|
Odwiedzi³o nas: 10489543 osób. |
|
|
Józef Radziwi³ko - pomys³owy trening. Autor: Marcin Matczak |
(Józek w 1959 r.)
Przypominamy Józefa Radziwi³kê, jednego z pionierów polskiej kulturystyki, który swoim treningiem dowiód³, ¿e w kulturystyce pomys³owo¶æ mo¿e z powodzeniem zast±piæ wspaniale wyposa¿one sale æwiczeñ.
Józef Radziwi³ko urodzi³ siê w 1936 roku w Radziwi³kach pod Grodnem (wówczas w granicach Polski). Jako m³ody cz³owiek studiowa³ w Pedagogicznym Instytucie Nauczycielskim w Wilnie. W trakcie studiów uprawia³ wyczynowo gimnastykê na przyrz±dach, takich jak kó³ka, dr±¿ek i porêcze. Æwiczenia te wymaga³y wk³adu si³y, któr± postanowi³ wzmocniæ. Tê¿yzn± fizyczn± doskonali³ w warszawskim akademiku, gdzie wraz z kolegami stworzy³ si³owniê, montuj±c m.in. dr±¿ek w szafie. Wykonywa³ pompki na ¶cianach ³azienkowych natrysków, a tak¿e przy pomocy odwa¿ników i roboczej sztangi znalezionej na z³omowisku „pakowa³” w rozmaity sposób swoje miê¶nie. Trening przynosi³ rezultaty. W roku 1961, kiedy to zosta³ mistrzem Polski w kulturystyce móg³ siê pochwaliæ nastêpuj±cymi wynikami (przy wadze 87 kg i wzro¶cie 180 cm):
1.Pompki na porêczach – 50 powtórzeñ (bez obci±¿enia), 14 powtórzeñ (obci±¿enia 17,5 kg) i 6 powtórzeñ z obci±¿eniem 25 kg.
2.Wyciskanie sztangi w le¿eniu: 60 kg – 36 powtórzeñ, 75 kg – 23 powtórzenia, 80 kg – 16 powtórzeñ, 90 kg – 11 powtórzeñ, 115 kg – 4 powtórzenia, jednokrotnie wyciska³ sztangê o wadze 127, 5 kg oraz 135 kg.
3.W trójboju olimpijskim (kiedy¶ dyscyplina ta sk³ada siê z trzech bojów, a nie jak dzisiaj z dwóch): wyciskanie sztangi – 102, 5 kg; rwanie sztangi – 87, 5 kg, podrzut sztangi – 117, 5 kg.
4.Podci±ganie siê na dr±¿ku: 22 powtórzenia podchwytem i 16 powtórzeñ nachwytem (nogi w poziomce).
5.W rozpiêciu na kó³kach na wyprostowanych ramionach utrzyma³ siê przez 9 sekund.
W 1954 roku – przejecha³ na rowerze 50 km w 1 godz. 36 minut i 10 sekund, a rok pó¼niej uzyska³ w rzucie m³otem o wadze 5 kg – 49, 68 m.
W latach sze¶ædziesi±tych, gdy by³ mistrzem, po treningu wsiada³ na motor, którym uwielbia³ je¼dziæ. I w tym te¿ by³ utalentowany. Zawsze pe³en energii, stale u¶miechniêty.
Powy¿sze rezultaty daj± do zrozumienia, jak bardzo wszechstronnie rozwija³ on w³asny organizm.
Dedykujemy je wszystkim tym, którzy bardzo jednostronnie podchodz± do swojego treningu. Józef Radziwi³ko (l. 72) jest do dzi¶ bardzo oddany sportowi. Kulturystykê æwiczy 50 lat, zaczyna³ w wy¿ej wspomnianym uczelnianym akademiku, nastêpnie w warszawskiej Syrence, w której by³ ju¿ instruktorem, kilkana¶cie lat trenowa³ w Herkulesie, a ostatnio æwiczy w domu i jak zawsze zadziwia, bowiem oprócz æwiczeñ si³owych, codziennie przebiega 5 kilometrów i przez godzinê r±bie drzewo, bez wzglêdu na pogodê. W latach 90. startowa³ w zawodach dla weteranów.
Jest obecny równie¿ z Nami.
Dziêki pomys³owo¶ci stworzy³ w³asny, bardzo oryginalny program treningowy, który po blisko pó³wieczu nie straci³ na aktualno¶ci. Polega on na wykonywaniu ró¿nych æwiczeñ, które s± przypisane do poszczególnych dni. Program ten by³ nowatorski, bo wówczas æwiczono - ca³e cia³o na ka¿dym treningu.
W³a¶nie ten program opisa³ Stanis³aw Zakrzewski w swojej ksi±¿ce pt. „ABC M³odego Si³acza”, 1962. Tutaj mo¿na go przeczytaæ w artykule pt. „Tygodniowy cykl treningu Józefa Radziwi³ki”, zamieszczonym w dziale TRENING. Polecam te¿ artyku³ „Józef Radziwi³ko – rajdowiec” autorstwa Jana W³odarka, jest w dziale SYLWETKI.
Autor Marcin Matczak, 30 pa¼dziernika 2008 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|