Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9951011
osób.
Oni są z nami:
Marian Rossa - diament polskiej kulturystyki. Autor: Marcin Matczak

Fot. Jan Rozmarynowski

Tacy sportowcy rodzą się raz na kilka pokoleń. Próżno szukać podobnego talentu. Z ogromnym zapałem uprawiał wiele dyscyplin, w tym kulturystykę. Osiągał w nich rewelacyjne wyniki. Dziś już niewielu o nim pamięta.

Gdy zaczynał miał 159 cm wzrostu i ważył zaledwie 52 kg. Lata bardzo ciężkiego i wszechstronnego treningu uczyniło z niego atletę. Marian Rossa to znakomity lekkoatleta – pchał kulą, rzucał dyskiem, skakał w dal i wzwyż. Próbował rzutu oszczepem. W biegach na 60 m i 100 m osiągał wyniki bliskie ówczesnemu rekordowi świata. Zawdzięcza je treningowi siłowemu. Trenował wyciskanie leżąc i przysiady z maksymalnym obciążeniem. Stosował ćwiczenia, których lekkoatleci unikali. Pragnął być najlepszym dyskobolem i ciężarowcem. Zawsze był wielkim indywidualistą, ćwiczył bez trenera, ale posiadał dużą wiedze z zakresu metodyki treningu.
W 1965 roku doszedł do imponujących wyników w budowaniu mięśni:
biceps 47,5 cm (!!!), klatka 126 cm, udo 64 cm, w obwodzie przedramienia miał ponoć 40 cm (!!!). Proszę zwrócić uwagę, że ważył tylko 87 kg, wzrost 171 cm.


Wyniki sportowe:

wyciskanie sztangi stojąc 135 kg, rwanie sztangi 115 kg, przysiad ze sztangą 222,5 kg, wyciskanie sztangi leżąc 165 kg, skok w dal 6,86 m; skok wzwyż 1,81 m (starą techniką skoku przodem), pchnięcie kulą 15,24 m; skok w dal z miejsca 3,31 m; trójskok z miejsca 10,02 m; rzut dyskiem 51,82 m; bieg na 60 m – 7,8 sek.; bieg na 100 m – 10,8 sek.

Startował w sztafecie 4 x 100 m, przez półtora roku wynik w rzucie dyskiem poprawił o 30 metrów (z 20 do 50), w ciągu kilku miesięcy poprawił wynik w przysiadach ze 140 do 200 kg, dwukrotny mistrz Polski juniorów w rzucie dyskiem, mistrz Warszawy w podnoszeniu ciężarów i pięcioboju, dwukrotny reprezentant Polski „B” w lekkiej atletyce. Zawsze silny, szybki, niesamowicie skoczny. Imponował dynamiką i perfekcyjną techniką. Uwielbiał jeździć na motorze. Tu także imponował szybkością i zwinnością. Kiedyś spotkał na drodze Steeve’a Johnsona, znanego amerykańskiego footballistę. Zaproponował mu obustronny sprawdzian sprawnościowy, który składał się z biegu na 60 jardów po linii prostej, biegu na 60 jardów po linii łamanej, wyciskania sztangi w leżeniu, przysiadu ze sztangą i wyskoku dosiężnego. Marian Rossa osiągnął lepszy wynik od swego amerykańskiego kolegi. W tamtych czasach footballiści amerykańscy byli poddawani bardzo wszechstronnym sprawdzianom. Zwycięstwo naszego zawodnika trzeba zatem uznać za wielki sukces.

Kto z obecnie ćwiczący kulturystykę może się pochwalić podobnymi osiągnięciami?
Niestety nikt! Dzisiaj czołówka „kulturystów” już nie biega. Bo duża masa ciała im w tym przeszkadza lub szkoda im czasu . Postawa ta daleka jest od modelu kulturystki ze złotego jej okresu, którą reprezentował Marian Rossa.
Lepiej odpowiedzmy sobie sami - co lepsze?

Od 1964 roku Marian ćwiczył już tylko dla zdrowia i przyjemności, a głównie kulturystykę. Przez kilkanaście lat był instruktorem w warszawskiej „Syrence”.

Sylwetka Mariana Rossy przedstawiona jest w dziale „SYLWETKI”: „Marian Rossa – talent niewykorzystany” („SdW” nr 21 z 1963), „Marian Rossa zaproszony do USA” („SdW nr 8 z 1964,) autorstwa Henryka Jasiaka. Artykuły te opublikował dwutygodnik „Sport dla Wszystkich”. Dzisiejsze kolorowe pisemko o nazwie „Kif – sport dla wszystkich” nie ma z nim nic wspólnego, bowiem przedstawia inny model kulturystyki.
Pozostałe artykuły na temat Pana Mariana to: „Nocna rozmowa o Danielu Olbrychskim” (aut. Jana Włodarka), a pomysłowy trening opornych mięśni ramion jest w dziale „TRENING” i ma on tytuł: „Mariana Rossy sposób na bicepsy” aut. Jana Włodarka. Zapraszamy do lektury!
Autor: Marcin Matczak, 3 listopada 2008 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Jan i Marek, 2011 r.
Jan i Marek, 2011 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE