Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033296
osób.
Oni s± z nami:
O æwiczeniach izometrycznych. Ostro¿no¶æ zawsze wskazana

O æwiczeniach izometrycznych pisali¶my nieraz. W naszym kraju my pierwsi poruszyli¶my to zagadnienie w ubieg³ym roku, przestrzegali¶my przed bezmy¶lnym stosowaniem tych æwiczeñ. Ju¿ w numerze z 1 sierpnia ub. roku, w artykule pt. „Minutê dziennie dla si³y, zdrowia i sprawno¶ci fizycznej” pisa³em:

„Wed³ug mego zdania metoda ta mo¿e spe³niæ do¶æ powa¿n±, rolê w treningu aportowym, gdy jest stosowana przez krótki okres czasu i jako FRAGMENT ZAPRAWY OGÓLNEJ LUB SPECJALNEJ.
Æwiczenia te ju¿ w latach trzydziestych zosta³y przez ówczesny ¶wiat nauki i medycyny sportowej zwalczone. Przeciwko skurczom statycznym wypowiedzia³a siê przede wszystkim fizjologia ruchu, która dla sprawnego dzia³ania i rozwoju organizmu zaleca krótkotrwa³e skurcze i rozkurcze miê¶ni. W czasie d³ugotrwa³ego skurczu wystêpuj± niekorzystne procesy w uk³adzie kr±¿enia. Czêste stosowanie takiej pracy miê¶niowej — przy powstrzymanym oddechu — prowadzi do podwy¿szonego ci¶nienia. Wszystko to doprowadzi³o trzydzie¶ci lat temu do zaniku æwiczeñ statycznych. Stosowano je tylko w ostateczno¶ci i fragmentarycznie”.


Po listopadowej naradzie trenerów lekkiej atletyki krajów Europy w Warszawie pisali¶my (mimo ¿e wielu naszych trenerów pia³o z zachwytu nad tymi æwiczeniami):

„Æwiczenia izometryczne, odpowiednio dawkowane, przyczyni³y siê do poprawy wyników u Zsivotzkiego w rzucie m³otem, Varia i Nagy’a w kuli.
Dziêki tym æwiczeniom do rekordu ¶wiata w rzucie m³otem doszed³ H. Connolly. A jednak zdaniem naszym — w stosowaniu tych æwiczeñ wskazana jest wielka ostro¿no¶æ. Nie zalecamy stosowania ich ani m³odym adeptom l.a., ani te¿ tym, którzy pracuj± nad opanowaniem techniki. S³usznie tez powiedzia³ przewodnicz±cy Europejskiego Zwi±zku Trenerów i Nauczycieli - Toni Nett, ¿e „jeszcze za wcze¶nie na wyci±ganie wniosków z pojedynczych osi±gniêæ rekordowych, uzyskanych dziêki æwiczeniom izometrycznym. Z ocen± tych æwiczeñ zaczekajmy do nastêpnego kongresu”.


Dla nas by³a to sprawa oczywista, ¿e skurcz statyczny — czêsto stosowany — nie mo¿e byæ korzystny dla organizmu. Przestrzegali¶my i s³uszno¶æ by³a po naszej stronie. Bo oto ju¿ zaczynaj± siê odzywaæ pierwsze g³osy przeciwko tym æwiczeniom. Znany trener ciê¿arowców, Jim Murray, w kwietniowym numerze amerykañskiego pisma kulturystycznego poda³, ¿e „American College of Sports Medicine”, czyli Amerykañska Akademia Medycyny Sportowej, po szeregu dociekañ dosz³a do wniosku, ¿e stosowanie tych æwiczeñ na d³u¿sz± metê nie jest wskazane, ¿e wówczas æwiczenia te wcale nie prowadz± do rekordowych wyników, ¿e z punktu widzenia fizjologii pracy wskazana jest nadzwyczajna ostro¿no¶æ w ich stosowaniu i dawkowaniu, ¿e przy ich nadu¿ywaniu wystêpuj± urazy dolnej czê¶ci „krzy¿a”.

Mo¿e kto¶ powiedzieæ, ¿e do¶wiadczenia jednej grupy naukowców nie s± jeszcze dostatecznie przekonywaj±cym dowodem. Niemniej jednak przestrzegali¶my i przestrzegamy przed zbyt czêstym stosowaniem æwiczeñ izometrycznych.

Niektórzy czo³owi nasi ciê¿arowcy sprawdzili na sobie s³uszno¶æ tych zastrze¿eñ. Do tej sprawy jeszcze wrócimy po zebraniu wiêkszej ilo¶ci materia³u. Dzi¶ pragniemy jeszcze raz podkre¶liæ, ¿e w æwiczeniach powinien dominowaæ ruch i to ruch dostatecznie obszerny, by nie powodowaæ przykurczu miê¶ni. Do æwiczeñ zalecamy stosowanie ciê¿arów wcale nie maksymalnych, lecz odpowiadaj±cych 75 procentom mo¿liwo¶ci. Jednorazowe d¼wiganie zbyt wielkiego ciê¿aru do niczego nie prowadzi.

O¶rodek Do¶wiadczalny Weidera wyst±pi³ ostatnio z nowym — dorywczym — stosowaniem æwiczeñ izometrycznych. Jest to zreszt± niezupe³nie czyste æwiczenie izometryczne, lecz po³±czenie nieznacznego ruchu z æwiczeniem statycznym. Do celów treningowych u¿ywa siê specjalnych stojaków wkopanych w ziemiê, zaopatrzonych w silne boczne uchwyty. 15 cm luzu miedzy tymi uchwytami umo¿liwia nieznaczne uniesienie ciê¿aru (na ograniczon± wysoko¶æ), po czym dopycha siê go jeszcze przez moment i opuszcza na najbli¿szy uchwyt (patrz rys.).

Wspomniany O¶rodek Do¶wiadczalny zaleca tak¿e æwiczenia z „flexotonic". Przyrz±d ten posiada mocn± sprê¿ynê, nie daj±c± siê silniej rozci±gn±æ, ale która — przy zastosowaniu znacznej si³y nieznacznie „ustêpuje”. Podobno æwiczenia stosowane na tym przy¬rz±dzie daj± dobre rezultaty. A mo¿e jest to tylko nowy ¶rodek reklamowy?

Zarówno na wspomnianych wy¿ej stojakach, jak i na „flexotonicu” nale¿y wykonywaæ takie æwiczenia, które wzmocniæ maj± pewne tylko wi±zki miê¶ni. A wiêc do podrzutu „ci±gn±æ” bêdziemy dr±¿ek lub ciê¿ar zamocowany na wysoko¶ci kolan, nastêpnie na wysoko¶ci ud i wreszcie na wysoko¶ci brody (imituj±c podrzut w³a¶ciwy). Kto mo¿e i ma po temu warunki, ten powinien wypróbowaæ wy¿ej podane aparaty.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski (+1907-1972)
„Sport dla Wszystkich” nr 12 z 1963 r., przygotowa³; Mariusz Liwowski, 25 stycznia 2009 r.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Dawid i Kinga
Dawid i Kinga
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE