o samobójstwie.

Prze³om
S± wydarzenia, czasem nawet drobne, które ca³kowicie zmieniaj± ¿ycie cz³owieka. Dla Clarence’a Rossa takim „wydarzeniem” sta³ siê afisz reklamuj±cy æwiczenia si³owe. On to sk³oni³ m³odego ch³opca do ich uprawiania. Czyni³ to zreszt± w bardzo prymitywny sposób, nie z my¶l± by zostaæ „Herkulesem”, lecz aby siê wzmocniæ i przez to zdobyæ jakie¶ miejsce w ¿yciu i w pracy (by³ zwyk³ym robotnikiem). By³ to rok 1941. Ówczesne wymiary Rossa wynosi³y: wzrost 178 cm, waga 60 kg (?), obwód klatki piersiowej przy wdechu 84 cm. Osiemnastoletni chuderlak, chodz±ca nêdza fizyczna.
Z³e od¿ywianie i nie najlepsza metoda treningu (æwiczenia zbyt jednostajne) nie wp³ynê³y na rozwój fizyczny Rossa tak jak sobie tego ¿yczy³. W ci±gu dwóch lat zyska³ na wadze 6 kg, klatkê piersiow± rozwin±³ o 6 cm. Przy nowoczesnych metodach treningu takie rezultaty osi±ga siê dzi¶ w ci±gu 2-3 miesiêcy. Clarence, niezadowolony z wyników-chcia³ ju¿ porzuciæ æwiczenia. Na szczê¶cie wst±pi³ w tym czasie do wojska (rok 1943) i tam spotka³ siê z lepszymi metodami treningowymi. Zobaczy³ jak trenuje Leo Stern, jeden z czo³owych reprezentantów æwiczeñ si³owych. Stern by³ zwolennikiem wielkiej ró¿norodno¶ci w æwiczeniach, stosowania wielu przyrz±dów i rozmaitego obci±¿enia. Clarence zachwycony taka metod± pracy przyst±pi³ do æwiczeñ z olbrzymim entuzjazmem. S³u¿ba w jednostce z dala od frontu umo¿liwia³a mu kilkugodzinny trening (niekiedy æwiczy³ nawet dwa razy dziennie). Od¿ywienie mia³ te¿ znacznie lepsze. Æwiczy³ bardzo du¿o, ale nad ka¿dym swoim ruchem zastanawia³ siê, analizowa³ go krytycznie, uczy³ siê anatomii, fizjologii, du¿o czyta³ na temat æwiczeñ fizycznych. Przysz³y pierwsze wyniki. Clarence mê¿nia³ w oczach. W ci±gu dwóch lat dwukrotnie musia³ zmieniæ miarê munduru, który co rok stawa³ siê za ciasny.

Po dwóch latach – Mr USA
To by³a nielada sensacja dla wszystkich, którzy znali Clarence’a Rossa, gdy ju¿ w 1945 r. zupe³nie nieoczekiwanie zdoby³ tytu³ „Mr USA”. Wprawdzie konkurencja nie by³a silna, ale co tytu³ to tytu³!
Przed Rossem otworzy³y siê nowe pespektywy, inne ¿ycie. Zak³ada instytut æwiczeñ si³owych w Pasadenie, w Kalifornii. Sam dokszta³ca siê i nadal æwiczy.
Wiele korzysta z pomocy samego Weidera. Zdobywaj±c tytu³ „Mr USA” Clarence Ross mia³ nastêpuj±ce wymiary: waga 84 kg, obwód klatki piersiowej 116 cm, obwód uda 60 cm, obwód zgiêtego ramienia 42 cm. W 1955 roku, gdy popularnie zwany Clancy zdoby³ tytu³ Mr Universe jego wymiary wynosi³y: waga 93 kg, obwód klatki piersiowej 127 cm, obwód w pasie 83 cm, obwód uda 66 cm, obwód ramienia 47,5 cm. Wymiary imponuj±ce, budowa bardzo proporcjonalna, wzorowa. Zachwycali siê ni± arty¶ci i rze¼biarze. Kiedy Clarency zdobywa³ tytu³ najlepiej zbudowanego mê¿czyzny ¶wiata „Mr Universe 1955 r.” w¶ród zawodowców liczy³ 31 lat.
Dzi¶, prowadz±c instytut nie porzuca æwiczeñ i chyba pozostanie im wierny do koñca ¿ycia. Da³y mu one zdrowie, si³ê pozycjê w ¿yciu i pieni±dze. A przede wszystkim olbrzymie zadowolenie. Z pracy nad sob± i innymi. Wie, jak te æwiczenia mog± ludzi przeobraziæ i dlatego lansuje je w¶ród m³odzie¿y. Po¶wiêca ca³e godziny na dyskusje ze swymi uczniami, demonstracje, pokazy. I przez to zdobywa ich serca, zaufanie i wdziêczno¶æ.
Jest sportowcem w pe³nym s³owa tego znaczeniu. Gdy w 1955 r. przyby³ na wybory „Mr Universe” ze s³onecznej Kalifornii do wilgotnej i ponurej Anglii, rozchorowa³ siê na grypê. Lekarze zabronili mu udzia³u w imprezie. Mimo to, z wysok± temperatura stan±³ do konkursu. „Nie mogê zawie¶æ publiczno¶ci”- o¶wiadczy³ i choæ nie by³ w ¿yciowej formie, walczy³ o pierwszeñstwo. I… zwyciê¿y³.

Rada mistrza.
„Clancy” zaleca trening trzy razy w tygodniu. Jedena¶cie podanych æwiczeñ radzi powtarzaæ po 8 do 10 razy w trzech seriach. Uwa¿a je za „podstawow± formu³ê powodzenia” Do tego by zyskaæ proporcje idealne nale¿y dodaæ æwiczenia rozwijaj±ce zaniedbane miê¶nie.

Oto æwiczenia przez niego zalecane.
1. Wyciskanie sztangi w le¿eniu
Æwiczenie rozpocz±æ od trzymania sztangi na wyprostowanych rêkach, po czym ugi±æ rêce, sztangê opu¶ciæ na klatkê piersiow± i natychmiast wycisn±æ j± do ca³kowitego wyprostu ramion. Æwiczyæ w le¿eniu na ³aweczce.
2. Przenoszenie ramion w bok
W le¿eniu na ³aweczce, ramiona obci±¿one sztangielkami i wzniesione do góry; z tej pozycji odchyliæ ramiona w bok i w dó³ (mo¿liwie jak najni¿ej), po czym wznie¶æ je wyprostowane w ³okciach znów w górê.
3. Przenoszenie ramion ugiêtych w ³okciach
W le¿eniu na ³aweczce sztanga trzymana nachwytem przy klatce piersiowej, ramiona ugiête w ³okciach; z tej pozycji unie¶æ nieco sztangê w górê i nie zmieniaj±c k±ta miêdzy ramieniem i przedramieniem, przenie¶æ j± daleko w ty³ poza g³owê i w dó³, po czym powróciæ do pozycji wyj¶ciowe.
4. Skurcze i wyprosty ramion
Rozkrok, opad tu³owia (nogi wyprostowane w kolanach i tu³ów tworz± k±t prosty), uchwyciæ sztangê nachwytem i z tej pozycji wykonywaæ skurcze iw wyprosty ramion. Sztangê podci±gn±æ do klatki piersiowej.
5. Wzniosy ramion bokiem w górê
Ma³y rozkrok, w rêkach lekkie sztangielki; wznosiæ ramiona bokiem, w górê i opuszczaæ je do pozycji wyj¶ciowej ( opuszczaæ ramiona wyprostowane bokiem w dó³).
6. Skurcze ramion w ty³ poza g³owê i wyprosty
W ma³ym rozkroku ze sztang± w wyprostowanych i wzniesionych w górê ramionach (podchwyt) uginaæ rêce w ³okciach do ty³u(ramiona wskazuj± pionowo w gorê i pozostaj± nieruchome) i prostowaæ w górê.
7. Skurcze i wyprosty przedramion
Ma³y rozkrok, uchwyt sztangi podchwytem, ramiona wyprostowane, opuszczone w dó³; z tej pozycji uginaæ i prostowaæ rêce w ³okciach. Ruch-przy lekkiej pracy tu³owia-wykonywaæ wy³±cznie przedramieniem. Ramiona przylegaj± do tu³owia.
8. Przysiady
Rozkrok, sztanga na barkach i karku (poza g³ow±); g³êboki wdech i przysiad mo¿liwie jak najni¿szy. Po wykonaniu pe³nego przysiadu na ca³ych stopach, wyprost do podstawy.
9. Wspiêcie na palcach
Sztanga jak w poprzednim æwiczeniu; wysokie wspiêcie na palcach i zej¶cie do pozycji na ca³ych stopach.
10. Sk³ony boczne
Sztangielki trzymane w jednej rêce, druga za³o¿ona na kark; sk³aniaæ i prostowaæ tu³ów w kierunku rêki obci±¿onej. W czasie sk³onów nie pochylaæ siê do przodu, utrzymaæ tu³ów w pozycji czo³owej.
11. Wzniosy tu³owia
W le¿eniu ty³em (stopy wsparte) wznosiæ i opuszczaæ tu³ów. Ramiona za³o¿one za kark. Od ziemi odrywaæ najpierw ³opatki, potem g³owê i ramiona. Unosz±c tu³ów nie odrywaæ wpierw g³owy. Przy opuszczaniu tu³owia utrzymaæ w pozycji wyprostowanej.

Æwicz±c metod± Clarence’a Rossa, tysi±ce m³odych ludzi dosz³o do ³adnego rozwoju miê¶ni. Radzimy ja wypróbowaæ Æwiczyæ zawsze z takim obci±¿eniem, by ruch mo¿na by³o wykonaæ w jednej serii 8-10 razy. A serii takich – jak ju¿ wspomnia³em – trzeba wykonaæ po 3 w ka¿dym æwiczeniu.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1960 r. Red. techniczna: Piotr Puchalski, 2008 r.

Notka uzupe³niaj±ca.
Clarence Rossa urodzi³ siê w Oakland, Kalifornii, 26 pa¼dziernika 1923 r., jako drugie z czworga dzieci Hershel Ross. Przeszed³ trudn± drogê ¿yciow±, zanim sta³ siê jednym z najbardziej znanych i szanowanych kulturystów „z³otej epoki”. We wczesnym dzieciñstwie zosta³ sierot±, tu³a³ siê po domach dziecka. W czasie w II wojniy ¶wiatowej walczy³ w lotnictwie USA.
W 1945 roku zwyciê¿y³ w swój pierwszym konkursie Mr America. Cztery lata pó¼niej w walce o tytu³ Mr America nieznacznie przegra³ z Johnem Grimkiem, ale wyprzedzi³ ówczesn± ikonê ¶wiatowej kulturystyki - Steve Reevesa. Swoj± dobr± passê kontynuowa³: w 1953 roku, zdoby³ tytu³ Mr Word.(AAU), a w 1955 r. zosta³ zwyciêzc± w konkursie Mr Universe w kat. wzrostowej zawodowców. Po zakoñczeniu kariery prowadzi³ w³asny o¶rodek kulturystyczny, w którym nauki pobiera³ m.in. s³awny Reg Park.
Zosta³ zauwa¿ony przez Hollywood. Gra³ w kilku filmach, m.in. w filmie So You Want To Be a Muscleman: The Piano Mover wy¶wietlanym na ca³ym ¶wiecie. Wystêpowa³ w serialu o supermanie. Nie przepada³ za stylem Hollywood, i wkrótce powróci³ do Oakland do swojej si³owni.
Czêsto o nim pisano w kulturystycznych czasopismach, jego zdjêcie by³y na ok³adkach wielu magazynów, m.in. Health and Strength. Your Physique, Iron Man, Muscle Power. Sport dla Wszystkich.
Zmar³ w wieku 85 lat, 30 kwietnia 2008 roku.

Piotr Puchalski, J.W.


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Korea Po³udniowa –  Boriam Temple
Korea Po³udniowa – Boriam Temple
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE