Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292242
osób.
Oni są z nami:
Klatka - budowa anatomiczana. Autor: Henryk Jasiak
Wyniki, jakie można uzyskać w kształtowaniu klatki drogą treningu, zależą w pewnej mierze od jej budowy kostnej. Mięśnie, które są przyczepione do i w okolicach klatki nadają nie tylko kształt sylwetce, ale pełnią również ważne funkcje oddechowe. Klatka piersiowa zbudowana jest z żeber, które przedziela w połowie kość – mostek biegnący od podstawy szyi do brzucha. Górną granicę klatki stanowią obojczyki, dolną - ostatnie żebra. Żebra przyczepiają się z przedniej strony do mostka, z tylnej do kręgosłupa.

Klatkę piersiową pokrywają mięśnie piersiowe wielkie, nieco niżej usytuowane mięśnie piersiowe mniejsze. Piersiowy wielki, pokrywający całą górną część klatki, przebiega od obojczyków do mostka na 6 górnych żebrach, z zewnątrz przyczepiony jest do barków. Stąd też mięsień ten zaangażowany jest przy wielu ruchach barków i ramion (wyciskanie w różnych pozycjach leżąc tyłem, przenoszeniu ramion w bok w rozpiętkach, przenoszeniu ramion zza głowy, tzw. pompkach w pozycji pionowej i w podporze przodem, naciskaniu prostymi ramionami bloczka wyciągu w dół itd.). Mięsień piersiowy mniejszy pracuje przy wszystkich praktycznie ruchach łopatek.

Struktura i kształt mięśni klatki piersiowej są dziedziczne, ale na skutek systematycznego treningu można je wszechstronnie rozwinąć. Uwarunkowania genetyczne pomagają niewątpliwie w rozwoju klatki, ale go nie ograniczają. Kluczem jest zawsze systematyczny i prawidłowy trening, silna wola, motywacja do pracy nad doskonaleniem mięśni. Kierując się tymi zasadami każdy może po pewnym czasie uzyskać duże, szerokie i dobrze wyrzeźbione mięśnie piersiowe wielkie, mniejsze i towarzyszące (np. zębate przednie). Dlatego trzeba dbać zarówno o rozwój górnej, jak i dolnej części klatki piersiowej stosując różne ćwiczenia typu wyciskania i rozciągania.

W praktyce spotyka się klatki płaskie i szerokie, oraz okrągłe, beczkowate. Większość osobników ma jednak klatki typu pośredniego. Określając swój typ budowy klatki łatwiej jest dobrać odpowiednie ćwiczenia dla jej wszechstronnego rozwoju.
Fragment z artykułu pt. "klatka- rozwój kompleksowy", wybrał: M.M. 1 lutego 2009 r.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Darek  Pacak w Tunezji, 2009 r.
Darek Pacak w Tunezji, 2009 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE