Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039041
osób.
Oni s± z nami:
5 maja 1907 roku urodzi³ siê Stanis³aw Zakrzewski. Autor:Jan W³odarek

Stanis³aw Zakrzewski w 1962 r., fot.Zbigniew Biedrzycki

Stanis³aw Zakrzewski - cz³owiek, któremu zawdziêczamy, ¿e kulturystykê wprowadzi³ do Polski i przyczyni³ siê do jej rozwoju oraz popularno¶ci, jest tylko w pamiêci nielicznych. Wspominaj± Go równie¿ byli zawodnicy a obecnie organizatorzy i trenerzy z Rosji, Estonii, Litwy, nie mog± zrozumieæ, ¿e w Polsce kieruj±cy Polskim Zwi±zkiem Kulturystyki oraz redakcjami kulturystycznych kolorowych pism nie pamiêtaj± o Twórcy Kulturystyki. On to w tych krajach w latach 60 XX w. zainspirowa³ powstanie kulturystyki.

To w³a¶nie Stanis³aw Zakrzewski, w czasie pobytu w Polsce w po³owie lat piêædziesi±tych Boba Hoffmana z grup± amerykañskich ciê¿arowców, w¶ród których byli znani kultury¶ci, zainteresowa³ siê kulturystyk±. Po kilku latach ona zadomowi³a siê w naszym kraju. Sta³a siê masow± form± kultury fizycznej chêtnie uprawian± przez m³odzie¿, tak¿e z s±siednich krajów.

Patronowaæ kulturystyce od razu zaczê³o czasopismo „Sport dla Wszystkich”, którego redaktorem naczelnym by³ – Stanis³aw Zakrzewski. Zacz±³ On lansowaæ inn± formê ni¿ kulturystyka w Ameryce. Stworzy³ polski model kulturystyki, charakteryzuj±cy siê wszechstronno¶ci± æwiczeñ, usportowieniem zawodów poprzez w³±czenie do nich konkurencji si³owych i sprawno¶ciowych. Mo¿na powiedzieæ, ¿e sta³a siê kulturystyk± klasyczn±, opart± na wzorach antycznych (rozum, si³a, sprawno¶ci, zdrowie) wspieran± m.in. przez Boba Hoffmana – organizatora ¶wiatowego sportu.

Zainteresowa³a siê ni± m³odzie¿, o czym ¶wiadczy ilo¶æ osób æwicz±cych w owych czasach. Powsta³y masowo nowe sekcje kulturystyczne przy „Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej”, „Ludowych Zespo³ach Sportowych”, klubach, wojsku, uczelniach, a tak¿e m³odzie¿ æwiczy³a samodzielnie w mieszkaniach, piwnicach, komórkach itp. Na czele ich wszystkich stan±³ Stanis³aw Zakrzewski kieruj±c spo³ecznie tym nowym dynamicznym kierunkiem kultury fizycznej.

Uczy³ On, jak organizowaæ zawody, a w swoich licznych publikacjach (artyku³y, ksi±¿ki) instruowa³ nie tylko, jak æwiczyæ si³owo - pisa³: „b±d¼ równie sprawnym, jak i silnym”. Nak³ania³ do æwiczeñ w terenie, zwraca³ uwagê na æwiczenia zwinno¶ci w treningu kulturystycznym, ucz±c np. przewrotów, salt, stania na rêkach. Zachêca³ do uprawiania podnoszenia ciê¿arów, a zainteresowanych uprawianiem karate i judo, podawa³ sposoby obrony przed atakiem.

W swoich publikacjach przedstawia³ zagadnienia sobie bliskie i znane. Jego niepowtarzalne ujêcie kulturystyki: jasne i przejrzyste, odbiega od dzisiejszych schematów w czasopismach kulturystycznych - jest zrozumia³e przez wspó³czesn± m³odzie¿. Podstaw± tego by³a wszechstronna wiedza sportowa, psychologiczna, pedagogiczna i spo³eczna. Czy dzi¶ kto¶ pisze o konieczno¶ci kszta³towania silnej woli, rozwijaniu charakteru, który pozwala pokonywaæ trudno¶ci w sporcie i w ¿yciu?

A kto ze wspó³czesnych naszych animatorów kulturystyki, nak³ania æwicz±cych, aby obok rozwijania miê¶ni rozwijali swoj± kulturê ogóln±, czerpi±c z dobór kultury oraz kontaktów z lud¼mi wszystko to, co jest najlepsze. Stanis³aw Zakrzewski s³usznie uwa¿a³, ¿e kulturystyka równie¿ powinna pozytywnie wzbogacaæ osobowo¶æ m³odego cz³owieka.

Nie ma potrzeby oczekiwaæ na odpowied¼. Obecnie m³odzie¿ æwicz±ca kulturystykê sama musi uczyæ siê pracy nad sob±, korzystaj±c m.in. z wzorca reklam typu: „³ykaj to bêdziesz wielki”. Odrzuc± lub zaakceptuj±?

Stanis³aw Zakrzewski, który stworzy³ Polsk± kulturystkê zmar³ w 1972 roku. O Jego trwa³ych osi±gniêciach od wielu lat nie pamiêtaj±, albo te¿ udaj±, wspó³cze¶nie rz±dz±cy polsk± kulturystyk± oraz wydawcy kolorowych czasopism dla kulturystów! Czy tylko dlatego, ¿e oni nigdy nie powinni osi±gn±æ swoich stanowisk?
Autor: Jan W³odarek
, 5 maja 2009 r.

Wiêcej o Stanis³awie Zakrzewskim znajdziecie w artykule pt. „Stanis³aw Zakrzewski - Twórca Polskiej Kulturystyki”. Jest w dziale „Jan W³odarek”.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pawe³ Paw³owicz,2007 r.
Pawe³ Paw³owicz,2007 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE