|
Odwiedzi³o nas: 10489588 osób. |
|
|
Steve Reeves - bohater X - muzy. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
Triumfy Steve’a Reeves’a w kulturystyce s± nam ju¿ doskonale znane. Mniej natomiast wiemy o b³yskotliwej karierze, jak± zrobi³ w filmie, odk±d producenci w³oskiej „Cinecitta” zaczêli powierzaæ mu role herosów w eposach mitologicznych. Pisze o tym w jednym z ostatnich numerów francuski „Cinemonde”. Podajemy wyj±tek z tego artyku³u.
KULT HERKULESA POWRACA DO RZYMU
Mówi±, ze kult Herkulesa zosta³ wprowadzony w Rzymie w 399 roku przed nasz± er±. Ta informacja, choæ prawdziwa, wymaga uzupe³nienia. Otó¿ kult ten doczeka³ siê upowszechnienia w 1958 roku naszej ery i to od czasu, kiedy pó³-bóg Olimpu pojawi³ siê w studio w³oskiego miasteczka filmowego – Cinecitta. Noc, w której zosta³ poczêty Herkules, trwa³a - jak g³osi podanie – czterdzie¶ci osiem godzin.
O wiele d³u¿sze i liczniejsze by³y bezsenne noce producentów filmowych, podczas których g³owili siê nad stworzeniem bohatera, zdolnego o¿ywiæ znudzon± publiczno¶æ kinow±. Je¶li pomy¶leli o Herkulesie, to dlatego, ¿e 12 jego s³ynnych prac, dokonanych z rozkazu króla Mykken Erysteusza, ¶wietnie nadawa³o siê do stworzenia filmu seryjnego, tak popularnego w¶ród scenarzystów. Bohater zosta³ znaleziony. Trzeba go by³o teraz wcieliæ w ¿ycie. Zaczêto przegl±daæ karty informacyjne kandydatów. ¯aden siê nie nadawa³. I w³a¶nie wtedy odkryto zdjêcie Steve’a Reeves’a w jednym z pism kulturystycznych. Reeves, poza operetk± na Broadway’u i dwoma nieudanymi filmami, nigdzie jeszcze w³a¶ciwie nie wystêpowa³. W telewizji amerykañskiej demonstrowa³ æwiczenia kulturystyczne, ale by³ tam przecie¿ instruktorem, nie aktorem. Filmowcom to odpowiada³o. Cz³owiek o nieznanej twarzy ³atwiej móg³ siê staæ wcieleniem mitu.
Steve Reeves osiedli³ siê w Rzymie i z pasj± odda³ siê pracy w filmie. Jak jego mityczny imiennik schwyta³ ³aniê o nogach ze spi¿u i rogach ze z³ota, tak on pochwyci³ w locie p³ochliwa s³awê i z³o¿y³ j± w darze swoim producentom. By³ wolny, nie mia³ ¿adnych zobowi±zañ, móg³ siê wiêc zaanga¿owaæ do filmu na czas nieograniczony. A kiedy ukoñczy³, jako Herkules, swoje zmagania z hydrami, centaurami, rzucono go barbarzyñcom i na areny Pompei. Jego talent rozwija³ siê. Ju¿ nie wspania³e miê¶nie i piêkna sylwetka by³y jedynymi atutami w grze. Zacz±³ wystêpowaæ jako amant w filmach awanturniczych i kostiumowych, a ka¿dy jego film by³ nowym sukcesem.
Wszyscy, którzy widzieli „Herkulesa”, wyszli z tego filmu z przekonaniem, ¿e zwyk³y ¶miertelnik nie mo¿e marzyæ o takiej sylwetce, jak± zademonstrowa³ bohater. I w tym w³a¶nie siê myl±. Je¿eli niemi mog± mówiæ, je¿eli g³usi mog± tañczyæ, a niewidomi znajduj± drogê w swojej ciemno¶ci, dlaczego nie mo¿na by przezwyciê¿yæ u³omno¶ci swego cia³a; p³askich stóp, skrzywionego krêgos³upa, obwis³ego brzucha i rachitycznej klatki piersiowej. Tysi±ce ludzi na ¶wiecie, mê¿czyzn i kobiet, powiedzia³o ju¿ sobie, ¿e nie chc± rosn±æ jak dzikie chwasty i postanowi³o pokierowaæ swoim rozwojem. Ich postêpy s± widoczne, ich osi±gniêcia wspania³e. A droga ta otwarta jest dla ka¿dego. Wskazuje nam j± przyk³ad Steve’a Reeves’a. Oto filmy, w których wystêpuje Steve Reeves:
„Prace Herkulesa”, „Pod terrorem Barbarów”, „Herkules i królowa Lydii”, „Ostatnie dni Pompei”, „Wojna trojañska”, „Bitwa pod Maratonem”, „Z³odziej z Bagdadu”, „Kapitan Morgan”, „Szar¿a Kozaków”, „Romulus i Remus”.
W Polsce niestety ¿aden z tych filmów nie jest znany. A szkoda, wielka szkoda, bo filmy ze Steve’m Reeves’em mog³yby du¿o zdzia³aæ dla propagandy zdrowia, si³y i sprawno¶ci. (Pod koniec lat 60. w polskich kinach wyswietlane by³y dwa filmy: "Wojna trojañska" oraz " Z³odziej z Bagdadu" - przyp, red.).
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, „Sport dla Wszystkich”, 1962
Przygotowa³: Marcin Matczak, 10 listopada 2008 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|