Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10042707
osób.
Oni s± z nami:
Idea³ milionów – sportowiec kulturysta. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

„W ostatnich 3 miesi±cach 50 najrozmaitszych tygodników i miesiêczników amerykañskich zamie¶ci³o na ok³adce sylwetkê dra Glenna Bishopa. Tego wspaniale zbudowanego i harmonijnie umiê¶nionego m³odego cz³owieka uwa¿a siê za nastêpcê Steve’a Reevesa. Czy Bishop – mimo nêc±cych ofert – przejdzie do filmu, jest b. Problematyczne. Niedawno uzyska³ dyplom lekarza chirurga (z odznaczeniem) i wcale nie marzy o karierze filmowej. Obok swojego zawodu ma jedn± pasjê: kulturystykê. Bishop bije wszystkie rekordy harmonijnej budowy i jest przeciwnikiem przerostów miê¶niowych, którym ho³duj± zawodowi kultury¶ci.”

Tak pisali¶my o Glennie Bishopie w sierpniowym numerze SdW ub. roku (1960 – przyp. M. Matczaka). Dzi¶ na ¿yczenie naszych czytelników podajemy kilka bli¿szych danych o ¶wietnym kultury¶cie i wszechstronnym sportowcu.

Glenn Bishop liczy obecnie 26 lat. Sportem zajmowa³ siê od dzieciñstwa, kulturystykê natomiast od 14 roku ¿ycia, po przebyciu operacji przepukliny. Mia³o to miejsce w 1950 r. Do æwiczeñ tych przyst±pi³ dlatego, by wzmocniæ os³abione miê¶nie brzuszne. Chcia³ przecie¿ dalej grywaæ w tenis, biegaæ, skakaæ i rzucaæ. W ostatnich dwóch latach pobytu w szkole ¶redniej by³ kapitanem reprezentacyjnego zespo³u gimnastycznego. Celowa³ w akrobatyce, ale sercem pozosta³ przy kulturystyce, której sta³ siê fanatycznym wyznawc±.

W 18 roku ¿ycia wyst±pi³ po raz pierwszy w konkursie na „Mr West Michigan”, w którym zaj±³ 3 miejsce. Kilka miesiêcy pó¼niej zdoby³ II miejsce w konkursie „Mr High School” (szkó³ ¶rednich). Po ukoñczeniu szko³y ¶redniej poszed³ na studia medyczne. Chcia³ jak najdok³adniej poznaæ organizm ludzki, by rozwin±æ swój w³asny, przy zachowaniu jak najlepszych proporcji w kszta³towaniu miê¶ni.

Ju¿ w 1955 roku sylwetka jego budzi zachwyt estetów i rze¼biarzy. Mistrzowie d³uta poczytuj± sobie za zaszczyt rze¼bienie klasycznej sylwetki Glenna Bishopa. Najwy¿szych tytu³ów w konkursach, jak na „Mr Universe”, czy „Mr America” nie zdobywa. Nie znajduje uznania w oczach niektórych sêdziów i tej mniej wybrednej publiczno¶ci entuzjazmuj±cej siê tylko olbrzymi zwa³ami miê¶ni, jak np. bicepsem pó³metrowym. Dzi¶ gdy stopniowo zmienia siê pogl±d na kulturystykê równie¿ w USA, gdy wysoko punktuje siê harmoniê budowy i sprawno¶æ miê¶ni, szanse Bishopa i jemu podobnych rosn±. I to w sposób bardzo wyra¼ny.

W 1955 roku jego pomiary antropologiczne przedstawia³y siê nastêpuj±co:
wzrost – 175 cm
waga – 78 kg
szyja – 40 cm
ramiê – 40 cm
klatka piersiowa – 110 cm (w spocz.)
pas – 74 cm
udo – 59 cm
³ydka – 40 cm
nadgarstek – 19 cm .

Poniewa¿ obok kulturystyki – bardzo du¿o uprawia ró¿nych sportów i nie stara siê o znaczniejszy przyrost miê¶ni, wymiary jego – w ci±gu ostatnich lat – nie uleg³y wielkim zmianom. Obecnie biceps jego wynosi 42 cm, klatka piersiowa w spoczynku 115 cm, udo 61 cm itd. Glenn Bishop rozporz±dza nieprzeciêtn± si³±. Miêdzy innymi przysiada 10 razy ze sztang± wagi 150 kg, w le¿eniu wyciska 140 kg, w klasycznym wyciskaniu osi±ga 100 kg, w podrzucie 125 kg itd.

JAK TRENUJE?

W okresie najwiêkszego rozwoju nigdy kulturystyki nie uprawia³ czê¶ciej, jak trzy razy w tygodniu. Dwa dalsze dni po¶wiêca³ na sporty uzupe³niaj±ce (p³ywanie, lekka atletyka, gry, wycieczkowanie). W trzydniowym cyklu treningowym najintensywniejszym by³ drugi dzieñ.

W okresie budowania formy trening jego przedstawia³ siê nastêpuj±co:
1.Rozgrzewka (æwiczenia ogólne, truchty, rzuty pi³kami lekarskimi)
2.Wyciskanie sztangi – 4 serie po 8 do 10 ruchów z obci±¿eniem 60 – 70 kg (ruchy wykonywane szybko)
3.Zarzucanie sztangi na pier¶ – 5 serii po 8 – 5 ruchów z obci±¿eniem 70 – 80 kg
4.Wyciskanie sztangi w le¿eniu – 5 serii po 8 – 5 ruchów z obci±¿eniem 75 – 100 kg
5.Podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia do brody – 4 serie po 15 – 10 powtórzeñ z obci±¿eniem 55 – 65 kg
6.Podci±ganie siê na dr±¿ku , do karku(nachwyt przy podci±ganiu g³owa przechodzi przed dr±¿ek),3 serie po 10 – 15 powtórzeñ
7.Wznosy nóg do góry w zwisie na dr±¿ku – 15 ruchów, po czym seria 20 ruchów na
sko¶nej ³awce. Æwiczenia te wykonuje w dwóch seriach kombinowanych.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski „Sport dla Wszystkich”, nr 8 – 9 / 1961


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Trener i jego zawodniczka, 2004 r.
Trener i jego zawodniczka, 2004 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE