|
Odwiedzi³o nas: 10485318 osób. |
|
|
Harold Poole - wszechstronny kulturysta. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
W numerze 20 „SdW” z ubieg³ego roku zamie¶cili¶my zdjêcie Harolda Poole’a, zwanego w USA „the most muscular man”. Rze¼ba jego miê¶ni mo¿e zast±piæ kartê anatomiczn±. Czego¶ podobnego dot±d nie widziano. Zastanawiali¶my siê jednak wtedy, czy miê¶nie jego s± równie sprawne, jak rozwiniête? Dzi¶ mo¿emy ju¿ odpowiedzieæ, ¿e Harold Poole jest nie tylko wybitnym kulturyst±, ale i bardzo wszechstronnym sportowcem: lekkoatlet±, zapa¶nikiem, ciê¿arowcem, pi³karzem. Sportowe wyczyny Poole’a s± zadziwiaj±ce i ¶wiadcz±, ¿e przymierze lekkiej atletyki i ciê¿arowców z kulturystyk± prowadzi do doskona³o¶ci fizycznej.
Sprawa jest tym bardziej godna uwagi, ¿e Poole doszed³ do wyników, w tak wczesnym wieku. Urodzi³ siê przecie¿ 25 grudnia 1943 roku. Liczy wiêc zaledwie 20 lat, a pierwsze sukcesy w kulturystyce osi±gn±³, gdy mia³ 16 lat! U nas w tym wieku zaczyna siê dopiero uprawiaæ æwiczenia si³owe, a Poole wywalczy³ ju¿ wtedy tytu³ mistrza USA juniorów!
Sport zacz±³ uprawiaæ w 13 roku ¿ycia od lekkiej atletyki, pi³ki i… zapasów. W biegach, skokach i rzutach wzmacnia³ uk³ad kr±¿enia, przez zapasy – miê¶nie i zrêczno¶æ. Ju¿ po roku rozpocz±³ æwiczenia si³owe. Jego forma sportowa zaczê³a wtedy szybko zwy¿kowaæ. W ci±gu 2 lat zyska³ 20 kg miê¶ni i wielk± si³ê, wszechstronnie rozwin±³ równie¿ organizm. Nie ograniczy³ siê jednak do samego tylko rozwijania miê¶ni i podnoszenia ciê¿arów. W 17 roku ¿ycia osi±gn±³ ju¿ 400 kg w trójboju, ale i 400m przebiega³ w niespe³na 53 sekundy, a na mistrzostwach szkó³ ¶rednich USA w zapasach zaj±³ II miejsce. W rok pó¼niej by³ ju¿ w zapasach bezkonkurencyjnym mistrzem!
Gdy w 19 roku ¿ycia dosta³ siê na uniwersytet w Oklahomie, uprawia³ ró¿ne dziedziny sportu sezonowo: wiosn± przede wszystkim lekk± atletykê, a w lecie i zimie – kulturystykê, ciê¿ary i zapasy. Znów poprawi³ wyniki 220 y biega w 22,9 sek. 440 y (402,32 m) – w 50,0 sek. W pchniêciu kul± przekroczy³ kilka razy 55 stóp (16,50 m). na ostatnich mistrzostwach ¶wiata Miêdzynarodowej Federacji Kulturystyki zaj±³ II miejsce z Joe Abbend±, ale tytu³ „najbardziej umiê¶nionego” przyznano w³a¶nie jemu. Poole ma 181 cm wzrostu i wa¿y 98 kg.
Nie przypuszczajcie, ¿e Poole doszed³ do wyników ³atwo i szybko. Musia³ siê bardzo napracowaæ, zanim przysz³y pierwsze sukcesy. Znalaz³ jednak w³a¶ciw± do nich drogê i umia³ sobie tak roz³o¿yæ dzieñ pracy, ¿e znajdowa³ czas na trening. Poole jest studentem biologii.
Trening Harolda Poole
Podajemy trening, jaki prowadzi³ przez trzy miesi±ce poprzedzaj±ce zawody o tytu³ mistrza USA w kulturystyce. Trening jest nadzwyczaj forsowny, wiêc przestrzegamy przed na¶ladowaniem go. Kto chcia³by go stosowaæ, musia³by mieæ bardzo d³ugie i wszechstronne przygotowanie sportowe.
Poole æwiczy³ 3 razy w tygodniu, a dopiero w ostatnich 3 tygodniach – po 5 razy. Trening trwa³ oko³o 2,5 godziny.
Oto æwiczenia jednego treningu (po rozgrzewce):
1. Przysiady ze sztang± na barkach:
135 kg – 1 seria – 20 powtórzeñ
150 kg – 1 seria – 15 powtórzeñ
160 kg – 2 serie – 15 powtórzeñ
180 kg – 1 seria – 5 powtórzeñ
210 kg – 1 seria – 2 powtórzenia
2. w le¿eniu przodem na ³awce wznosy podudzi z oporowaniem przez wspó³æwicz±cego (chwyt za kostki);
3. Wspiêcia na palcach:
65 kg – 90 kg w 3 seriach po 15 powtórzeñ (stopy ustawione równolegle)
65 kg – 90 kg w 3 seriach po 10 powtórzeñ (palce zwrócone do ¶rodka)
65 kg – 90 kg w 3 seriach po 10 powtórzeñ (palce zwrócone na zewn±trz)
4. Wyciskanie sztangielek w le¿eniu na sko¶nej ³awce (dla rozwijania górnych sektorów miê¶ni piersiowych); ciê¿ar sztangielek po 35 kg, 8 serii po 10 powtórzeñ.
5. W klêku ¶ci±ganie ramion w dó³ na wyci±gu, obci±¿enie 90 kg – 6 serii po 10 powtórzeñ.
6. Æwiczenie na triceps na wyci±gu („francuskie wyciskanie”), obci±¿enie 45 kg – 4 serie po 10 powtórzeñ.
7. Wznosy przedramion obci±¿onych sztangielkami:
Po 35 kg – 4 serie – 10 powtórzeñ (æwiczenie to najczê¶ciej jest ³±czone w seriach z poprzednim).
8. Wznosy i opusty barków z ramionami zwieszonymi, obci±¿onymi sztangielkami po 22,5 kg – 2 serie po 10 ruchów.
9. Wyciskanie sztangielek po 32,5 kg – 5 serii po 10 powtórzeñ.
10. Podci±ganie na dr±¿ku z przenoszeniem g³owy do przodu.
Na zakoñczenie Poole wykonuje na specjalnym przyrz±dzie (wibratorze) æwiczenie miê¶ni brzucha.
Poszczególne æwiczenia wykonuje bardzo dok³adnie, przerwy miêdzy seriami bardzo krótkie (rozlu¼nienia, kilka g³êbokich wydechów).
Warto podkre¶liæ, ¿e tak intensywny trening Poole prowadzi tylko przez 3 miesi±ce. Dziewiêæ pozosta³ych miesiêcy przeznacza g³ównie na futbol amerykañski (grê fantastycznie si³ow±), zapa¶nictwo (du¿o startuje) i lekk± atletykê.
Poole, jeden z najlepszych kulturystów ¶wiata uznaje tylko bardzo wszechstronny trening.
„Nie chcê byæ robotem – o¶wiadczy³ kiedy¶ – lubiê odmianê w sporcie i w æwiczeniach. Wychodzê na tym najlepiej”. Te s³owa wszyscy nasi kultury¶ci powinni sobie dobrze zapamiêtaæ.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1964 , „SdW”, przygotowa³: Mariusz Liwowski, 13 czerwca 2009 r..
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|