Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9997703
osób.
Oni s± z nami:
Ulubione æwiczenia mistrzów lat 50. i 60. (cz.VI) barki
REWELACJA OSTATNIEGO ROKU – LARRY CIANCHETTA

Kulturysta ten w bardzo krótkim czasie zdoby³ olbrzymi± popularno¶æ, gdy jego fotosy zaczê³y ukazywaæ siê na ok³adkach rozmaitych pism. Jest te¿ naprawdê wspaniale zbudowany i posiada – podobno – najpotê¿niejsze barki. Cianchetta liczy zaledwie 22 lata. Ostatnio wci±gniêty zosta³ do filmu (film amerykañski coraz czê¶ciej anga¿uje kulturystów do kreowania g³ównych ról) i jest na dobrej drodze do zdobycia wielkiego rozg³osu i ... milionowego maj±tku. Cztery przesz³o lata musia³ pracowaæ nad sob±, by sylwetk± upodobniæ siê do samego Steve Reevesa. Larry jest nawet tego samego wzrostu co Steve Reeves – „nowoczesny Sandow”. Larry Cianchetta jest uczniem Bena Weidera. Mimo to – nie my¶lcie, ¿e w pracy swej nie przechodzi³ okresów rozczarowañ i za³amañ. Potrafi³ je jednak zawsze przezwyciê¿yæ. Umia³ starannie analizowaæ (wraz z Weiderem) swe plany treningowe i wyci±gaæ odpowiednie wnioski. Miêdzy innymi, gdy analizowa³ trening kulturystyczny swych kolegów stwierdzi³, ¿e mimo olbrzymiej ilo¶ci podci±gniêæ na dr±¿ku i wyciskania sztangi wymiary najszerszego miê¶nia grzbietu i miê¶ni naramiennych u nich nie zmienia³y siê. Wraz z Weiderem radzili, co robiæ, a¿ wreszcie po licznych do¶wiadczeniach doszli do wniosku, ¿e na rozwój tych miê¶ni dobrze dzia³aj± serie kombinowane, które nazwali „Wide – Low Super Sets”. Przy tych seriach Cianchetta stosuje b. szeroki uchwyt, dodaj±c na zakoñczenie 3 serie podci±gniêæ na dr±¿ku z bardzo w±skiego uchwytu. Zmiana uchwytu powoduje, ¿e w ró¿ny sposób oddzia³ywuje siê na miê¶nie i ich w³ókna (powierzchniowe i g³êbokie).

Trening Cianchetty na rozrost barków (i rozwiniêcie „najszerszego miê¶nia grzbietu”) sk³ada siê z dwóch serii æwiczeñ kombinowanych i æwiczenia pojedyñczego. Oto one:

Seria kombinowana nr 1
1. Podci±ganie siê na dr±¿ku

Zwis nachwytem (uchwyt b. szeroki), wci±gamy powietrze, wypychamy klatkê piersiow± do przodu i energicznie podci±gamy siê na ramionach tak, by g³owa posz³a przed dr±¿ek (jak na zdjêciu 1). To jest pierwsze podci±gniêcie. Przy drugim – nie zmieniaj±c uchwytu, podci±gamy siê normalnie (broda do dr±¿ka). Przy trzecim g³owa znów do przodu, przy czwartym broda do dr±¿ka itd.
Kto 8 takich ruchów wykonuje z ³atwo¶ci±, przymocowuje do pasa odpowiednie obci±¿enie. Larry podci±ga siê w podany wy¿ej sposób z obci±¿eniem 25 kg. Po wykonaniu jednej serii ruchów (wskazane co najmniej 4-6 ruchów) przechodzi siê do drugiego æwiczenia:

2. Wyciskanie sztangi zza karku
Równie¿ i w tym æwiczeniu wykonywanym ze sztang±, stosuje siê szeroki uchwyt. Po jednej serii z³o¿onej z 6 ruchów przechodzi siê do powtórzenia 1 serii (podci±ganie na dr±¿ku). W sumie wykonaæ nale¿y po 2 – 4 serie.

Seria kombinowana nr 2
1.W le¿eniu – przenoszenie ramion obci±¿onych sztang± w przód i w ty³W czasie æwiczenia ramiona w ³okciach wyprostowane. Po wykonaniu jednej serii z³o¿onej z 10 – 12 ruchów przechodzi siê do wykonania serii ruchów drugiego æwiczenia:

2.Wznosy ramion bokiem do poziomu
W d³oniach sztangielki podchwytem. Ramiona opuszczone w dó³ i skrzy¿owane, po czym wznosimy je w bok. Æwiczenie powtórzyæ 5 do 6 razy z takim obci±¿eniem, ¿e ostatnie ruchy s± ju¿ „oszukane” (wykonanie z lekk± pomoc± nóg i bioder). Po krótkim odpoczynku powtarza siê seriê 1, nastêpnie bezpo¶rednio seriê 2. Serie te - po odpoczynku – powtarzamy jeszcze trzeci raz.

Æwiczenie pojedyncze
Ostatnim æwiczeniem tego programu jest podci±ganie siê na dr±¿ku przy b. w±skim uchwycie (podchwyt). Æwiczenie to wykonuje siê bez obci±¿enia, ale znaczn± ilo¶æ razy. Tak d³ugo – jak tylko siê da. I to w trzech seriach. Po ka¿dej serii – rzecz jasna – odpoczynek czynny do uregulowania oddechu. Tak siê przedstawia „tajemnica” szerokich barków. Spróbujcie...
Z pewno¶ci± i Wam pomo¿e.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski „Sport dla Wszystkich” nr 4 / 1961. Przygotowa³: Marcin Matczak, 10 stycznia 2009
r.
JAK WYPRACOWAÆ MIʦNIE OBRÊCZY BARKOWEJ?

Podajemy dwa zestawy æwiczeñ specjalnych:
Hargitaya...

1) Wyciskanie sztangi u³o¿onej na barkach i karku (poza g³ow±)

2) Rozkrok, nogi w kolanach wyprostowane – unoszenie sztangi samym wyprostem tu³owia (ramiona ca³y czas wyprostowane)

3) Siad rozkroczny na ³aweczce, ramiona w bok (ugiête w ³okciach) – wznosy ramion w górê i powrót do pozycji wyj¶ciowej (æwiczyæ sztangielkami, hantlami lub tp.)

4) Siad rozkroczny na ³aweczce – wyciskanie sztangi spoza g³owy

5) W niewielkim rozkroku – podci±ganie sztangi do klatki piersiowej przez ugiêcie ramion w ³okciach

...i Lynn Lymana

1) Wyciskanie sztangi obur±cz

2) Unoszenie ramion bokiem do poziomu (sztangielki)

3) W rozkroku opad w przód (za³amanie w biodrach pod k±tem prostym) – unoszenie ramion w bok (sztangielki, hantle)

4) Wyciskanie sztangielek naprzemianr±cz.

5) Podci±ganie sztangi do klatki piersiowej (tu³ów prosty) – uchwyt w±ski

Autor: Stanis³aw Zakrzewski, „Si³a, sprawno¶æ, piêkno”, 1961. Przygotowa³: Marcin Matczak, 10 stycznia 2009 r.








Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Polski Dave Draper
Polski Dave Draper
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE