Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044916
osób.
Oni s± z nami:
Kobieta a jej wiek

Dawniej istnia³ dla kobiety jeden tylko wiek – ten metrykalny. Urodzona w tym i tym roku, sprawa za³atwiona. Dwadzie¶cia piêæ lat stuknê³o – i m³od± dziewczynê, której w karnawale nie uda³o siê poderwaæ mê¿a, obdarzano drewnianym klockiem i przydomkiem „Stara panna”. Dwadzie¶cia dalszych lat ubieg³o – kobietê przekwalifikowano na „matronê” ze skierowaniem do hodowania wnucz±t.

Dzi¶ jest ju¿ du¿o lepiej, a kobiety maj± to do zawdziêczenia po czê¶ci nauce, które problem postawi³a inaczej. Wa¿ny jest wiek fizjologiczny, a wiec tyle masz lat, na ile siê czujesz. Twój wiek odpowiada twojemu zdrowiu i sprawno¶ci twoich narz±dów. Poza tym, wiek fizjologiczny nie musi siê zgadzaæ z metrykalnym; mo¿e go wyprzedzaæ, a mo¿e te¿ byæ cofniêty w stosunku do niego o kilka, a nawet kilkana¶cie lat. Zale¿y to g³ownie od cech konstytucjonalnych organizmu, ale po czê¶ci i od siebie. Je¶li chronisz zdrowie i æwiczysz cia³o, opó¼niasz bieg wieku fizjologicznego. I odwrotnie!


Do tego, co¶my ju¿ powiedzieli, dodajemy – bez poparcia naukowego – jeszcze jeden wiek: Wiek zadbania o siebie. Ten ju¿ zupe³nie nie pokrywa siê z wiekiem metrykalnym, ani fizjologicznym. Kryje siê w nim to wszystko, co kobieta powinna robiæ, aby jak najd³u¿ej zachowaæ zdrowie i urodê. A wiêc higiena, kultura fizyczna, pielêgnacja cia³a i kosmetyka, fryzjer i krawcowa. Tyle masz lat, na ile wygl±dasz!

Spójrzcie, proszê, na zdjêcia ( z przyczyny technicznej ich tu brak- przyp. jw.), które najlepiej wam zilustruj± to, co chcemy nazywaæ „wiekiem zadbania o siebie”. Oto dwie pary z³o¿one z matki i córki. Która m³odsza?- która starsza? Prawda, ¿e trudno rozpoznaæ? A ró¿nica siêga co najmniej osiemnastu lat.

Przejd¼my teraz od teorii do praktyki. Dziewczyna z p±czka rozwija siê w kwiat. Ale ten kwiat nie trwa wiecznie. Zaczyna traci swój blask, wiêdnie.
Pierwsze oznaki starzenia, dostrzegalne okiem, wystêpuj± na szyi, twarzy i grzbietach r±k. Skóra traci ¶wie¿o¶æ, marszy siê. Trzeba przeciwdzia³aæ tym zmianom i to nie wówczas, gdy siê one zaczynaj± pojawiaæ, ale grubo wcze¶niej, w latach pe³nej m³odo¶ci.

Obok zabiegów kosmetyczno – higienicznych, które zawsze s± zalecane, konieczne s± æwiczenia cia³a.
Artyku³ z 1966 r., z Archiwum Stanis³awa Zakrzewskiego, przygotowa³: Ignacy, 29 lipca 2009 r.
Rej.495.Ró¿ne - 64/2012.02.10/JWIP.PL
Aktualizacja :2012.02.10. Godz. 17:35


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Debiuty 2004
Debiuty 2004
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE