Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10045306
osób.
Oni s± z nami:
Miê¶nie grzbietu - wsparcie dla krêgos³upa. Autor: Maciej Matczak
Wielu ludzi, zw³aszcza w starszym wieku narzeka na problemy z krêgos³upem. Co gorsza problem ten dotyczy coraz wiêkszej ilo¶ci ludzi m³odych. Zadajmy sobie pytanie: Dlaczego tak jest? Oto bowiem po latach zaniedbania i prowadzenia siedz±cego trybu ¿ycia miê¶nie s³abn±. Krêgos³up bez podtrzymuj±cych go miê¶ni po prostu rozsypa³by siê. Tym samym zachowanie pionowej postawy cz³owieka by³oby niemo¿liwe. Skoro miê¶nie s± ju¿ tak s³abe, ¿e nie spe³niaj± swych funkcji nastêpuje szereg procesów prowadz±cych do zwyrodnieñ.

Problematyki tej nie bêdziemy szerzej poruszaæ, bo jest ona wszem i wobec znana. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wydaje siê rocznie ponad 10 miliardów dolarów na odszkodowania z tytu³u urazów krêgos³upa. A jak jest z Wami, Rodacy? Praca fizyczna przenoszenie ciê¿szych przedmiotów, trzepanie dywanów, odkurzanie, przewijanie niemowl±t sprawia Wam problem? Je¶li tak to trzeba po¶wiêciæ siê treningowi (w miarê mo¿liwo¶ci jak najwcze¶niej) miê¶ni pleców. W zasadzie ka¿da aktywno¶æ fizyczna (nawet zwyk³e chodzenie, bieganie, p³ywanie), która utrzymuje plecy w pozycji pionowej anga¿uje krêgos³up i wzmacnia jego miê¶nie. Ale tylko do czasu. Potem trzeba zastosowaæ kilka æwiczeñ si³owych, choæ przestrzegamy jednocze¶nie przed zbyt forsownym podchodzeniem do treningu.

Gdy poczujemy ból lub chocia¿by „dyskomfort” w trakcie wykonywania serii nale¿y æwiczenie przerwaæ, a na nastêpnym treningu obci±¿enie zmniejszyæ. To rada dla przeciêtnych „zjadaczy chleba”. Je¶li za¶ chodzi o zaprawionych w boju atletów, to tu nie ma chyba nikt w±tpliwo¶ci jak wa¿ne s± silne plecy. To podstawa si³y. Kto ma silne plecy (i nogi) jest silny w ogóle. Ka¿dy si³acz wie jakich æwiczeñ u¿ywaæ do rozwoju tej ogromnej grupy miê¶niowej. Miê¶nie pleców maj± skomplikowan± budowê, lecz do ich rozwoju wystarcz± w zasadzie trzy podstawowe æwiczenia, bowiem w ka¿dym z tych æwiczeñ uruchamiane s± wszystkie miê¶nie pleców.

Do takich æwiczeñ nale¿± m.in. martwe ci±gi (ró¿ne odmiany), bardziej zaawansowani mog± próbowaæ tak¿e zarzutów sztangi na klatkê piersiow± (na proste nogi lub technik± podrzutu). Æwiczenia te przede wszystkim silnie anga¿uj± prostowniki grzbietu. Nie nale¿y jednak w nich u¿ywaæ zbyt du¿ych ciê¿arów – gdy¿ bardzo ³atwo doprowadziæ do kontuzji, która jest d³ugotrwa³a i jej leczenie mo¿e potrwaæ nawet kilka miesiêcy.
Dla rozwoju masywnej i V-kszta³tnej góry pleców obowi±zkowo nale¿y wykonywaæ podci±ganie siê na dr±¿ku (lub choæby zwisanie i próby podci±gania siê).
O zaletach tego æwiczenia niedawno dyskutowali¶my na Naszym Forum w temacie prezentacji programu treningowego przez Rafa³a.
Trzecim podstawowym æwiczeniem jest wios³owanie sztang± w opadzie, czyli podci±ganie sztangi do klatki lub brzucha w pochyle tu³owia. Æwiczenie technicznie trudne (zw³aszcza je¶li u¿yjemy sporego obci±¿enia – którego ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ odniesienia kontuzji nie zalecamy), ale jednakowo¿ skuteczne w pogrubianiu i poszerzaniu pleców.
Dwa ostatnie æwiczenia anga¿uj± równie¿ bardzo silnie bicepsy i miê¶nie przedramienia, co ma niebagatelne znaczenie. Przy pracy nad zwiêkszeniem „baga¿u” miê¶niowego nale¿y bowiem koncentrowaæ siê nad æwiczeniami z³o¿onymi, uniwersalnymi i wielostawowymi, które anga¿uj± jak najwiêksz± ilo¶æ miê¶ni. Nie ma sensu uginaæ ³okci ze sztangielkami, gdy wykonamy solidnie oba podci±gania (na dr±¿ku i wios³owanie) biceps jest porz±dnie przeæwiczony i na pewno uro¶nie.
Oprócz wy¿ej wymienionych æwiczeñ mo¿na uzupe³niaæ trening grzbietu æwiczeniami izolowanymi na maszynach (¶ci±ganie dr±¿ka, wios³owanie na wyci±gu), które jednak nie maj± ju¿ tak ogromnego znaczenia jak powy¿sze.

I na koniec uwaga. Miê¶nie grzbietu potrzebuj± nieco wiêcej czasu do pe³nej regeneracji – je¶li zatem chcemy je æwiczyæ wiêcej ni¿ dwa razy w tygodniu powinni¶my to uwzglêdniæ i na pojedynczym treningu nie prze³adowywaæ go ilo¶ci± æwiczeñ, serii i obci±¿enia.
Z drugiej strony rozwój miê¶ni grzbietu ma swoje granice. Nale¿y trzymaæ siê walorów estetycznych i usilnie nie poszerzaæ pleców do wymiarów oraz kszta³tu czyni±cych kulturystê karykatur± cz³owieka. Skoro wiemy ju¿ co æwiczyæ i jak popatrzmy na plan treningowy Eda Thieraulta i przeanalizujmy jego æwiczenia.
Autor: Marcin Matczak, 15 grudnia 2008 r.

Z cyklu: Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50. I 60. (cz.IV). Autor: Stanis³aw Zakrzewski – „Si³a, sprawno¶æ, piêkno”, 1962.
Ed Thierault (Mr Universe) najwy¿ej ocenia cztery æwiczenia miê¶ni grzbietu:
1.W rozkroku – podci±ganie sztangi do klatki piersiowej w opadzie
2.Podci±ganie sztangielki jednor±cz (wios³owanie)
3.Podci±ganie siê na dr±¿ku w szerokim uchwycie
4.¦ci±ganie ramion (szeroki uchwyt) na wyci±gu).
Æwiczenia te wykonuje w kilku seriach (4-6) po 8 powtórzeñ w ka¿dej.

Od M. Matczaka – Pan Stanis³aw napisa³ krótko, ale na temat. To naprawdê wystarczy!


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pawe³  Paw³owicz, 2007 r.
Pawe³ Paw³owicz, 2007 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE