Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10141391
osób.
Oni są z nami:
Stosujemy bieganie(5). Przekonać siebie

Ćwiczenia początkowe są niezwykle ważnym etapem treningu zdrowotnego. Aby stały się „połową rzeczy” wymagane jest nade wszystko przekonanie samego siebie o celowości rozpoczęcia systematycznych ćwiczeń biegowych. W okresie tym nasilenie treningu jest bardzo małe, gdyż na większe nie zezwala niewielka jeszcze sprawność i wydolność fizyczna. Jeżeli nawet ktoś nierozważnie podejmie jeden lub dwa treningi o nadmiernym nasileniu ćwiczeń, to reakcja organizmu zmusi go szybko do łagodniejszego wysiłku. Zdarzają się jednak osoby o tak dużych „ambicjach”, które mogą doprowadzić – niestety - do ciężkiego przemęczenia, lub nawet choroby. Dotyczy to głownie osób z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, nadmierną otyłością, cukrzycą, a także chorobą zwyrodnieniową stawów. Chociaż dla większości tych osób ćwiczenia ruchowe są uznaną metodą leczenia lub rehabilitacji, to jednak samowolne przekroczenie. „Dawki” ćwiczeń może spowodować pogorszenie stanu zdrowia.

Najczęstszym zagrożeniem zdrowia są uszkodzenia narządu ruchu. Zdarzają się one u 15- 25 % osób rozpoczynających trening. Są to głownie uszkodzenia stawu skokowego, kolanowego, rzadziej ścięgna Achillesa.

Jeżeli nie nastąpi uszkodzenie narządu ruchu, to trening, już nawet w okresie początkowym, przynosi pewną satysfakcję. Ruch na powietrzu, w nowym otoczeniu, a nader wszystko zwiększenie wydolności fizycznej; w początkowym okresie postęp w tym zakresie jest bardzo duży, sprawia wielką radość, gdyż mała jest sprawność ruchowa u rozpoczynających trening po wielu latach siedzącego trybu życia. W pierwszym okresie chętnie ćwiczymy w mniejszej lub większej grupie, a wspólny udział w kolejnych treningach jest czynnikiem bardzo pożądanym, ułatwiającym systematyczność treningu. Podobny, najczęściej niewielki poziom wydolności fizycznej nie powoduje różnić między ćwiczącymi w intensywności treningu. Wspólny w tym okresie trening ułatwia przyjmowanie uwag.

Istnieją przekonujące dane na to, że czterdziestoletni mężczyzna, który w okrasie dziecięco – młodzieżowym uprawiał sport w szkole, a w dwudziestych i trzydziestych latach życia – turystykę pieszą, po 10-13 tygodniach treningu biegowego znacznie poprawia swoją sprawność fizyczną.

Uzyskanie tej sprawności, potwierdzonej nawet wynikami badań wydolnościowych, nie oznacza jednak, że po krótkotrwałym treningu dobrze będzie znosił np. długie biegi przełajowe w czasie 1-2 godzin.
Autor: Henryk Kuński


KONIEC
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Pozdrowienia z Syberii, 2009 r.
Pozdrowienia z Syberii, 2009 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE