|
Odwiedzi³o nas: 10489569 osób. |
|
|
Potrzebna ksi±¿ka. Autor: M.Zemel |
Wprowadzenie: Uprawianie kulturystyki mo¿e daæ wiele niezapomnianych prze¿yæ i satysfakcji, ale wcze¶niej trzeba siê nauczyæ æwiczeñ si³owych i tego wszystkiego, co siê z nimi wi±¿e. Ksi±¿ka Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „ABC M£ODEGO SI£ACZA” (ukaza³a siê w czterech wydaniach), zdoby³a ogromn± popularno¶æ.
Dzi¶, jak i wówczas jest cenna dla m³odego adepta kulturystki, bowiem odrzuca komercyjne i bzdurne slogany o du¿ej masie, budowanej z pomoc± prochów.
Przes³ania autora sprawdzaj± siê i obecnie, jako w pe³ni korzystne, zdrowe i mo¿na je poleciæ ka¿demu, a szczególnie m³odemu, rozpoczynaj±cemu przygodê z kulturystyk±.
Na naszej stronie jest du¿o informacji o Autorze i o tej kultowej ksi±¿ce, np. w dziale "SYLWETKI" :„Twórca polskiej kulturystyki”, „Stanis³aw Zakrzewski, jaki by³, o czym pisa³?”, a na FORUM w temacie „Recenzja ksi±¿ki o tematyce kulturystyka”, „Motywacja” itp.
Jan W³odarek. 6 marca 2009 r.
Recenzja
W czerwcu 1965 roku, nak³adem „Sportu i Turystyki” ukaza³a siê ksi±¿ka Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „ABC M£ODEGO SI£ACZA””. Publikacja ta, by³a wyczekiwana z niecierpliwo¶ci± przez liczne rzesze mi³o¶ników kulturystyki (…) zosta³a b³yskawicznie rozkupiona, tak jak poprzednie prace autora. Nie potrzeba jej specjalnie reklamowaæ – zareklamuje siê sama.
Warto natomiast podkre¶liæ spo³eczne walory pracy. D±¿enie do piêkna, do harmonijnego rozwoju organizmu, mocno zakorzenione ju¿ od czasów staro¿ytnych, zyska³o sobie we wspó³czesnym ¶wiecie na sta³e prawo obywatelskie. Sprawi³ to ruch kulturystyczny, który w naszym kraju zdoby³ ogromn± popularno¶æ. Odrzucaj±c, co fa³szywe i pozerskie, polski ruch kulturystyczny poszed³ w³asn± drog±: harmonijnego rozwoju cz³owieka, poznania organizmu ludzkiego i jego mo¿liwo¶ci.
„ Gdyby¶ dzi¶ stan±³ do egzaminu czy quizu z anatomii fizjologii, czy potrafi³by¶ wiele powiedzieæ o budowie i dzia³aniu ludzkiego ustroju? A przecie¿ ka¿dy, kto chce samodzielnie kierowaæ swoim rozwojem, musi znaæ w³a¶ciwo¶ci swego organizmu – indywidualnie i te, które s± wspólne dla wszystkich ludzi. Zw³aszcza trzeba siê orientowaæ choæby, pobie¿nie w cechach w³a¶ciwych dojrzewaniu, bo to jest okres najwiêkszych przemian w ustroju.
Okres w³a¶ciwego dojrzewania przypada u ch³opców na 14 do 18 roku ¿ycia, czyli obejmuje w³a¶nie was wszystkich, którym g³ownie przeznaczam tê ksi±¿kê. W³a¶nie w¶ród was jest najwiêcej zwolenników æwiczeñ i obserwuje siê du¿e zainteresowanie kulturystyk±. Zapoznajmy siê, wiêc bli¿ej z tym, jakie przemiany zachodz± w ustroju w okresie dojrzewania i jaki to ma wp³yw na dobór æwiczeñ i sposobów ich uprawiania”.
Tak pojête zadanie ksi±¿ki „ABC M£ODEGO SI£ACZA” ma wiêc kapitalne znaczenie zarówno pod wzglêdem spo³ecznym, jak i zdrowotnym.
Teraz nieco o tre¶ci ksi±¿ki. M³odzi adepci kulturystyki znajd± w niej mnóstwo wiadomo¶ci niezbêdnych przy samodzielnym uprawianiu æwiczeñ. Dowiedz± siê, jak u³o¿yæ sobie ich program, jak wykorzystywaæ warunki terenowe, jak niewielkim nak³adem kosztów urz±dziæ salkê æwiczeñ, w³asnorêcznie wykonaæ przyrz±dy itp.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e autor nie propaguje nadmiernego rozwoju miê¶ni kosztem kszta³cenia umys³u i charakteru;
… w codziennym ¿yciu przesadnie rozwiniête miê¶nie nie s± ani potrzebne, ani estetyczne. W sporcie – podobnie jak w ka¿dej innej dziedzinie ¿ycia, decyduje charakter, si³a woli, umiejêtno¶æ pokonywania trudno¶ci…”
Na tym polegaj± wychowawcze warto¶ci tej po¿ytecznej i potrzebnej ksi±¿ki.
Autor: M. Zemel, 1965 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|