Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999643
osób.
Oni s± z nami:
Moja codzienna gimnastyka. Autor: Stanis³aw Zakrzewski
Gimnastyka uzupe³nieniem kulturystyki



Trenuj±cy si³owo czêsto zapominaj± jak wa¿ne s± æwiczenia bezprzyrz±dowe. To w³a¶nie od nich powinni¶my rozpoczynaæ swoj± przygodê z treningiem si³owym, gdy¿ organizm pocz±tkuj±cego nie jest absolutnie przystosowany do obci±¿eñ, jakimi bêdziemy go poddawaæ.

Równie¿ podczas uprawiania æwiczeñ z ciê¿arem nie wolno Nam rezygnowaæ z gimnastyki. Przygotowuje ona stawy, ¶ciêgna do wzmo¿onej pracy, która ich nie oszczêdza. Od Nas samych zale¿y, czy chcemy ulegaæ kontuzjom – co prowadzi do stagnacji, czy te¿ wolimy wykonywaæ p³ynne i dynamiczne ruchy. Ka¿dy sportowiec musi o tym bezwglêdnie pamiêtaæ. Æwiczenia opisane w artykule Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Moja codzienna gimnastyka” (dzia³ „Porady”) maj± charakter uniwersalny. Nadaj± siê dla ka¿dego. Skorzystaj± z nich sportowcy wszystkich dyscyplin sportowych, jakie kiedykolwiek wymy¶lono. Same korzy¶ci odnios± te¿ ludzie nigdy nie uprawiaj±cy ¿adnego sportu. Mog± potraktowaæ te æwiczenia, jako poranna rozgrzewka przed kolejnym dniem pracy. A w jaki sposób mo¿na wykorzystaæ takie æwiczenia w treningu si³owym? Raz jako poranna gimnastyka, dwa jako rozgrzewka przed treningiem si³owym, niektóre elementy wple¶æ w przerwy miedzy seriami i zakoñczyæ ca³y trening tymi samymi æwiczeniami gimnastycznymi – by delikatnie wprowadziæ organizm w stan wypoczynku.
A tym, którzy s± niezadowoleni z niedoboru ruchu po takiej zaprawie – proponujê jeszcze kilkana¶cie minut przed snem – wykonanie ca³ego zestawu takich æwiczeñ. I co Wy na to?
Przedstawiony zestaw to æwiczenia dla zaawansowanych. W kolejnych artyku³ach z minicyklu „Gimnastyka uzupe³nieniem kulturystyki” bêdziemy prezentowaæ zestawy dla pocz±tkuj±cych i ¶redniozaawansowanych. Warto siê poruszaæ i to jak najwiêcej!
Przeczytaj artyku³ pt. „Moja codzienna gimnastyka”.
Autor: Marcin Matczak, 7 stycznia 2009 r.



Moja codzienna gimnastyka: Autor: Stanis³aw Zakrzewski


Spróbuj przerobiæ nasze æwiczenia, a z pewno¶ci± tego nie po¿a³ujesz. Pamiêtaj, ¿e za kilka miesiêcy nadejdzie lato, a wraz z nim pla¿a. Chcesz na pla¿y dobrze wygl±daæ – æwicz.

W poprzednim numerze podali¶my æwiczenia dla pocz±tkuj±cych. Dzi¶ dajemy dla zaawansowanych. Æwiczenia wykonuj lu¼no, swobodnie w dobrze przewietrzonym pokoju. W czasie æwiczeñ oddychaj normalnie (nie wstrzymuj oddechu).

1. Postawa – wymachy ramion w przód i w górê (¶ci±gaæ ³opatki). Co trzeci wymach wysok w górê z odchyleniem nóg do ty³u. Kolana wyprostowane. Wykonaæ 30 wymachów ramion (w tym 10 podskoków).

2. Rozkrok, tu³ów rozlu¼niony – sk³on w dó³ i chwyt za nogê w kostce, po czym przyci±gniêcie g³owy do uda. Nie uginaæ nóg w kolanach. Æwiczenie powtórzyæ po 6 razy na ka¿d± nogê.

3. Rozkrok, chwyt karku – sk³ony tu³owia w lewo i prawo. W czasie sk³onu miê¶nie karku rozlu¼nione. Nie pochylaæ siê do przodu. Æwiczenie powtórzyæ 6 razy w ka¿d± stronê.

4. Z podporu (nie za³amywaæ siê w biodrach) – przej¶cie podskokiem do przysiadu podpartego. Kolana trzymaæ razem. (Æwiczenie powtórzyæ 8 – 12 razy w miarê doskonalenia formy).

5. Le¿enie przodem – chwyt za kostki i odchylanie tu³owia do ty³u. Sk³on powtórzyæ kilka razy. Przy odchylaniu tu³owia wdech, w momencie odpoczynku wydech.

6. Podpór przodem – stopy wsparte na krze¶le – skurcze i wyprosty ramion. Æwiczenie wykonaæ 8-15 razy.

7. Le¿enie ty³em – ramiona wyci±gniête w górê – wznos nóg do pionu i przeniesienie ich w ty³ poza g³owê. Pocz±tkowo wznosiæ nogi tylko do góry. Æwiczenie wykonaæ 8-12 razy.

8. Le¿enie ty³em – ramiona w górê, sto³y zahaczone o przedmiot sta³y (tapczan, szafa) – wznos tu³owia do siadu, po czym sk³on w dó³. Nie uginaæ nóg w kolanach. Æwiczenie wykonaæ 6-12 razy.

9. Le¿enie ty³em, chwyt bioder - „¶wieca” i w przód i w ty³. Nogi wyprostowane. No¿yce æwiczyæ przez 15-30 sekund.

10.Podskoki, co trzeci podskok, wyskok w górê z podkurczeniem nóg. Æwiczenie powtórzyæ 6-10 razy (18-30 podskoków).

11.Stan±æ przy ¶cianie, stopy wysun±æ g³êboko, wznosz±c klatkê piersiow± i wci±gaj±c jednocze¶nie brzuch.

Autor: Stanis³aw Zakrzewski - „Sport dla Wszystkich”, luty 1959, przygotowa³ Marcin Matczak, 7 stycznia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Gdynia, 2007 r.
Gdynia, 2007 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE