Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292295
osób.
Oni są z nami:
Cytryniec chiński. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka


Rośnie dziko w północnych Chinach, w Korei, Japonii oraz w dalekowschodniej części Rosj .Spotyka się go przeważnie w górskich lasach porastających doliny, nad brzegami rzek i strumieni.

Zarówno kora, jak i pędy, korzenie, liście i owoce cytryńca odznaczają się charakterystycznym, cytrynowym zapachem. W wyniku badań stwierdzono, że owoce cytryńca zawierają ok.20% kwasów organicznych, szczególnie kwasu cytrynowego, jabłkowego, i winowego a także cukry i pektyny, flawonoidy, saponiny, li gnany oraz specyficzną substancję schizandrynę. W całej roślinie jest dużo garbników, żelaza, magnezu, krzemu, fosforu i wapnia, natomiast nasiona zasobne są w olej.
Zastosowanie cytryńca w lecznictwie opisuje już chińska farmakopeja z 250 roku p.n.e.. Figuruje on tam pod nazwą, ‘‘u-wej-czy’’, co znaczy ‘’owoc o pięciu smakach ”Skórka owoców jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie a lek sporządzony z nasion, po dłuższym przechowywaniu nabiera słonego smaku. Chińscy zielarze od wieków uważali, że’’ nie dopuszczają one do zaniku energii i nadają oczu blasku’’.

W medycynie chińskiej, japońskiej, i rosyjskiej zarówno owoce jak i nasiona stosuje się, jako lek pobudzający i wzmacniający system nerwowy. Po dłuższym podawaniu poprawia on samopoczucie, reguluje krążenie krwi. Stymuluje układ trawienny. Odwar z jagód cytryńca obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze.

Prace badawcze sugerują, że cytryniec chiński może przyczyniać się do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej, poprawiać wyniki sportowe, budować siłę i wytrzymałość mięśni oraz zmniejszać zmęczenie.

Zioło to stosowane przez kulturystów jak również sportowców innych dyscyplin należy do roślin stymulujących centralny układ nerwowy, układ trawienny, reguluje poziom cukru we krwi. Centralny układ nerwowy (dalej CUN) odgrywa zasadniczą rolę w czasie wysiłku fizycznego. Wynika to z faktu, iż CUN warunkuje planowanie i kontrolowanie ruchów dowolnych, bierze udział w adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego. Umiarkowany wysiłek fizyczny oddziałuje ochronnie w stosunku do centralnego układu nerwowego. Mechanizmy leżące u podstaw ochronnego oddziaływania wysiłku fizycznego na CUN nie są w pełni wyjaśnione.
Wyniki badań doświadczalnych wykazują, iż podstawową rolę pełni tu insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-) .Rola układu nerwowego podczas treningu polega na zwiększeniu koordynacji ruchowo – mięśniowej, Mięśnie realizujące dane zadanie ruchowe oddziałują bardziej precyzyjnie a rozwijana przez nie siła ściśle odpowiada wykonywanemu zadaniu.
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, listopad 2008 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Tomek z odważnikiem
Tomek z odważnikiem
WALDEK, TOMEK, PAWEŁ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE