Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10038794
osób.
Oni s± z nami:
Mistrzowskich eksperymentów ci±g dalszy. Autor: Marcin Matczak
JAN W£ODAREK W „SPORCIE DLA WSZYSTKICH”, CZYLI „MISTRZOWSKICH EKSPERYMENTÓW” CI¡G DALSZY !

Trudno wszystko opisaæ o Tym kultury¶cie, który pó¼niej sta³ siê znanym organizatorem ruchu kulturystycznego w Polsce. Jest dla Nas przyk³adem i wzorem, przewodnikiem w treningowym rzemio¶le. Jest cz³owiekiem znaj±cym warto¶æ i znaczenie prawdziwej wiedzy, równie¿ w zakresie æwiczeñ si³owych.

Teraz i tutaj skoncentrujemy siê nad Jego treningiem kulturystycznym z pocz±tku lat 60. Trening ten uczyni³ z Niego prawdziwego Lidera polskich kulturystów lat 60. Niesamowicie silny Jan W³odarek robi³ postêpy, dziêki dobrze przemy¶lanym metodom treningowym, które dzi¶ nie cieszy³yby siê popularno¶ci±. Dlaczego?


Pan Jan trenowa³ wówczas 5 razy tygodniowo po 3 godziny. Przez 3 dni w tygodniu (w poniedzia³ki, ¶rody i w pi±tki) trenowa³ miê¶nie ca³ego cia³a wg schematu Full Body – opartego na 7 najwa¿niejszych æwiczeniach z³o¿onych, wielostawowych, wykonywanych w 4-8 seriach. Dzi¶ wiemy, ¿e wykonywanie takich æwiczeñ jak przysiady, wyciskania i podci±gania anga¿uje ca³y uk³ad miê¶niowy cz³owieka i stymuluje metabolizm – co owocuje postêpami w rozwoju si³y i muskulatury. We wtorki i w czwartki Pan Jan trenowa³ miê¶nie ramion w superseriach (biceps i triceps) oraz brzuch na wytrzyma³o¶æ. Ilo¶æ takich serii wynosi³a od 8 do 10. Kto dzi¶ mo¿e sobie pozwoliæ na trening jego metodê treningow± z tamtych lat?

Wyniki z roku 1964 (po 2 latach systematycznego treningu) budz± respekt (a to przecie¿ nie koniec):

Przysiady ze sztang± na barkach – 200 kg, 170 kg x 5
Wyciskanie sztangi w le¿eniu na ³awce (tzw. Klasyczne z zatrzymaniem na klatce) – 155 kg
Wyciskanie klasyczne(stoj±c) – 100 kg
Zarzucanie sztangi na pier¶ (na „proste” nogi) – 130 kg
Martwy ci±g – 245 kg
Podci±ganie siê na dr±¿ku podchwytem z obci±¿eniem 65 kg – 5 razy
Pompki „szwedki” na trzech krzes³ach – 66 pompek

Nim zainteresowa³ siê kulturystyk± uprawia³ inne sporty – siatkówkê, boks, pi³kê no¿n± i lekk± atletykê, a tak¿e kolarstwo. Zainteresowa³ siê jednak kulturystyk±!
Po dwóch latach systematycznego treningu imponowa³ nie tylko si³±, ale i obwodami:
klatka piersiowa – 122 cm, biceps – 42 cm, udo – 63 cm, przy wadze 85 kg i wzro¶cie 179 cm. To jeszcze nie wszystko!

W trakcie odbywania zasadniczej s³u¿by wojskowej oprócz treningu si³owego bra³ udzia³ w zajêciach specjalistycznych o charakterze sportowo – sprawno¶ciowym. „By³y te¿ zajêcia w polu” – wspomina Pan Jan W³odarek – „Walki na poligonie, to zawsze bieg z pe³nym uzbrojeniem na 10 km lub marsz na „dystansie” 40 kilometrów. I normalka, wychodzi³o, ¿e ¶rednio æwiczy³em swoje cia³o 3 razy dziennie przez 6 dni w tygodniu.”

Robi wra¿enie, prawda? Dodam tylko, ¿e w bie¿±cym roku (2008) minister obrony narodowej zniós³ obowi±zkowy egzamin z W-Fu dla ¿o³nierzy zawodowych, który odbywa³ siê tylko raz na rok. A s³u¿ba zasadnicza zosta³a ca³kowicie zniesiona. Mo¿e i dobrze, bo dzi¶ w wojsku ma³o kto uprawia æwiczenia si³owe, a sprawno¶ciowych jest jak na lekarstwo. Zatem obroñcom Naszej Ojczyzny rosn± dzi¶ brzuszki. Nie musz± byæ sprawni, bo przecie¿ wiêkszo¶æ roboty wykonuj± za nich maszyny. W koñcu jeste¶my w NATO, a Uk³ad Warszawski na szczê¶cie ju¿ nie istnieje. Tylko który z tych sojuszy (pomijaj±c polityczne dzia³ania) mia³ sprawniejszych fizycznie ¿o³nierzy?

Odniosê siê jeszcze do jednej wa¿nej kwestii. Dzi¶ w modnych, kolorowych pisemkach z obrazkami u¶miechniêtych miê¶niaków lub o wykrzywionej twarzy o wadze ponad 130 kg zaleca siê æwiczyæ ka¿d± grupê miê¶niow± tylko raz w tygodniu, do tego ³ykaæ mnóstwo kapsu³eczek z kreatyn±, aminokwasami i je¶æ minimum 5 posi³ków dziennie opartych na æwierækilogramowej porcji miêsa i ry¿u ka¿da. Nie wspomnê o dodatkowych „suplementach”, o których ju¿ tak g³o¶no i wyra¼nie siê nie mówi...
Zaleca siê, tak¿e nie uprawiaæ innych sportów poza przerzucaniem „¿elastwa”. A dzisiejsze czasy to sztuka wyboru, który wygl±da nastêpuj±co: samochód zamiast spaceru, komputer i telewizja zamiast gimnastyki. I tak powoli nasze spo³eczeñstwo tonie w dobrobycie. Ale tylko do czasu, gdy oka¿e siê, ¿e po³owê swoich oszczêdno¶ci trzeba wydaæ na leczenie zwyrodnieñ spowodowanych ociê¿a³o¶ci± i brakiem ruchu.

Wszystkim, którzy to czytaj± i nie wierz± w naturalne metody rozwijania cia³a bez konieczno¶ci „³ykania” i jedzenia co dwie godziny cytujê wypowied¼ Pana Jana W³odarka: „I powtarzam – by³y postêpy w treningu kulturystycznym.” Chyba ka¿demu teraz rzednie minka i twarz zalewa siê purpurowym rumieñcem wstydu. Tak jak mnie. Od dzi¶, po kilku latach systematycznego treningu nie przyznajê siê ju¿, ¿e uprawiam kulturystykê, bo po prostu nie wypada!

Mam ogromny zaszczyt zaprosiæ Czytelników do lektury artyku³u Henryka Jasiaka z 1964: „Kulturysta, jakiego chcemy widzieæ” (dzia³ „SYLWETKI”).
Od 25 grudnia zapraszam na FORUM do dyskusji o treningu p.Jana.
Reszta niech pozostanie milczeniem...

Autor: Marcin Matczak
, 22 grudnia 2008r.




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE