|
Odwiedzi³o nas: 10489585 osób. |
|
|
Tragedia L. Colberta niedosz³ego mistrza ¶wiata. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
Od JWIP.PL: Kulturystyce zawdziêcza ¿ycie
Sport to jedna z dziedzin ludzkiego ¿ycia bêd±ca bez w±tpienia no¶nikiem wielu warto¶ci. Jego uprawianie mo¿e pozytywnie wp³ywaæ na styl ¿ycia. Sport to doskonalenie cia³a i ducha, to rodzaj aktywno¶ci zaspakajaj±cy w szlachetny sposób potrzebê rywalizacji i osi±gania wyników. Równie¿ czêsto zdarza siê, ¿e organizm ludzki wzmocniony uprawianiem sportu jest w stanie wytrzymaæ o wiele wiêcej ni¿ osobnicy nieuprawiaj±cy sportu.
Poni¿ej przedstawiam artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego, który w 1961 roku opisa³ historiê Leroya Colberta. To on, jak wielu innych, w³a¶nie dziêki uprawianiu kulturystyki uzyska³ silne miê¶nie i zdrowy organizm, który zwalczy³ skutki powa¿nego wypadku. O tym proszê przeczytaæ w artykule „Tragedia niedosz³ego mistrza”, jest w dziale „SYLWETKI”.
Piotr Puchalski, 15 listopada 2008 r.
Ostatnio aktualizowano 12.11. 2009 r.
L. Colbert w 1961 r.
Tragedia niedosz³ego mistrza
Zdjêcia Leroy Colberta zamieszczali¶my ju¿ na ³amach SdW. Znaj± wiêc go czytelnicy. Dzi¶ — choæ w kilku s³owach — pragniemy opowiedzieæ prawdziw± histoiê jego kalectwa. Prasa z dnia 19 czerwca 1955 r. donosi³a:
„Leroy Colbert — czo³owy kulturysta Stanów Zjednoczonych uleg³ wczoraj wypadkowi. Jad±c na motocyklu dosta³ siê pod samochód ciê¿arowy. W stanie ciê¿kim przewieziono go do szpitala w New Hamps¬hire. Do dzisiaj nie odzyska³ przytomno¶ci."
Sprawc± wypadku by³ kierowe: ciê¿arówki, który nie zwolni biegu na ostrym wira¿u. Leroy uleg³ ciê¿kim obra¿eniom, dozna³ wstrz±su mózgu, z³ama³ nogê w trzech miejscach. Stopa zosta³a formalnie zmia¿d¿ona...
Najgorszy by³ moment odzyskania przytomno¶ci. M³ody cz³owiek do niedawna tryskaj±cy zdrowiem i energi±, który za kilkana¶cie dni mia³ stan±æ do konkursu na „Mr Universe", le¿a³ bezw³adny i bezsilny, ca³y spowity w banda¿e Lekarze nie mieli du¿ej nadziei wyprowadzenia go ca³o z opresji.
A jednak silny organizm kulturysty zwalczy³ chorobê. Po kilku miesi±cach pobytu w szpitalu, w czasie którego poddano go trzem ciê¿kim operacjom, Leroy. choæ straci³ ponad 20 kg, poczu³ siê znacznie lepiej.
Pozosta³a jedna sprawa: zmia¿d¿ona stopa. ..Nie zgodzê siê na amputacjê nogi — mówi³ Leroy. — Uczyñcie wszystko, bym móg³ chodziæ."
Dziêki najnowocze¶niejszym zabiegom uda³o siê lekarzom utrzy¬maæ w³adzê w okaleczonej nodze. Leroy zacz±³ najpierw chodziæ o kulach, pó¼niej o w³asnych filach, kulej±c. Pozosta³ kalek±.
Nie zarzuci³ jednak æwiczeñ kulturystycznych. Dochowa³ im wierno¶ci. Pomog³y mu doj¶æ do zdrowia. Przyst±pi³ do æwiczeñ le¿±c jeszcze w ³ó¿ku. Zaprawia³ wtedy tylko ramiona. Pó¼niej æwiczy³ w siadzie, wreszcie stoj±c na jednej nodze.
Dzi¶ zachwycacie siê piêkn± ,.gór±" Leroya. Jest imponuj±ca. Doszed³ z powrotem do takiego jej rozwoju, jak to mia³o miejsce w 1955 r. tu¿ przed wypadkiem. Wówczas mia³ pe³ne szanso na zdobycie tytu³u ..Mr Universe", tytu³u, który zapewni³by mu spokojn± przysz³o¶æ — pracê w jednym z instytutów kulturystycznych.
Okaleczone nogi pozostawiaj± jednak wci±¿ wiele do ¿yczenia. Dziêki æwiczeniom rozwija miê¶nie coraz lepiej, ale czy uda mu siê doprowadziæ je do takiej formy, by konkurowaæ po siedmiu, o¶miu latach do upragnionego tytu³u „Mr Universe" — przysz³o¶æ poka¿e. Na razie Leroy æwiczy solidnie i wytrwale, ale nie pokazuje swoich nóg na zdjêciach...
Na zakoñczenie pokrótce rozwój jego kariery. Urodzi³ siê w 1933 roku; wychowywa³ siê w trudnych warunkach, gdy ukoñczy³ 15 lat nie zna³ jeszcze rado¶ci i zadowolenia, Jakie daje sport; by³ s³abowity — wa¿y³ wtedy niespe³na 53 kg.
Pewnego razu odprowadza³ kolegê na æwiczenia do o¶rodka kulturystycznego New York City. Wszed³ z nim do sali. popatrzy³ na æwiczenia, zachêci³ siê i odt±d regularnie zacz±³ uczêszczaæ do o¶rodka. Wszystkich przewy¿sza³ pilno¶ci±. a pó¼niej i intensywno¶ci± æwiczeñ. Czyni³ szybkie postêpy. Po 3 latach stan±³ do pierwszego konkursu, na razie bez sukcesu, ale ju¿ rok pó¼niej wywalczy³ tytu³ „Mr New York City". To go wprawi³o w dumê i zachêci³o do dalszej pracy. On, s³abeusz sprzed lat kilku, zdoby³ tytu³ najsilniejszego! Marzenie sta³o siê rzeczywisto¶ci±!
Po dalszych dwóch latach przypad³ mu w udziale tytu³ „Mr Eastern America" („Wschodniej Ameryki").
„¯ycie Jest piêkne" — mówi, gdy liczy 22 lata. Zaczyna pracowaæ jako instruktor. Zdobywa serce piêknej dziewczyny, ¿eni siê. Wytê¿a teraz wszystkie swe si³y. By zdobyæ najzaszczytniejszy tytu³ — „Mr Universe". Ma to nast±piæ w 1955 r. Ostatnich wskazówek treningowych udziela mu sam Weider, który w m³odym Murzynie widzi wielkiego faworyta konkursu. Los przekre¶la jednak wszystkie nadzieje. Zamiast na podium zwyciêzców, trafia na szereg miesiêcy do szpitalnego ³ó¿ka...
Od czasu tragicznego wypadku up³ynê³o 6 lat. Leroy wci±¿ pracuje nad sob± z m³odzieñczym zapa³em. Czy uda mu siê zdobyæ upragniony tytu³? Wbrew opinii lekarzy, którzy widzieli w nim ju¿ inwalidê niezdolnego do ¿adnego wysi³ku fizycznego?
Wymiary Leroya s± nastêpuj±ce: waga — 92 kg, obwód ramie¬nia — 51 cm, obwód klatki piersiowej w spoczynku — 125 cm (przy wdechu — 134 om).
Autor:Stanis³aw Zakrzewski „Sport dla Wszystkich” , 1961/
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|