Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489621
osób.
Oni s± z nami:
Steve Reeves - sylwetka doskona³a. Autor: Marcin Matczak

Fot. z "SdW"

Zgodnie z tym, co wcze¶niej obiecali¶my - przypominamy legendê amerykañskiej i ¶wiatowej kulturystyki prze³omu lat 40. i 50. Tak idealnych proporcji nie mia³ nikt. Ogromne, szerokie barki kontrastowa³y z w±skim obwodem pasa. Klatka godna gladiatora. D³ugie rêce i nogi. Wspania³a rze¼ba, która sprawia³a, ¿e jego silne miê¶nie, wygl±da³y jednocze¶nie...bardzo delikatnie. Niespotykane wra¿enie. Nie mia³ sobie równych. Ka¿dy m³ody ch³opak chcia³ wygl±daæ tak, jak Reeves. W³a¶nie pod jego wp³ywem wielu rozpoczê³o trening z ciê¿arami.

W 1950 roku magazyn „Health & Strengh” napisa³: „Sylwetka Steve’a Reeves’a jest nie z tego ¶wiata.” John Mendes na ³amach tego czasopisma skomentowa³ wystêp S. Reeves’a podczas Mr Universe 1950 nastêpuj±cymi s³owami: ”Gdy na scenie ukaza³ siê potê¿ny, wysoki, piêknie opalony, lekko u¶miechniêty Steve po sali widowiskowej sali Royal National Hotel przeszed³ subtelny szmer publiczno¶ci. By³ to szmer zachwytu. Na scenie sta³ mê¿czyzna o szerokich barkach, z niesamowicie umiê¶nion± klatk± piersiow±, w±skich biodrach i ze znakomicie rozwiniêtymi miê¶niami grzbietu, które nadawa³y górnej czê¶ci sylwetki kszta³t litery V. Miê¶nie mia³ doskonale wyrze¼bione i poseparowane. Jego pozowanie by³e fantastyczne. Po scenie porusza³ siê p³ynnie i lekko, demonstruj±c, jakby w transie, swoje umiê¶nienie. Owacjom nie by³o koñca.”

Reg Park tak wypowiedzia³ siê o swoim najgro¼niejszym konkurencie: „Bóg da³ mu wszystko, pe³n± wspania³± kombinacjê: urody, genetyki i proporcji, a on to wszystko rozwin±³ i nam ukaza³.” Nic dodaæ, nic uj±æ. Wkrótce, po tym konkursie zorganizowano specjalny pokaz w Cannes. Mimo zaproszenia nie by³o tam najpiêkniejszej kobiety ¶wiata – Rity Hayworth. By³ za to Reeves, który z nawi±zk± wynagrodzi³ obserwatorom absencjê gwiazdy amerykañskiego kina.

¯ycie m³odego Steve’a nie by³o us³ane ró¿ami. Urodzi³ siê 21 stycznia 1926 roku w Glasgow (Montana, USA). Wychowywa³a go sama matka, poniewa¿ jego ojciec zgin±³ w wypadku na farmie. W okresie kryzysu przeniós³ siê do Oakland (Kalifornia, USA). W miejscowo¶ci tej, po³o¿onej nad Pacyfikiem na pla¿y zetkn±³ siê ze zjawiskiem nazywanym „Muscle Beach”. Na pla¿ach w tej okolicy w sezonie letnim go¶cili wyczynowi kultury¶ci, ciê¿arowcy, zapa¶nicy, gimnastycy i inni atleci. Postanowi³ trenowaæ. Mia³ wówczas 15 lat.

By³ chudy i mia³ krzywy krêgos³up. Intensywne æwiczenia w o¶rodku si³owym Eda Yarricka odsunê³y zagro¿enie kalectwa, a m³ody ch³opak rozwija³ siê dalej. W 1944 roku zosta³ wcielony do armii i walczy³ w Japonii podczas II wojny ¶wiatowej. Podczas walk nie rozstawa³ siê z æwiczeniami. Tropikalny klimat sprawi³, ¿e Reeves zachorowa³ na malariê. Lekarze nie dawali mu du¿ych szans na prze¿ycie. Schud³ 15 kg. Zwyciê¿y³ chorobê i powróci³ do treningu. Jeszcze na froncie wykorzystywa³ pociski artyleryjskie i inne ciê¿kie przedmioty. Po powrocie do USA „dopakowa³” siê sztang± i ju¿ w 1946 roku zacz±³ wygrywaæ zawody kulturystyczne.

Osi±gniêcia w kulturystyce zaowocowa³y, ¿e Reeves zainteresowa³ producentów filmowych. Szybko trafi³ do Hollywood, a potem do w³oskiego Cinecitta. Jego kariera filmowa trwa³a d³ugo. Zagra³ w takich produkcjach, jak: „Athewa”(1954), „Herkules”, „Wielki Maraton”(1958), „Z³odziej z Bagdadu”, „Ostatnie dni Pompei”(1960), „Romulus i Remus”(1961), „Wojna Trojañska” (1962) oraz „Syn Spartakusa” (1963). Film „Herkules” przyniós³ mu prawdziw± s³awê. Po obejrzeniu w³a¶nie tego filmu Sylvester Stalone rozpocz±³ swoje treningi, a ka¿dego napotkanego aktora pyta³: „Czy chcesz wygl±daæ jak d..., czy jak Steve Reeves?”. S³owa te ca³kowicie oddaj± kto by³ „guru” dla Sylwestra Stalone, jak i wielu innych.

Imponowa³ wymiarami: klatka 135 cm, talia 76 cm (!!!), biceps 47 cm, udo 67,5 cm, waga 99,5 kg i wzrost 184 cm. Kto dzi¶ mo¿e zaimponowaæ tak proporcjonalnie rozwiniêtymi miê¶niami i to bez ³ykania „prochów”?

Po zakoñczeniu kariery trenowa³ przez dziesiêciolecia dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Refleksje 68-letniego Reeves’a nad nowoczesnym podej¶ciem do kulturystyki ujêto w magazynie „Iron Man” w 1994 roku:
”Przedtem kulturystykê æwiczyli¶my dla zdrowia, czystej rywalizacji sportowej, a dzisiaj trenuje siê na sterydach. Obecna czo³ówka ¶wiatowa wygl±da jakby by³a klonowana. Wszyscy s± podobni do siebie: sylwetkami i mas± cia³a. Ró¿ni± siê kolorem w³osów i skóry. Kiedy ja by³em zawodnikiem, ka¿dego z nas mo¿na by³o rozpoznaæ z odleg³o¶ci jednej mili. Obecnie nie jest to mo¿liwe”

Pod koniec kwietnia 2000 roku wykryto u Reeves’a nowotwór. Zaledwie kilka dni pó¼niej 1 maja zmar³ w wieku 74 lat. Jego metody treningowe i pamiêæ zosta³a jednak z nami. Przyjrzyjmy siê treningowi, który uczyni³ z niego najpiêkniej zbudowanego atletê ¶wiata.

Mo¿na o nim przeczytaæ w dziale „TRENING” („Trening Steve’a Reeves’a – ¶ladami wspó³czesnego Herkulesa”). W dziale „SYLWETKI” mo¿na natomiast przeczytaæ artyku³y: „Steve Reeves znowu zwyciê¿a”, „Steve Reeves – bohater dziesi±tej muzy”. Wszystkie artyku³y by³y zamieszczone przez Stanis³awa Zakrzewskiego w czasopi¶mie „Sport dla Wszystkich” w latach 1961-63. Od dzi¶ mo¿na je, tak¿e przeczytaæ u Nas.
Polecam równie¿ artyku³: Miros³awa G³ogowskiego pt. Steve Reeves – kulturysta wszechczasów” (jest w dziale „SYLWETKI”. Mi³ej lektury!
Autor Marcin Matczak, 10 listopada 2008 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 W B³yskawicy, 2008 r.
W B³yskawicy, 2008 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE