|
Odwiedzi³o nas: 10305237 osób. |
|
|
Lekarze ¶wiec± przyk³adem. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
Na zdjêciu Glenn Bishop, ¼ród³o podane ni¿ej.
Piêkna budowa tych mê¿czyzn budzi chyba podziw. I chyba ka¿dy z Was chcia³by byæ podobny. Te sylwetki przypominaj± rze¼by greckie: piêkno i harmonie zlewaj± siê w nich w jedno. Choæ tacy m³odzi to s± ju¿ lekarze: Glenn Bishop, o którym kiedy¶ pisali¶my, i Dick Alan. Obaj s± zapalonymi kulturystami i to najwy¿szej klasy: obaj s± wspania³ymi propagatorami æwiczeñ si³owych.
Potrafili pogodziæ naukê ze sportem. Ukoñczyli studia bez powtarzania roku, co wiêcej – z wyró¿nieniem!
Trzy lata temu Weider po raz pierwszy zobaczy³ Dicka Alana na jednym z konkursów. M³ody medyk tak mu zaimponowa³ piêkn± budow±, ¿e z miejsca zaproponowa³ mu objêcie o¶rodka kulturystycznego za wysokim wynagrodzeniem. Alan, choæ pieni±dze by³y mu bardzo potrzebne, odrzuci³ nêc±c± propozycje, o¶wiadczaj±c, ¿e chce wpierw ukoñczyæ studia medyczne i zdobyæ dyplom lekarza.
Dick Alan liczy³ wówczas 20 lat. Dzi¶, ju¿ jako dyplomowany lekarz, wypisuje liczne recepty, ale … przede wszystkim treningowe. Leczy przede wszystkim ruchem nie medykamentami. Wysoki, przystojny lekarz czêsto opowiada m³odzie¿y, jak± przeby³ drogê, by ze szczup³ego maturzysty (gdy wst±pi³ na studia wa¿y³ niespe³na – 70 kg przy wzro¶cie 185 cm – obecnie wa¿y 83 kg) zmieniæ siê w „nowoczesnego Herkulesa”. I m³odzie¿ stara siê pój¶æ w jego ¶lady. Dick Alan, obok æwiczeñ si³owych, zaleca jak najczê¶ciej przebywanie na ¶wierzym powietrzu oraz uprawianie gier, lekkiej atletyki i p³ywania.
Cieszymy siê ze nasi – zw³aszcza lekarze – krocz± podobn± drog±. Chc± byæ zdrowi i silni. Nie dochodz± wprawdzie do wy¿yn mistrzowskich (wcale o to nie chodzi), ale æwicz±! Zdarza siê nawet, ¿e w przygotowiach ratunkowych æwicz± w przerwach miêdzy wyjazdami. W¶ród nich równie¿ mój syn.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1961 r., przygotowa³: Ignacy
Od JWIP.PL
Stanis³aw Zakrzewski w jednym innym swoim artykule napisa³: „Z dum± i rado¶ci± stwierdzamy, ¿e zaczynamy wywieraæ wp³yw na nasz± m³odo¶æ, ¿e uda³ siê nam zachêciæ j± do uprawiania æwiczeñ, dziêki którym staje siê silniejsza i sprawniejsza”.
W³a¶nie artyku³y tego typu, jak powy¿szy dawa³y m³odzie¿y ¿ywe przyk³ady kulturystów harmonijnie zbudowanych i wzorce treningowych metody. Przez æwiczenia oddzia³ywa³y na charakter m³odzie¿y, daj±c jej receptê kierunkuj±c± na prace, naukê i æwiczenia. Nic wiêc dziwnego, ¿e Stanis³aw Zakrzewski w¶ród m³odzie¿y mia³ wielki autorytet, jakiego dzi¶ nie jest w stanie osi±gn±æ ¿aden redaktor kolorowego magazynu dla kulturystów. I mo¿e to jest przyczna tego, ¿e oni zapomnieli o cz³owieku, który da³ nam kulturystykê i j± rozpropagowa³.
W latach 60. æwiczenia kulturystyczne by³y bardzo modne równie¿ w¶ród naszych m³odych lekarzy. Uprawiali j± m.in. Józef Czopik, ciê¿arowiec, który startowa³ w jednych z pierwszych kulturystycznych mistrzostwach Polski, Jan Kuklewicz. Obecnie obaj s± wysokiej klasy specjalistami w swoim zawodzie.
Wymieniony artyku³ ukaza³ siê w „Sporcie dla Wszystkich” w 1961 roku, za¶ tutaj zamieszczone zdjêcie Glenna Bishopa jest ze strony
„Classic Bodybuilders of the Golden Era”.
O G. Bishopie, proszê przeczytaæ równie¿ artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Idea³ milionów – sportowiec kulturysta”, jest w dziale ‘Sylwetki”.
J.W. 15 lipca 2009 r.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|