Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10031340
osób.
Oni s± z nami:
Najszerszy grzbietu do pozazdroszczenia . Autor: Stanis³aw Zakrzewski

LATISSIMUS DORSI – czyli miêsieñ najszerszy grzbietu odgrywa b. wa¿n± rolê w kszta³towaniu sylwetki. O wspania³ym rozwiniêciu tego w³a¶nie miê¶nia marz± wszyscy najwybitniejsi kultury¶ci. Nie tylko oni...Miêsieñ ten odgrywa przecie¿ powa¿n± rolê w niektórych sportach. Dzia³a przy ruchu przywodzenia ramion i podci±gania tu³owia. Utrzymuje krêgos³up w odpowiedniej pozycji. Najlepsi tyczkarze, gimnastycy, wszyscy – którzy wykonuj± æwiczenia w zwisach, wspinaj± siê po linach, itp. maj± piêknie rysuj±ce siê najszersze miê¶nie grzbietu, nadaj±ce sylwetce charakterystyczny wygl±d w kszta³cie litery V, godnej pozazdroszczenia.

U ¿eglarzy, którzy czêsto wspinali siê na maszty miê¶nie te by³y wspaniale rozwiniête. Dlatego, kto chce w szybkim tempie rozwin±æ „najszerszy grzbietu” ten powinien du¿o i czêsto wspinaæ siê po linie sam± tylko prac± ramion lub æwiczyæ na dr±¿ku.

Oto kilka æwiczeñ rekordowo szybko rozwijaj±cych „najszerszy grzbietu”. Prowadz± one do zwiêkszenia masy miê¶niowej. Demonstratorem jest Alan Stephan.

1.Podci±ganie na dr±¿ku w szerokim uchwycieZaawansowani podci±gaj±cy siê z ³atwo¶ci± w zwisie nachwytem, zwiêkszaj± intensywno¶æ æwiczenia przez dodanie odpowiedniego obci±¿enia, przymocowanego do bioder lub do stóp. Æwiczenie to rozwija górn± czê¶æ miê¶nia nadaj±c sylwetce potê¿ny wygl±d. Stephan wykonywa³ 4 serie po 8 ruchów (naszym kulturystom radzimy na pocz±tek po 2 serie). Je¶li powtórzenie 8 ruchów w jednej serii nie sprawia ju¿ trudno¶ci zwiêksza siê ciê¿ar, ale tak aby w jednej serii wykonaæ ruch 6-8 razy.

2.Podci±ganie sztangi do klatki piersiowej
Uchwyt szeroki (nachwyt). Æwiczenie rozwija pasma w³ókien „najszerszego” w okolicy ³opatek. Przenika w g³±b miê¶nia. I to æwiczenie wykonuje siê w 4 seriach po 8 ruchów.

3.„Ruch wios³uj±cy” sztang±
Æwiczenie wykonuje siê z pozycji jak na zdjêciu. Uchwyt b. w±ski, podci±ganie „g³owicy” do klatki piersiowej. Ruch rozwija ¶rodkowe pasma w³ókien miê¶nia „najszerszego”. Æwiczenie wykonywaæ w tempie b. wolnym. 4 serie po 10 ruchów.

4. „Martwy ci±g”Unoszenie ciê¿aru (sztangi) z ziemi do wyprostu tu³owia o prostych ramionach. Æwiczenie wykonywaæ b. ostro¿nie. Najpierw jedn± lub dwie serie z b. lekkim obci±¿eniem (po 8 ruchów), a dopiero po odpowiednim „rozgrzaniu” miê¶ni dwie dalsze serie z wiêkszym ciê¿arem. Nigdy nie u¿ywaæ maksymalnego obci±¿enia (odradzam próby bicia rekordów w tej konkurencji, bo mog± doprowadziæ do ciê¿kiej i trudnej do leczenia kontuzji).
Æwiczenia na zwiêkszenie masy miê¶niowej wykonuje siê raz w tygodniu. Dalsze dwa dni (w tygodniowym cyklu treningowym) po¶wiêca siê rze¼bie miê¶nia (definicji).

Oto cztery warto¶ciowe æwiczenia tego cyklu.

1.Podci±ganie sztangielki do klatki piersiowej
Opad podparty. Ruch wykonuje siê ze znacznym obci±¿eniem. Do pracy jak najmniej anga¿owaæ miê¶nie ramienia. Wykonywaæ „ruch oszukany” w³±czaj±c do akcji lekki skrêt (najszerszy grzbietu). 4 serie po 10 ruchów.

2. Przenoszenie ramion w bok
Do æwiczenia u¿ywa siê sprê¿yn. Ramiona wyci±gniête w przód przenosi siê w bok (w ³okciach wyprostowane). 4 serie po 15 ruchów, wykonanych b. dok³adnie. Zwracaæ uwagê na oddech. Odchylaj±c sprê¿yny w bok – wdech, przenosz±c je w przód – wydech. Kwestia odpowiedniego oddychania jest niezmiernie wa¿na w ka¿dym æwiczeniu. Oddech wstrzymywaæ tylko na krótki czas. Je¶li 15 ruchów wykona siê stosunkowo ³atwo, wtedy dodaje siê jedn± sprê¿ynê.

3. ¦ci±ganie ramion do klatki piersiowejÆwiczenie wykonuje siê na wyci±gu. Szeroki uchwyt (nachwyt). Z pozycji jak na zdjêciu (zwróccie uwagê na przeciwwa¿ne obci±¿enie) ¶ci±ga siê uchwyt do klatki piersiowej. Jest to doskona³e æwiczenie na czê¶æ górn± i ¶rodkow± miê¶nia najszerszego grzbietu. 4 serie po 12 ruchów.

4. Sk³ony w bok
Sztangielkê trzyma siê obur±cz na wyprostowanych w górê ramionach, po czym wykonuje siê sk³ony tu³owia w lewo i prawo. Ruch ma byæ obszerny, w p³aszczy¼nie czo³owej (nie sk³aniaæ tu³owia w przód). 4 serie po 12 ruchów w lewo i tyle¿ w prawo. Nasi kultury¶ci, co podkre¶lam raz jeszcze, powinni wykonywaæ æwiczenia (pocz±tkowo) w dwóch seriach. Stephan w ¶rody trenuje „na masê”, w poniedzia³ki i pi±tki „na rze¼bê”. Ten cykl nale¿y stosowaæ nie d³u¿ej, jak przez okres jednego miesi±ca.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski „Sport dla Wszystkich”, nr 4 / 1962. Przygotowa³: Marcin Matczak, 19 stycznia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Olsztyn 1988 r.
Olsztyn 1988 r.
JAK TO BY£O KIEDY¦...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE