|
Odwiedzi³o nas: 10489568 osób. |
|
|
Kulturysta jakiego chcemy widzieæ. Autor: Henryk Jasiak |
Fot. Jerzy Jankiewicz
NASZE SYLWETKI
22-letni Jan W³odarek (by³ rok 1964 – przyp.M.M.), æwiczy – co warto podkre¶liæ – bardzo sumiennie i systematycznie. O jego sile ¶wiadczy chocia¿ to, ¿e z obci±¿eniem 170 kg potrafi przysi±¶æ 5 razy, podci±gn±æ siê na dr±¿ku (podchwytem) z obci±¿eniem 65 kg, wykonuje 66 „pompek” na trzech sto³kach. Inne jego wyniki: wyciskanie w le¿eniu (z zatrzymaniem na klatce) – 155 kg, przysiad ze sztang± na karku – 200 kg, wyciskanie klasyczne – 100 kg, „martwy ci±g” – 245 kg, zarzucanie sztangi na pier¶ (na „proste nogi”) – 130 kg. Wyniki te uzyskuje kulturysta, który æwiczy systematycznie dopiero od dwóch lat!
Zainteresuje zapewne Czytelników, jak doszed³ on w tak krótkim czasie do si³y, sylwetki i sprawno¶ci. W³odarek zetkn±³ siê ze sportem w szkole. Jak wielu jego rówie¶ników, gra³ w „nogê”, siatkówkê, uprawia³ lekk± atletykê. Maj±c 17 lat zainteresowa³ siê bli¿ej kolarstwem. W tej dyscyplinie, jako cz³onek sto³ecznej „Legii”, zdoby³ nawet pierwsze kó³ko olimpijskie na igrzyska do... Tokio. Latem na pla¿y zobaczy³ jednak naszych czo³owych kulturystów – Rossê, Radziwi³kê, ¦lusarskiego. Zaimponowa³y mu ich piêkne sylwetki i si³a, jak± siê popisywali.
Kiedy pod koniec 1961 roku po raz pierwszy przyszed³ do „Syrenki”, wyciska³ w le¿eniu 85 kg, przysiada³ z obci±¿eniem 110 kg, przy wadze cia³a 75 kg. Jednak po trzech miesi±cach treningu przysz³o powo³anie do wojska i pó³roczna przerwa w treningach. Dopiero po s³u¿bowym przeniesieniu do Warszawy wznowi³ treningi i od tej pory systematycznie poprawia swoje wyniki i budowê.
W³odarek dwukrotnie zdoby³ tytu³ „mistrza si³y” o¶rodka „Syrenka” w wieloboju.
Obecnie przy wzro¶cie 179 cm wa¿y 85 kg. Jego obwód klatki piersiowej wynosi 122 cm, bicepsu - 42 cm, uda – 63 cm.
JAK WYGL¡DA JEGO TRENING?
Trenuje obecnie 5 razy w tygodniu po ok. 3 godz. Przez 3 dni w tygodniu wykonuje nastêpuj±ce æwiczenia:
1) wyciskanie w le¿eniu – 8 serii z obci±¿eniem 100 - 130 kg
2) przysiady ze sztang± na karku – 5 serii z obci±¿eniem 100 - 170 kg
3) wyciskanie zza karku w siadzie – 4 serie z obci±¿eniem 65 kg
4) zarzucanie sztangi na pier¶ – od 60 do 130 kg co 10 kg
5) wyciskanie klasyczne – 6 serii z obci±¿eniem 60 – 100 kg
6) podci±ganie sztangi w opadzie – 4 serie z obci±¿eniem 60 – 70 kg
7) podci±ganie na dr±¿ku (szeroki chwyt) do karku z obci±¿eniem 17, 5 kg – 5 serii
W poszczególnych seriach wykonuje na ogó³ 5 – 8 powtórzeñ. Przeciêtnie raz na 10 dni stara siê i¶æ w „górê”, na maksymalne ciê¿ary. W pozosta³e dwa dni W³odarek ogranicza siê tylko do æwiczenia bicepsów i tricepsów oraz miê¶ni brzucha. Na biceps – triceps wykonuje 8 – 10 superserii, miê¶nie brzucha æwiczy w 10 seriach na wytrzyma³o¶æ.
Tajemnica jego postêpów tkwi i w tym, ¿e stara siê on wszystkie æwiczenia bardzo dok³adnie, bez „sztuczek”. W czasie przerw miêdzy seriami wykonuje wiele skoków z siêganiem do sufitu, skoków z miejsca itp. Pomagaj± mu one do zdobycia ogólnej sprawno¶ci oraz poprawiaj± „ci±g” sztangi.
Wydaje siê, ¿e w³a¶nie tak pojêta kulturystyka, gdzie si³a i sprawno¶æ s± równie¿ wa¿ne, powinna dominowaæ u tych, którzy chc± siê upodobniæ do takich mistrzów jak Steve Reeves, czy Vasilieff.
Autor: Henryk Jasiak – „Sport dla Wszystkich” 1964 , przygotowa³ Mariusz Matczak, 2 grudnia 2008 r.
Od Jana W³odarka:
W tym miejscu mia³em napisaæ obszerny komentarz do mojego treningu z 1964 r., opisanego przez Henryka Jasiaka, który zmar³ kilka dni temu. . Mia³o byæ o tym jak æwiczy³em i w jakich warunkach.
Wg wy¿ej przedstawionego programu trenowa³em przez dwa miesi±ce. Nastêpne by³y te¿ bardzo ciê¿kie.
Marcin Matczak, w trakcie przygotowywania wymienionego artyku³u, zada³ mi mnóstwo pytañ. Zacz±³ od koszarowego ¿ywienia a zakoñczy³ na moim wytrenowaniu organizmu, pozwalaj±cym mi ostro æwiczyæ ze sztang±, a przecie¿ w ka¿dym dniu jeszcze bardziej intensywniej musia³em „trenowaæ” swoje cia³o na „placu boju”. W ci±gu dniaby³o to ³±cznie ok. 8 godzin ró¿nego "trenowania".
W okresie korzystania z wojskowej kuchni, minimalnie wzros³a mi waga cia³a. Troszkê szybciej obwody, a si³a tak jak wynika z artyku³u Henryka. Nie dozna³em ¿adnego urazu i kontuzji, co trudno wyt³umaczyæ. Najbardziej nieprawdopodobne by³o to, ¿e ka¿dego ranka, po 8 godzinach g³êbokiego snu by³em w pe³ni zregenerowany i chêtny do ponownego katowania swojego cia³a. Oczywi¶cie pod wieczór by³em zmêczony, ale nie na tyle, aby nast±pi³o za³amanie mojej wydolno¶ci organizmu. I w³a¶nie o tym wszystkim, mo¿e wiêcej. mia³o tu byæ.
Za namow± Marcina , bêdzie tylko na naszym Forum. Ju¿ wprowadzi³ tam temat przysz³ej dyskusji. W tej sytuacji ka¿dy, kto przeczyta³ artyku³ Henryka Jasiaka mo¿e na Forum skomentowaæ to, co on napisa³ o moim ówczesnym wytrenowaniu i zadaæ mi nawet kilkana¶cie pytañ. Odpowiem na ka¿de, tu¿ po ¦wiêtach, gdy¿ od 25 grudnia zaczniemy rozmawiaæ, a¿ do wyczerpania tematu.
Zapraszam na FORUM.
Jan W³odarek, 22 grudnia 2008 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|