|
Odwiedzi³o nas: 10813652 osób. |
|
|
Fa³szywe opinie i stwierdzenia (1) Autor: JWIP.PL |
Prostujemy szereg fa³szywych opinii i stereotypowych stwierdzeñ dotycz±cych istoty i zasadno¶ci æwiczeñ si³owych.
- Je¶li uwa¿asz siê za wytrenowanego si³owo i sprawnego, to nie musisz wykonywaæ æwiczeñ rozci±gaj±cych.
Æwiczenia si³owe skracaj± miê¶nie pomimo wzmocnienia ich si³y i czyni± je wra¿liwymi na uderzenia i inne przeci±¿enia - dlatego te¿: im wiêcej æwiczysz tym bardziej musisz siê rozci±gaæ.
– Intensywny trening powoduje nadmierny rozrost serca, co jest niekorzystne dla organizmu.
Nieprawda, æwiczenia sprawiaj±, i¿ serce staje siê wiêksze i mocniejsze.
Przyrost ten dotyczy g³ownie ¶cianek miê¶nia sercowego, który przyjmuje wiêksz± objêto¶æ krwi i tym samym poprawia funkcjonowanie krwioobiegu efektywnej zasilaj±cego p³uca i resztê organizmu.
-Umiejêtnie dobrany zestaw witamin samoczynnie poprawiaj± sprawno¶æ i wytrzyma³o¶æ organizmu.
Nie istniej± ¿adne naukowe dowody uzasadniaj±ce takie stwierdzenie. £ykanie tabletek nie da nic! Dobrze dobrana dieta zawsze zawiera odpowiedni± dawkê i proporcjê sk³adników od¿ywczych, w¶ród których witaminy s± tylko jednym z elementów.
-Æwicz±cy, zarówno rekreacyjnie jak i wyczynowo, wymagaj± i potrzebuj± wiêcej protein ni¿ nieæwicz±cy.
Mit ten ma swoje ¼ród³o w niew³a¶ciwej strukturze naszego od¿ywiania – posi³ki nasze zawieraj± na ogó³ zbyt du¿o t³uszczów a nie protein, jako ze t³uszcze s± tylko jednym, ¿e ¼róde³ powstania protein.
Intensywne æwiczenia pozbawiaj± miê¶nie ich zapasu glikogenu, który jest przecie¿ wêglowodanem a nie protein± i tym samym nasze zapasy bia³ka pozostaj± prawie nienaruszone.
-Przy bólach pleców i krêgos³upa æwiczyæ nie nale¿y.
Czê¶ciowo prawda – jakkolwiek istniej± schorzenia krêgos³upa wykluczaj±ce trening si³owy, jednak¿e w wielu przypadkach uczucie bólu pleców wynika w³a¶nie z braku treningu i niezrównowa¿onej muskulatury ca³ego cia³a.
Wyja¶niaj±c powy¿sze nale¿y zauwa¿yæ, i¿ niektóre grupy miê¶niowe jak na przyk³ad miê¶nie brzucha s± w wiêkszo¶ci osób doros³ych zbyt d³ugie i s³abe, a inne jak miê¶nie klatki piersiowej i barków zbyt krótkie i sztywne. Lekarze specjali¶ci s± zawsze w stanie przygotowaæ dla indywidualnych przypadków najbardziej odpowiednie zestawy æwiczeñ, które s± w stanie, je¶li nie wyleczyæ to przynajmniej z³agodziæ nasze dolegliwo¶ci.
-Im szybciej æwiczysz, tym lepiej.
To nieprawdziwe stwierdzenie. Twój organizm jest przygotowany do tempa æwiczeñ uzale¿nionego od twoje budowy kostnej i miê¶niowej oraz od stanu kondycji ( wytrenowania).
Zbyt intensywny trening mo¿e ³atwo spowodowaæ kontuzjê. Pamiêtaj wiec o tym, by rozgrzewaæ siê d³ugo i powoli, podczas æwiczeñ w³a¶ciwych nieco zwiêkszyæ tempo, a roztrenowanie przeprowadzaæ na „zmniejszonych obrotach”.
Wybrane z broszury „SSP” redagowanej przez Henryka Jasiaka w latach 80.
- Im w organizmie wy¿szy poziom testosteronu, najlepiej powy¿ej normy medycznej, tym lepiej dla æwicz±cego.
Szkodliwy mit z kolorowych pisemek dla kulturystów, zwany „zanikaj±cym mózgiem pakera”.
Zbyt wysoki poziom testosteronu mo¿e niszczyæ komórki mózgowe – informuje „Jurnal of Biological Chemistry”, podaj±c wyniki badañ zespo³u Barbary Ehrilich z Yale University w Connecticut. To wiele wyja¶nia, choæby to, dlaczego w¶ród „pakerów” jest tak niewielu profesorów, za to mnóstwo potencjalnych samobójców. Ostatnio laboratoryjne badania komórek nerwowych mózgu wykaza³y, ¿e zbyt du¿a ilo¶æ testosteronu prowadzi do samozniszczenia komórek nerwowych. Podobny proces obserwuje siê w chorobach mózgu, np. chorobie Alzheimera! ( ¼ród³o: „Dzieñ dobry” z 20.10.2006 r.).
JWIP.PL, marzec 2009 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|