Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033137
osób.
Oni s± z nami:
Metoda æwiczeñ ekscentrycznych. Autorzy: A. Dziedzic, H. Jasiak

Na zdjêciu: Pawe³ Przedlacki, 1968 r., fot. Jan Rozmarynowski.

Metoda æwiczeñ ekscentrycznych nie jest zasadniczo czym¶ nowym. Æwiczenia ekscentryczne, aczkolwiek nie¶wiadomie, stosuj± w swym treningu zarówno kultury¶ci, ciê¿arowcy, jak i przedstawicieli innych dyscyplin (Obecnie nic siê w tym nie zmieni³o - przyp. red.). Rzecz w tym, aby wiedzieæ, na czym one polegaj±, jakie daj± korzy¶ci i jak je stosowaæ w celu zdobycia maksymalnej si³y miê¶niowej”.

Przy zarzucaniu sztangi na klatkê piersiow± wykonujemy pracê dynamiczn±, „aktywn±”. Miê¶nie bior±ce udzia³ w tym ruchu kurcz± siê, ich przyczepy zbli¿aj± siê do siebie. Natomiast, gdy opuszczamy sztangê z klatki piersiowej np. na kolana, miêsnie nóg i grzbietu rozci±gaj± siê, lecz pozostaj± nadal w napiêciu. To jest w³a¶nie praca ekscentryczna albo pasywna”.

O tym, ¿e praca ta jest bardziej intensywna od pracy dynamicznej (koncentrycznej), mo¿na siê przekonaæ staj±c na zwyk³ej wadze i wykonuj±c szybki przysiad. W momencie schodzenia w dól do przysiadu, wskazówka wagi odchyli siê w lewo, a wiec wska¿e pozornie mniejsz± wagê. Natomiast w momencie zatrzymania ruchu, waga gwa³townie wzro¶nie i wyka¿e warto¶æ wiêksz± ni¿ w rzeczywisto¶ci.
Co jest tego przyczyn±? Otó¿ dzieje siê tak, dlatego, ze w pierwszym przypadku si³a bezw³adno¶ci cia³ skierowana jest w górê i „zmniejsza” wagê, w drugim wypadku (zatrzymanie ruchu) kieruje siê w dó³ i powoduje „zwiêkszenie” siê wagi cia³a.

Przyk³ad ten pokazuje wyra¼nie, ¿e obci±¿enie miê¶ni przy pracy ekscentrycznej jest wiêksze ni¿ przy pracy dynamicznej (koncentrycznej).

Najwiêksze natê¿enie tej pracy przypada na moment, kiedy opuszczamy ciê¿ar ( sztanga, sztangielka) zatrzymuje siê, a miê¶nie s± najbardziej rozci±gniête.

Praktycznie, w czasie treningu, æwiczymy w ten sposób, ¿e opuszczamy np. sztangê z klatki piersiowej na kolana i gwa³towniej „kontruj±c” podrywamy znów na pier¶. Nastêpuje w ten sposób po³±czenie pracy dynamicznej - ( poderwanie na pier¶) z prac± ekscentryczn± (opuszczanie i hamowanie sztangi).

Zalety æwiczeñ ekscentrycznych:
1)Mo¿liwo¶æ uzyskiwania maksymalnych napiêæ miê¶niowych w æwiczeniu z ma³ym nawet obci±¿eniem przez zmianê tempa æwiczenia (szybko¶ci i poziomu opuszczania sztangi).
2)Akcentowanie poszczególnych ruchów przy ró¿nych k±tach w stawach.

Obci±¿enie mo¿emy dozowaæ zarówno wi±zarem, jak zwiêkszeniem obszerno¶ci ruchów. Warto dodaæ, ¿e mo¿emy tutaj u¿ywaæ o wiele wiêkszych ciê¿arów, ni¿ przy æwiczeniach dynamicznych (koncentrycznych). Ciê¿arowiec np. wyciskaj±cy 100 kg mo¿e bez trudu opuszczaæ na pier¶ sztangê wagi 130 kg, staraj±c siê przy tym stawiaæ jej jak najwiêkszy opór.

Przyrost si³y przy tych æwiczeniach ekscentrycznych, jak wykaza³a praktyka, jest szybszy i wiêkszy, ni¿ przy stosowaniu æwiczeñ dynamicznych (koncentrycznych (…)
Oto kilka przyk³adowych æwiczeñ metod± ekscentryczn± na najwa¿niejsze grupy miê¶niowe:
1) wyskoki ze sztang± na karku i zeskoki do pó³przysiadu;
2) zeskok w g³±b ze sztang± na karku, np. ze skrzyni do pó³przysiadu. Æwiczenie te wzmacniaj± g³ownie miê¶nie zginacze i prostowniki stawu skokowego, kolanowego i biodrowego oraz miê¶nie d³ugie grzbietu.
3) Opuszczanie sztangi z klatki piersiowej na kolana chwytem w±skim ( do podrzutu) zarzucanie na pier¶ w szybkim tempie.
To samo æwiczenie szerokim chwytem rwaniowym, z tym, ¿e sztangê trzymamy w górze, na wyprostowanych rêkach.
4) Rwanie odwa¿nika zamachem w rozkroku. Æwiczenie bardzo cenne ze wzglêdu na du¿± obszerno¶æ ruchu.
Wszystkie te ruchy mo¿emy wykonywaæ o nogach lekko ugiêtych lub prostych, w zale¿no¶ci czy akcent chcemy po³o¿yæ na miêsnie grzbietu czy te¿ nóg.
5) Wyciskanie klasyczne sztangi, opuszczanie i kontrowanie.
6) Opuszczanie sztangielek bokiem z hamowaniem ruchu.
Ostatnie dwa æwiczenia wzmacniaj± miê¶nie ramion i obrêczy koñczyny górnej.
Autorzy: Augustyn Dziedzic, Henryk Jasiak, „Sport dla Wszystkich” 1961 r.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Wycieczka w £ebie, 1979 r.
Wycieczka w £ebie, 1979 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE