Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999384
osób.
Oni s± z nami:
Trening Stevea Reevesa – ¶ladami wspó³cze¶no¶ci.Autor: Stanis³aw Zakrzewski

Trening Steve’a Reeves’a– ¶ladami wspó³czesno¶ci. Autor: Stanis³aw Zakrzewski
Zna go dzi¶ prawie ca³y ¶wiat, m³odzie¿ wszystkich kontynentów. Jest najlepszym kulturyst±, najbardziej kasowym artyst± filmowym nowoczesnym Apollinem: silny, sprawny, inteligentny, s³owem – dobry przyk³ad dla m³odzie¿y.


Steve Reeves ma obecnie 37 lat (urodzi³ siê 21 stycznia 1926 roku). Gdy ich mia³ piêtna¶cie nic nie zapowiada³o, ¿e zostanie prawdziwym Herkulesem. Szczê¶ciem dla siebie zetkn±³ siê w tym czasie z kulturystyk± w o¶rodku æwiczeñ Eda Yarricka. Piêæ lat wytê¿onej pracy nad popraw± zdrowia i sylwetki sprawi³o, ¿e w 1947 roku zdoby³ tytu³ „Mr America”. W historii amerykañskich konkursów jest najm³odszym zdobywc± tego tytu³u. Warto dodaæ, ¿e z tych piêciu lat treningu przez dwa lata Reeves przebywa³ na wojnie (1944 – 1945) walcz±c w Japonii, gdzie ciê¿ko chorowa³ na malariê. Tytu³ najlepiej zbudowanego sportowca ¶wiata (Mr Universe) zdoby³ w 1950 r. Nied³ugo potem zosta³ zaproszony do Cannes na pokaz „si³y i piêkna” z udzia³em czo³owych kulturystów i gwiazd filmowych. G³ówn± atrakcj± imprezy mia³a byæ najwiêksza wówczas gwiazda ekranu Rita Hayworth. Pó³torej godziny czekano na jej przybycie, ale Rita imprezê zlekcewa¿y³a i nie stawi³a siê na ni±. Czeka³ natomiast cierpliwie Steve Reeves i swoim wyst±pieniem, stanowi±cym prawdziwy pokaz si³y, sprawno¶ci i piêkna zrekompensowa³ z nawi±zk± nieobecno¶æ gwiazdy. Dzi¶ o Ricie Hayworth ¶wiat zapomnia³, a Steve ¶ci±ga³ do sal kinowych miliony widzów na ca³ej kuli ziemskiej. Z wyj±tkiem Polski...Si³a, piêkno i sprawno¶æ zwyciê¿y³y.

W swej karierze kulturysty Steve Reeves doszed³ do nastêpuj±cych rekordowych wymiarów:
obwód klatki piersiowej (przy wdechu i napiêciu miê¶ni) 135 cm, obwód ramienia 47 cm, uda 67,5 cm; talii 76 cm – przy wzro¶cie 184 cm i wadze 99, 5 kg.

Choæ w filmach wci±¿ imponuje swoimi miê¶niami i si³± stwierdziæ trzeba, ¿e ostatnio jego sylwetka jest ju¿ nieco inna. Producentom nie odpowiada zbyt masywna postaæ. Nowoczesny Herkules musi byæ silny, ale przy tym zrêczny, szybki, sprê¿ysty; musi zadziwiaæ piêkn± rze¼b± miê¶ni.

Na czym to polega, ¿e sylwetka Steve Reevesa wygl±da tak imponuj±co? Sprawa jest prosta: na du¿ych kontrastach, miêdzy wymiarami poszczególnych partii cia³a, a przede wszystkim rzucaj±cej siê w oczy ró¿nicy miêdzy obwodem barków i pasa. Jednym s³owem w barkach tur, w pasie - osa.
Steve Reeves ma stosunkowo drobne ko¶ci. Na tej podstawie, pracuj±c usilnie nad rozwiniêciem pewnych tylko grup miê¶niowych lub wi±zek miêsnych, móg³ doj¶æ do takich wyj±tkowych rezultatów. Nie musi siê wiêc mieæ potê¿nego ko¶æca, aby wygl±daæ potê¿nie. Wrêcz przeciwnie ka¿dy „chudeusz” mozoln± prac± mo¿e zbudowaæ piêkn± sylwetkê.

Oto trzy sylwetki o jednakowych wymiarach ko¶æca, ale zupe³nie innym wygl±dzie. Ró¿nice wygl±du spowodowa³a nie budowa szkieletu, lecz umiê¶nienia, które przecie¿ – zw³aszcza w m³odym wieku – mo¿emy kszta³towaæ prawie dowolnie. Od nas wiêc samych zale¿y jak bêdziemy wygl±daæ, w jakim „stroju” miê¶niowym przejdziemy przez ¿ycie.
Rysunek A przedstawia m³odego cz³owieka (16 - 18 lat), który nie stosowa³ æwiczeñ si³owych, lecz tak, jak przeciêtnie m³odzie¿, uprawia³ od czasu do czasu sport. Na rys. B widzimy mê¿czyznê, który przez szereg lat pracowa³ nad rozwojem si³y i masy miê¶niowej, d¼wigaj±c olbrzymie ciê¿ary. Gruba pow³oka miê¶niowa zmieni³a jego wygl±d ca³kowicie, ale czy ta sylwetka przypomina Steve Reevesa? Na pewno nie! Tak wygl±da zapa¶nik, ciê¿arowiec, atleta nie troszcz±cy siê specjalnie o sylwetkê. Æwiczenia z wielkim obci±¿eniem mia³y dlañ inne zadanie. Wreszcie na rys. C widzimy kulturystê; rozwija³ on tylko te grupy miê¶niowe, które mia³y podkre¶liæ rze¼bê cia³a, piêkno jej sylwetki. Charakteryzuj± go silnie rozwiniête miê¶nie grzbietu („najszersze”) i piersiowe, ale b. w±ski obwód w pasie. To jest w³a¶nie sylwetka Steve Reevesa. Je¶li chcesz pój¶æ jego ¶ladami, zastosuj siê do jego rad i wskazówek. Pomog³y jemu, pomog± Tobie. Oto materia³y zaczerpniête z „Mr America” i „Bodybuilding”.

ZACZNIJMY OD KSZA£TOWANIA MIʦNI KARKU
Rozwin±æ je mo¿emy æwicz±c w kasku, do którego przyczepiamy ciê¿arki (lekkie). Nie staraj siê o szczególne rozwiniêcie miê¶nia czworobocznego grzbietu, gdy¿ „byczy” kark daje z³udzenie wê¿szych barków (por. rys. B i C). Nie nadu¿ywaj podci±gniêæ sztangi i sztangielek wzd³u¿ tu³owia, jak równie¿ wznosów i opustów barków z obci±¿eniem. (A jak jest dzisiaj na wspó³czesnych zawodach „kulturystycznych”? Brak karku? - przyp. - M. Matczaka).

MIʦNIE PIERSIOWE
I tu nie najwa¿niejsza jest masa miê¶niowa, lecz jej „umiejscowienie”. Chodzi o „wysok±” klatkê piersiow±, jak± w³a¶nie zadziwia Steve Reeves. Zdobêdziesz j± przez wykonywanie takich æwiczeñ:
a) wznosy ramion bokiem. Æwiczenie wykonuje siê w le¿eniu, ramiona obci±¿one sztangielkami
b) wyciskanie sztangielek lub sztangi na sko¶nej ³awce (k±t nachylenia ³awki - 45o).
(Rozwiniêcie dolnych partii bardziej ni¿ górnych – to ma byæ mêska klatka? Niestety to prezentuje czo³ówka dzisiejszych „kulturystów”. A to jednak górne partie s± kluczem do sukcesu uzyskania klatki gladiatora – spójrzmy na Steve’a Reeves’a - przyp. M. Matczaka).

NAJSZERSZE GRZBIETU
Nie tylko Steve Reeves, ale i inni najwybitniejsi kultury¶ci ¶wiata maj± wspaniale rozwiniête „najszersze grzbietu”, szczególnie ich czê¶æ górn±. Porównuj±c rys. B i C, ³atwo zauwa¿ysz, ró¿nicê w ich uformowaniu. Osobnik B rozwin±³ ca³e p³aty miê¶niowe, osobnik C tylko górne czê¶ci tych miê¶ni i to w³a¶nie wywo³uje wra¿enie wspania³ego rozwoju „góry” i szczup³ego pasa.

Dla rozwiniêcia sektorów górnych najszerszych miê¶ni grzbietu najlepsze s±:
a) æwiczenia sprê¿ynami lub gumami, rozci±gaj±c je przed sob± (ramiona uginamy pod ró¿nymi k±tami);
b) przenoszenie ramion w przód i w ty³ wzd³u¿ tu³owia. Ramiona w ³okciach ugiête æwiczenie wykonuje siê w le¿eniu na ³awce;
c) opusty ramion na wyci±gu le¿±c na ³awce lub na pod³odze (koc). Ramiona w ³okciach wyprostowane.
Do æwiczeñ nie u¿ywaj nigdy zbyt wielkiego obci±¿enia, lecz tylko takiego, by¶ móg³ w ka¿dej serii wykonaæ 6 - 8 ruchów. Seriê powtarzaj dwa lub trzy razy. W czasie æwiczeñ nigdy nie wstrzymuj oddechu na czas d³u¿szy.
(Dzi¶ k³adzie siê nacisk na masê pleców – jak widaæ nie s³usznie! Nadu¿ywa siê martwych ci±gów i wios³owañ i plecy robi± siê kwadratowe, co brzydko wygl±da – przyp. M. Matczaka).

MIʦNIE BRZUSZNE
Tu ma³a sensacja! Steve Reeves wcale nie jest orêdownikiem wznosów tu³owia (przechodzenia z le¿enia ty³em do siadu), mimo ¿e to æwiczenie namiêtnie stosuje prawie ca³a czo³ówka kulturystów. Jego zdaniem æwiczenie to w pewnym stopniu „poszerza”. Reeves natomiast æwiczy wznosy nóg w le¿eniu na sko¶nej ³awce, stopy obci±¿a sanda³ami metalowymi. Nie zaleca równie¿ sk³onów bocznych z obci±¿eniem. Æwiczenie to rozwija miê¶nie sko¶ne brzucha, które potem wygl±daj± tak wspaniale, jak na rze¼bie Herkulesa Farnezyjskiego. Staro¿ytni Grecy i Rzymianie rozwijali je ze wzglêdów utylitarnych (miê¶nie wa¿ne przy w³adaniu dzid±, rzucie oszczepem), ale dzisiejszy herkules powinien dbaæ o wciêcie w pasie. Unikaæ te¿ musi przejadania siê, ³adowania ¿o³±dka nadmiern± ilo¶ci± strawy. A my wci±¿ grzeszymy raczej przejadaniem ni¿ niedojadaniem.
(Dzi¶ brzuchy s± wydête – co z tego, ¿e jest „kaloryfer”? na wydêtym „balonie” wygl±da on conajmniej karykaturalnie, ¿eby nie powiedzieæ wprost – ¿a³o¶nie! przyp. M. Matczaka).

MIʦNIE NARAMIENNE
Barki Steve Reevesa nie by³y, jak u Atlasa. Na rozwiniêcie miê¶ni naramiennych musia³ wiêc zwróciæ szczególn± uwagê. Du¿o pracy wk³ada³ w to, by miê¶nie obrêczy barkowej wygl±da³y imponuj±co. Reeves wiedzia³ dobrze, ¿e miêsieñ naramienny, decyduj±cy o wygl±dzie barków, pod wzglêdem morfologicznym stanowi jedn± ca³o¶æ, ale pod wzglêdem czynno¶ciowym dzieli siê na 3 czê¶ci (przedni± -obojczykow±, ¶rodkow±-barkow±, tyln±-grzbietow±) Wiedzia³, ¿e je¶li cze¶æ przednia tego miê¶nia jest lepiej rozwiniêta od tylniej, to ten miesieñ nie uwidacznia siê tak wyra¼nie w oczy. Dlatego te¿, by imponuj±co rozwin±æ tyln± czê¶æ miê¶nia, wykonywa³ bardzo czêsto w ró¿nych pozycjach (stoj±c, siedz±c) i ze znacznym obci±¿eniem wznosy ramion bokiem (wyprostowanych i ugiêtych w ³okciach). Do æwiczeñ u¿ywa³ hantli i sztangielek. Poza tym zwraca³ baczn± uwagê na wyciskanie sztangi (klasyczne), stosuj±c jednak szeroki uchwyt. Do wyciskania (stoj±c lub siedz±c) u¿ywa³ czê¶ciej sztangielek ni¿ sztangi, gdy¿ one umo¿liwia³y mu szersze prowadzenie ramion w górê.
(Zwracajmy uwagê, by to miêsieñ naramienny – zw³aszcza tylne aktony – by³ wiêkszy od tricepsu, bo w odwrotnym przypadku nie wygl±da to najlepiej – przyp. M. Matczaka).

MIʦNIE RAMION
Aby uzyskaæ jak najmasywniejsze i symetrycznie ukszta³towane miê¶nie ramion, Reeves zwraca³ uwagê na rozwiniêcie nie tylko bicepsu (o æwiczeniach tych pisali¶my nieraz), ale przede wszystkim – tricepsu. Biceps u Reevesa jest potê¿ny, ale triceps (podobnie zreszt± jak u innych wybitnych kulturystów i ciê¿arowców) jeszcze wspanialszy.
Najwarto¶ciowszymi æwiczeniami dla rozwiniêcia tego miê¶nia s±:
a) francuskie wyciskanie (wyprosty i uginanie ramion ponad g³ow±) w staniu lub w siadzie,
b) uginanie i wyprotsy ramion na wyci±gu w le¿eniu na ³awce ( w ró¿nym jej ustawieniu).
(Mania nadmiernego rozwoju miê¶ni ramion – zw³aszcza tricepsu, dzi¶ jest zjawiskiem ¿a³osnym – zawodnik maj±cy 175 cm wzrostu nie powinien mieæ 60 cm bicepsów, bo wygl±da...ociê¿ale i nieproporcjonalnie. Brak my¶lenia udziela siê niestety „zawodowcom” na „koksie”. Co innego je¶li ma 2 metry wzrostu. Ale pó³ metra „w bicu” te¿ wygl±da dobrze – o ile szczyt jest dobrze wymodelowany. Wtedy nawet 45 cm wystarczy. Oceñmy sami – czy lepiej mieæ mniej masy, ale postawiæ na jako¶æ. Wtedy „mniej” znaczy „wiêcej”. A przesadny rozwój tricepsu u dzisiejszej czo³ówki „kulturystów” sprawia, ze jest on optycznie wiêkszy od barku!!! Inteligencja bliska zeru - przyp. M. Matczaka).

MIʦNIE PRZEDRAMION
Na dobrze ukszta³towane miê¶nie przedramion zwraca siê u nas na ogó³ ma³o uwagi. A przecie¿ te miê¶nie, ³adnie rozwiniête, korzystnie wp³ywaj± – z czego dobrze zdawa³ sobie sprawê Steve Reeves - na „obramowanie” ca³ej sylwetki, wycyzelowanie jej szczegó³ów.
Reeves stosowa³ szczególnie czêsto:
a) nawijanie ciê¿arka na dr±¿ek nachwytem i podchwytem (dr±¿ek obraca³ ruchem palców) zwracaj±c uwagê na "dokrêcenie" ruchu ,
b) zginanie i prostowanie nadgarstków. Do tego æwiczenia nie obawia³ siê u¿ywaæ nawet du¿ych obci±¿eñ (maksymalnych w³a¶nie dla tego æwiczenia) w postaci sztangi. Zwraca³ uwagê na maksymalne napiêcie miê¶ni.
c) ruchy ¶ciskaj±ce: ugniatanie sprê¿yn, pi³eczek (gumowych i pe³nych), specjalnych ¶ciskaczy.
(Trening przedramion jest ciê¿ki i bolesny, ³atwo o kontuzjê nadgarstków – pewnie dlatego ka¿dy ignoruje ich trening. Bez dobrych miê¶ni przedramienia – nie ma sensu pokazywaæ bicepsów dziewczynom na pla¿y w lipcowe popo³udnie!!! – przy. M. Matczak).

MIʦNIE NÓG
Steve Reeves d±¿y³ zawsze do tego, by nogi harmonizowa³y jak najbardziej z reszt± cia³a. U nas – niestety - do¶æ czêsto grzeszy siê zbyt ma³ym zwracaniem uwagi na rozwój miê¶ni nóg. Wyj±tek stanowi tu chyba Po³acik z Czêstochowy. Sama jednak masa miê¶niowa nie kszta³tuje jeszcze nóg. Decyduje ich rze¼ba. Je¶li porównamy podane w poprzednim numerze SdW rysunki osobników B i C zauwa¿ymy, ¿e osobnik B ma wprawdzie znacznie wiêcej miê¶ni na udach, ale nogi osobnika C maj± znacznie korzystniejszy wygl±d.
Steve Reeves nie by³ zwolennikiem g³êbokich przysiadów, które wprawdzie szybko zwiêkszaj± masê miê¶niow± (czworog³owy uda, a zw³aszcza miê¶ieñ gruby przy¶rodkowy i miê¶nie po¶ladkowe), ale przy nadmiernym stosowaniu mog± w pewien sposób zdeformowaæ sylwetkê. Reeves bardzo czêsto stosuje przysiad ze sztang±, ale s± to tylko pó³przysiady wykonywane sprê¿y¶cie, szybko.
Stosowanie pó³przysiadów mo¿na zaleciæ wszystkim, podobnie jak i dwa inne ulubione æwiczenia Reevesa:
a) wznosy nóg (na przemian) w pozycji stoj±cej,
b) wymachy nóg w bok (na przemian) i kr±¿enie nóg w stawie biodrowym.
W obu æwiczeniach stosowaæ sanda³y metalowe lub inne obci±¿enia stóp.

(Trening ten nale¿y zadedykowaæ niektórym kulturystom, którzy zapomnieli o co chodzi. Nadmierna masa, brak rze¼by – to nie wygl±da ³adnie. Szczuplejsze uda, ale z lepsz± rze¼b± wygl±daj±...ol¶niewaj±co! – M. Matczak).

MIʦNIE PODUDZIA
Miê¶nie te sprawiaj± zwykle kulturyst± wiele k³opotu. nie³atwo je rozwin±æ i to w dodatku tak, by wygl±d ich sprawia³ jak najkorzystniejsze wra¿enie (wy¿ej grubsze, a do do³u coraz cieñsze) Dla rozwiniêcia tych miê¶ni Reeves stosowa³:
a) wspiêcia na palce, stoj±c na krawêdzi deski – (wysoko¶ci oko³o 8 cm), by piêty opuszczaæ w dó³ i wznosiæ siê na palce jak najwy¿ej;
b) sprê¿yste skoki (w miejscu) na palcach z obci±¿eniem u³o¿onym na barkach
c) napinanie miê¶ni podudzia – æwiczenie izometryczne
(dzi¶ ka¿dy „paker osiedlowy” jest szeroki w klacie, rêce szeroko roz³o¿one, a w lecie w krótkich spodenkach kiedy idzie to ... „s³omiane nó¿ki”, ³ydki jak patyczki !!! M. Matczak).

S± to tylko najwa¿niejsze æwiczenia Steve’a Reevesa. Zaczerpnêli¶my je z miesiêcznika „Mr America”, w którym drukowano artyku³ pt. „Mo¿esz uzyskaæ sylwetkê Steve’a Reeves’a w krótkim czasie”. Materia³ ten dedykujemy naszym kulturystom, którzy jednak nie powinni ograniczaæ siê do samych æwiczeñ si³owych i modelowania sylwetki, ale równie¿ troszczyæ siê o wszechstronno¶æ i wyniki w sporcie. (Nic dodaæ – nic uj±æ, M. Matczak).
Autor: Stanis³aw Zakrzewski – „Sport dla Wszystkich” nr 3 i 4 z 1963 r.
Przygotowa³: Mariusz Matczak, 10 listopada 2008 r.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
S³upsk - 2009
S³upsk - 2009
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE