|
Odwiedzi³o nas: 10488094 osób. |
|
|
Steve Reeves - legenda kulturystyki. Autor: Henryk Jasiak |
(Steve Reeves w filmie "Herkules", rys. z "Jugoslovenski casopism" 1975 r.)
By³ pierwszym kulturyst±, który zrobi³ wielk± karierê w filmie dziêki swej pos±gowej budowie. Steve Reeves, niezwykle przystojny mê¿czyzna, idol milionów m³odych ludzi na ca³ym ¶wiecie, dziêki któremu sami podjêli æwiczeni na sylwetkê. By³ niew±tpliwie najwybitniejszym zawodnikiem w pierwszych latach po II wojnie, kiedy kulturystyka dopiero raczkowa³a, zdobywa³a entuzjastów. Nawet dzisiaj, w porównaniu z najlepszymi kulturystami, Steve nie by³by bez szans.
Steve Reeves urodzi³ siê 21 stycznia 1926 roku na farmie swego ojca w stanie Montana. Ju¿ jako pó³roczny niemowlak zosta³ uznany za naj³adniejsze dziecko w hrabstwie, maj±c 6 lat wygra³ konkurs poezji. W wieku 10 lat, ju¿ po stracie ojca, przeniós³ siê z matk± do Oakland w Kalifornii. Jako 15-latek, wprawdzie wysoki i proporcjonalnie zbudowany, wcale nie zapowiada³ siê na przysz³ego Herkulesa, czêsto przegrywa³ w walkach ze swoimi rówie¶nikami. To spowodowa³o, ¿e zacz±³ uczêszczaæ na zajêcia kulturystyczne w swoim college, a pó¼niej do znanego o¶rodka Eda Yarricka. Ten do¶wiadczony trener, widz±c znakomit± konstrukcjê fizyczn± i predyspozycjê m³odego adepta kulturystyki, zachêca³ go do treningu i wypróbowania nowych metod treningowych. W rezultacie Steve Reeves czyni³ szybkie postêpy, ju¿ jako 18-latek by³ znakomicie umiê¶niony.
Jednak w 1944 roku, po ukoñczeniu szko³y ¶redniej, zg³osi³ siê do armii i zosta³ wys³any na Filipiny. Za udzia³ w walkach z Japoñczykami otrzyma³ kilka odznaczeñ bojowych, ale pó¼niej zachorowa³ na malariê i zosta³ wys³any na rekonwalescencjê do Japonii. Tam, po wyzdrowieniu, znów podj±³ treningi kulturystyczne.
W listopadzie 1946 roku Reeves zosta³ zwolniony z wojska i wraca do USA, do Kalifornii. Znów æwiczy w studio Yarricka i w roku 1947 staje do pierwszych konkursów. Wygrywa kolejno zawody Mr Pacific Coast i Mr Western America. Te sukcesy otwieraj± mu drogê do konkursu Mr America, który rozgrywany by³ wówczas w Chicago. Jego start w tym konkursie by³ prawdziw± rewelacj±. To by³ pocz±tek wielkich konkursów na najlepiej zbudowanych i umiê¶nionych ludzi, kulturystyka mia³a jeszcze wówczas wielu krytyków. Wystêp Steve Reevesa stanowi³ jednak prawdziwe objawienie. Wysoki, przystojny, pos±gowo zbudowany 21 letni m³odzieniec wzbudzi³ zachwyt nie tylko znawców kulturystyki. Steve mia³ idealn± budowê: szerokie bary, piêkne sklepiona klatka piersiowa, w±skie biodra, wysmuk³a talia i d³ugie nogi. Zdoby³ tytu³ Mr America, a jego zdjêcia znalaz³y siê we wszystkich najwiêkszych , magazynach, nie tylko kulturystycznych.
Zrobi³ wówczas dla popularyzacji kulturystyki wiêcej ni¿ ca³a armia dzia³aczy i trenerów. Reeves, gdy zdobywa³ w roku 1947 tytu³ Mr America, mierzy³ 186 cm, obwód jego szyi, bicepsów i ³ydek wynosi³ po 47 cm, klatki 136 cm, talii 74 cm. Wymiary idealne.
Kulturystyka w owym czasie by³a typowo amatorska, nie by³o tak wysokich nagród jak obecnie, zarobków za reklamê itd. Steve Reeves wystêpowa³ wiêc na licznych pokazach, w radio ze znanymi gwiazdami. W roku 1948 stan±³ do pierwszego konkursu Mr Universem, ( federacji NABBA – przypis jw.) który odby³ siê w Londynie. By³ ogólnym faworytem , ale sêdziowie przyznali I miejsce Johnowi Grimkowi, g³ównie za jego wielkie zas³ugi dla propagowania kulturystyki, ogólnej sprawno¶ci. Koñczy³ on ju¿ zreszt± swoj± karierê sportow± i tytu³ Mr Universum by³ jej ukoronowaniem. Tydzieñ pó¼niej na konkursie w Pary¿u Reeves zrobi³ jednak prawdziw± furorê i zosta³ uznany za najpiêkniejszego atletê ¶wiata. Przez nastêpne lata stara³ siê zrobiæ karierê w filmie. Pracowa³ jako propagandysta w American Health Studio. Wprawdzie s³awny re¿yser z Hollywood Cecil de Mille obieca³ mu rolê w filmie „Samson i Dalilia” ale nic z tego nie wysz³o. W miêdzyczasie w roku 1950, po miesiêcznym okresie przygotowañ, zdoby³ bezapelacyjnie tytu³ Mr Universe (NABBA). I na tym praktycznie zakoñczy³ karierê sportow±, aczkolwiek móg³ odnosiæ sukcesy na konkursach jeszcze przez wiele lat. Zacz±³ natomiast pi±æ siê w górê w filmie.
W roku 1953 zagra³ ma³± rolê w filmie „Athena” wraz ze znan± gwiazd± Debie Reynolds i uzyska³ popularno¶æ. Wreszcie oferta ¿ycia przysz³a z W³och: znany producent Pietro Francisci od lat poszukiwa³ odtwórcy g³ównej roli do filmu „Herkules”i jego wybór pad³ w³a¶nie na Reevesa. Film, w którym odpowiednio wyeksponowano piêkn± sylwetkê tego wspó³czesnego Herkulesa, cieszy³ siê rekordow± popularno¶ci± w Europie i Ameryce. Po tym przysz³y g³ówne role w nastêpnych filmach, takich jak „Herkules wyzwolony”, „Ostatnie dni Pompei”, „Bia³y Wojownik”, „Goliat i barbarzyñcy” i wiele innych. Steve Reeves w roku 1959 plasowa³ siê na I miejscu listy najlepiej zarabiaj±cych aktorów na ¶wiecie przed takimi gwiazdami kina, jak John Wayne i Rock Hudson. Pó¼niej ciê¿ka kontuzja barku uniemo¿liwi³a mu na jaki¶ czas trenowanie i wystêpy tote¿ zaj±³ siê on pisaniem scenariuszy, kooprodukcj± filmów. Swój ostatni film nakrêci³ w roku 1969, by³a to „D³uga podró¿ z piek³a”.
Dzisiaj wraz z ¿onê Aline, mieszka w piêknej posiad³o¶ci w Kalifornii, w której jest oczywi¶cie luksusowo wyposa¿ona sala do æwiczeñ. W wieku 58 lat ma nadal wspania³± sylwetkê, wa¿y oko³o 94 kg. Systematycznie uprawia bieganie dla zdrowia z obci±¿eniem, jego ksi±¿ka na temat metody kondycyjnej jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.
Steve Reeves zawsze uchodzi³ nie tylko za naj³adniej zbudowanego mê¿czyznê na ¶wiecie, ale równie¿ prawdziwego d¿entelmena. Wówczas, kiedy uprawia³ on kulturystykê i startowa³ w zawodach, by³ bezkonkurencyjny. Jednak nie próbowa³ w tej dziedzinie tak wspaniale spopularyzowanej i daj±cej ogromne mo¿liwo¶ci najlepszym, nic wiêcej osi±gn±æ. St±d po¶wiêcenie siê karierze artystycznej, o której zreszt± zawsze marzy³.
Wydaje siê, ¿e dzisiaj Steve Reeves, ze swoimi fenomenalnymi warunkami fizycznymi i genetycznymi, by³by kulturyst±-idea³em. Tak jak by³ zreszt± w latach piêædziesi±tych dla milionów ludzi na ¶wiecie i za jakiego uchodzi w oczach wielu fachowców dzisiaj.
Steve Reeves to prawdziwa legenda kulturystyki, cz³owieka sukcesu, który swoj± sylwetk± i postaw± ogromnie przyczyni³ siê do spopularyzowania i rozwoju kulturystyki na ¶wiecie.
Autor: Henryk Jasiak („SSP”- 1984 r.).
Przygotowa³ Mariusz Zborowski, 2 kwietnia 2009 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|