Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489634
osób.
Oni s± z nami:
Najlepiej zbudowany cz³owiek ¦wiata Artur Harris. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

Fot. z SdW" nr 10 , 1962 r.

Za takiego uwa¿a siê (w latach 60.- przyp. J.W.) Arthura Harrisa. Prawie 50 centymetrowy biceps, potê¿ne miê¶nie naramienne, szerokie bary, piêknie rozwiniête miê¶nie piersiowe, wspaniale uwidocznione i ostro rysuj±ce siê ca³ym pasmami miê¶nie brzuszne, nogi jak wyrze¼bione, to cechy charakterystyczne umiê¶nienia Murzyna Arthura Harrisa.

ROZPOCZ¡£ OD BOKSU

Wydawa³oby siê. ¿e natura musia³a go obdarzyæ i piêkn± budow± i si³±. Tak jednak nie by³o. Ten cz³owiek, którego miê¶niami zachwycaj± siê setki tysiêcy I m³odych ludzi na ca³ym ¶wiecie, w swych latach m³odzieñczych by³ s³aby i w±t³y. Dla wzmocnienia siê zacz±³ uczêszczaæ na treningi bokserskie. Boksowa³ pilnie, ale, ¿e w tej dziedzinie sportu nie rokowa³ wiêkszych nadziei po jednym z treningów wezwa³ go trener i o¶wiadczy³:
„Artie! Mówmy szczerze! Nie chcê owijaæ prawdy w bawe³nê. Nigdy nie bêdziesz piê¶ciarzem. Nigdy, nie rozwiniesz siê nale¿ycie, nie nabêdziesz dynamitu w piê¶ciach. Szkoda czasu i atlasu."

Na 17-letniego ch³opca s³owa te podzia³a³y druzgoc±co. Kilka dni chodzi³ jak struty. Nie móg³ sobie znale¼æ miejsca. Wreszcie postanowi³ dzia³aæ: udowodni trenerowi, ¿e nie mia³ racji, ¿e nie powinien go by³ wy³±czaæ poza nawias, ¿e w sporcie musi doj¶æ do g³osu, bo tak sobie postanowi³!

Harris z ca³± energii, przyst±pi³ do æwiczeñ kultury¬stycznych. Æwiczy³ z takim zadêciem i zapa³em, ¿e ju¿ po trzech latach by³ silnym, piêknie umiê¶nionym sportowcem. I co wiêcej — wszechstronnie rozwiniêtym. Bo Harris nie ogranicza³ siê do æwiczeñ si³owych, ale uprawia³ zaszczepiony weñ na treningach bokserskich ..footing" (prze³aje) i p³ywanie. Ros³y miê¶nie, rozwija³ siê uk³ad kr±¿enia, p³uca zwiêksza³y sw± pojemno¶æ.

Ca³y legion m³odzie¿y zadowoli³by siê z pewno¶ci± takim rozwojem sylwetki i stanem zdrowia, uprawiaj±c dalej ju¿ tylko æwiczenia dla utrzymania nabytej si³y i sprawno¶ci. Ale nie Harris. Do dalszej pracy zabra³ siê z podwójn±, ba! — potrójn± energi±. Postanowi³ zdobyæ takie miê¶nie, jakich nikt nie posiada³. To sta³o siê jego namiêtno¶ci±, szaleñstwem. Przez pewien okres (zreszt± do¶æ krótki) trenowa³ do... czterdziestu godzin tygodniowo. Piêæ razy w tygodniu po osiem godzin dziennie: od drugiej do dziesi±tej! Potrafi³ np. przez dwie godziny æwiczyæ jedn± z grup miê¶niowych. Gdy chcia³ rozwin±æ (stosuj±c tzw. „metod± nape³niania miê¶ni" — o której napiszê w jednym z najbli¿szych numerów SdW) miê¶nie barków, æwiczy³ szczególnie intensywnie wyciskanie sztangi zza karku, wykonuj±c do 15 serii po dziesiêæ powtórzeñ. „Miê¶nie naramienne pêcznia³y mi wtedy i wygl±da³y jak przyczepione do barków orzechy kokosowe" — pisa³ w jednym z numerów „Mr America". W czasie o¶miogodzinnego treningu wypija³ do 2 litrów mleka, spo¿ywa³ kilkana¶cie pastylek proteinowych i zjada³ 6—8 kanapek

Przez okres 7 lat Harris trenowa³ przeciêtnie po 20— 30 godzin tygodniowo. Jego trening nazywano „osobliwym", „jedynym w swoim rodzaju", „nieprawdopodobnym". Bo nawet najlepszym kulturystom trudno by³o wytrzymaæ tak intensywny trening. Leroy Colbert dobrze znany naszym Czytelnikom — gdy da³ siê raz namówiæ na wspólny trening, po trzech godzinach mia³ ju¿ do¶æ. A to by³a dopiero po³owa æwiczeñ zaplanowana przez Harrisa na ten dzieñ.

Do wy¿yn mistrzostwa doprowadzi³a Harrisa systematyczna i wytrwa³a praca. Dzia³a ona naprawdê cu-da i przyzwyczaja organizmu do wysi³ku, w który trudno wprost uwierzyæ.
Jedn± z tajemnic Harrisa jest jego psychiczne nastawienie, odpowiednie skupienie i chêæ doskonalenia siê, zdolno¶æ pokonywania ¿elaza.

„Je¶li w planie treningowym mam na przyk³ad wykonaæ w pojedynczej serii 10 wyciskañ sztangi w le¿eniu na ³awce z ciê¿arem 135 kg, to tyle ruchów muszê wykonaæ. W przeciwnym razie przegra³bym walkê ze sztang±. ¯elazo odnios³oby triumf nade mn±. A ja nie chcê przegrywaæ bo taka przegrana, to zatrzymanie w rozwoju".

A oto wyniki, do jakich doszed³ Arthur Harris po siedmiu latach pracy:
wzrost — 178 cm,
klatka piersiowa przy:
wydechu — 121 cm,
wdechu — 133 cm biceps — 49 cm (!),
waga 98 kg,
udo — 66 cm
podudzie — 42,5 cm,
obwód w pasie — 75 cm (!).

Na zakoñczenie warto przytoczyæ s³owa Harrisa o ilo¶ci czasu zu¿ywanego na trening:
„Dzi¶, gdy znam dok³adnie swój organizm, gdy metody treningowe zosta³y dok³adnie wypróbowane, wystarczy po³owa w³o¿onej przeze mnie pracy, by doj¶æ do wielkich wyników. Jedn± radê chcia³bym jednak daæ wszystkim: Wytrwajcie w swoich postanowieniach. Tylko wtedy mo¿na co¶ zdzia³aæ. S³omiany zapal nie prowadzi do niczego. Trenerowi boksu, który usun±³ mnie z sali za brak postêpów i który nie wierzy³ w moje mo¿liwo¶ci jestem wdziêczny. On zapali³ we mnie to zarzewie. Zaci±³em siê, pracowa³em w pocie i znoju, ale dopi±³em swego".

Æwiczenia, które podajemy poni¿ej, zaleca Arthur Harris wszystkim uprawiaj±cym æwiczenia si³owe. Oto one:
1. Wyciskanie sztangi zza karku.
Pozycj± wyj¶ciow± jest sztanga u³o¿ona na karku, Uchwyt b. szeroki. Lekki rozkrok. Z tej pozycji wolno, prawid³owo wyciska sic sztangê w górê do ca³kowitego wyprostu ramion, po czym opuszcza siê j± w dó³. ale nic tak nisko, by opar³a sic o barki. W momencie, gdy ma Je dotkn±æ, znów wyciskamy sztangê do góry. D±¿yæ do wykonania 3—5 serii po 6—8 powtórzeñ (w zale¿no¶ci od zaawansowania 1 samopoczucia).
Ciê¿ar dobieraæ tak, by pierwsze, serie ruchów mo¿na by³o wykonaæ stosunkowo ³atwo. Oddychaæ swobodnie. Przy wyciskaniu — wdech, przy opuszczaniu sztangi — wydech. W pracy zaanga¿owana jest przede wszystkim czê¶æ tylna miê¶nia naramiennego.
Do æwiczenia nie w³±czaæ nóg ani te¿ tu³owia, nie podrywaæ ciê¿aru. Do wykonywania tego æwiczenia Harris u¿ywa³ ciê¿aru 60-80 kg.

2. Wznosy ramion w bok
Ramiona wznosiæ dok³adnie w bok. Sztangielkê trzymaæ nadchwytem lub podchwytem (Harris u¿ywa³ do æwiczeñ specjalnej sztangielki z dodatkowym uchwytem). 3—5 serii po 6-8 powtórzeñ. W okresie swej najlepszej formy Harris æwiczy³ sztangielkami wagi po 23.9 kg.

3. Wyciskanie sztangi w siadzie na sko¶nej ³awce
Szeroki uchwyt. Przy opuszczaniu sztangi w dó³ nie obni¿aæ jej do klatki piersiowej, lecz tylko nieco poni¿ej brody. Sztangê prowadziæ przy g³owie. Równie¿ i to æwiczenie wyko¬nuje siê w 3—9 seriach po 6—8 ruchów. Prawid³owo wykonane æwiczenie to anga¿uje do pracy przede wszystkim przedni± czê¶æ miê¶nia naramiennego. Je¶li sztangê bêdziemy obni¿aæ do klatki piersiowej i prowadziæ j± daleko od g³owy, bêdzie to æwiczenie miê¶nia piersiowego wiêkszego. Uwa¿aæ na prawid³owe wykonanie ruchu. Inne wykonanie æwiczy inne miê¶nie. O tym trzeba pamiêtaæ!
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1961. Redakcja techniczna: Piotr Puchalski, 2008 .

OD JWIP: Artur Harris - niesamowity kulturysta
W obecnych czasach nikt ju¿ nie propaguje kulturystyki, jako wszechstronnego rozwjania cia³a i umys³u. Liczy siê jak najszybsze wyrobienie du¿ej masy miê¶niowej i to powoduje, ¿e æwicz±cy nie przyk³ada wiêkszej wagi do wszechstronnego rozwoju miêsni i ogólnej sprawno¶ci fizycznej. Co z tego, ze trenuj± 5 razy w tygodniu, przesadnie dbaj± o dietê, pigu³kowe wspomaganie i odpoczynek. Po¿ytek tego niewielki poza startem w zawodach kulturystycznych, na których „na wdechu” napina siê zwa³y miê¶ni. Mnie siê to siê nie podoba, gdy¿ nie ma w tym tego, co najwa¿niejsze dla ludzkiego cia³a: estetyki, sprawno¶ci i podejrzewam zdrowia.. Bli¿ej mi do modelu kulturysty lat 60-tych, do tych sylwetek atletycznych zbli¿onych do idea³u ludzkiego cia³a i niekojarz±cych siê z anabolikami.

Oczywi¶cie szanujê inne pogl±dy i mówiê wybór nale¿y do ciebie. I jednocze¶nie widzê, ¿e obecne pokolenie fizycznych cherlaków, które w wiêkszej czê¶ci skutecznie unika³o lekcji wf, ma skoliozê lub inne skrzywienia krêgos³upa, przewlek³e choroby, ale próbuje i¶æ w ¶lady napompowanych miê¶niaków. Jaka jest nadzieja, ¿e oni trenuj±c ciê¿arami i wspomagaj±c siê bêd± kiedy¶ sprawni i zdrowi, wystarcz± im du¿e miê¶nie?
Ja m³ody wiekiem i duchem, mam w³asny styl i kulturystykê „z³otego jej okresu” i dlatego z wielk± z przyjemno¶ci±, polecam przeczytaæ artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego, o Arturze Harrisie - jednym z najbardziej niesamowitych i wszechstronnych kulturystów lat 60., który uprawianie sportu zacz±³ od boksu.
(fot. z SdW" nr 10 z 1962 r.).
Piotr Puchalski, 26 pa¼dziernika 2008 r.



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Larry Scott, 1964 r.
Larry Scott, 1964 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE