Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9963677
osób.
Oni są z nami:
Corinna Everson o kobiecej kulturystyce

KOBIECA KULTURYSTYKA
W grudniu 1988 roku na łamach „Wiadomości Sportowych” ukazał się artykuł zawierający fragmenty wywiadu z wówczas najlepszą zawodową kulturystką 29 –letnią Corinną Everson.
Autor artykułu Henryk Jasiak przytoczył w nim fragmenty rozmowy z tą złotowłosą zawodniczką, przeprowadzonej przez dziennikarkę amerykańską. Artykuł jest ciekawy, a szczególnie wypowiedzi tej 5 - krotnej Miss Olympia (1985 -1989). Przypominamy kilka z nich, bowiem one w dużej mierze charakteryzują ówczesną zawodową kulturystykę kobiet.
Kobiety uprawiające kulturystykę i startujące w zawodzch (konkursach) były na ogół bardzo ładne, proporcjonalnie zbudowane i bez przerostów mięśniowych. Lata 90., to już obraz krańcowo różny, brojlerowe mięśnie i karykaturalne sylwetki. A u nas? Można powiedzieć, że było z tym różnie, a obecnie jest zadowalająco, gdyż wyczynowa kobieca kulturystyka prawie nie istnieje!
JWIP.PL, wybrał: Ignacy, 1 października 2009 r.

CORINNA – MISS KULTURYSTYKI
- „Corinna, jak to jest ze sterydami, które zażywają podobno w kulturystyce zarówno kobiety, jak i mężczyźni?

- Sterydy są dla ludzi starających się osiągnąć jak najszybciej, ignorantów. To nie są prawdziwi atleci. (…) My się nie oszukujemy, nie chcemy być poza tym tak muskularne jak mężczyźni, ale mieć sylwetki o jak najlepszych proporcjach, typowo kobiece. Na scenie demonstrujemy je publicznie, pozujemy w ruchu, chyba bardziej estetycznie niż mężczyźni.

- Podobno charakterystyczny dla kulturystyki jest narcyzm, uwielbianie dla samego siebie?
- Ja często patrzę w lustro, oglądam swoje ciało. Ale tylko po to, aby ocenić, jakie zrobiłam postępy, co osiągnęłam, co zmieniłam. Czy to jest narcyzm?

- Co jesz, jaką stosujesz dietę, aby być szczupłą i zgrabnie wygląda?-
- My jemy tak, jak wszystkie normalne kobiety, ale lepiej i bardziej planowo.. Ja np. bardzo lubię pizzę, sama przyrządzam wiele posiłków w domu, nie unikam w swojej diecie smacznych przypraw. Przed zawodami nieco ograniczam liczbę kalorii w posiłkach.

- Jak się czujesz w Kalifornii, która uchodzi za centrum światowej kulturystyki?
- Do „Kalifornii wraz z mężem przyjechaliśmy dopiero w 1984 roku. Jestem zwykła wiejską dziewczyną z Wisconsin i dość trudno mi się przyzwyczaić do tej atmosfery, jaka tutaj panuje. Odpowiada mi jednak kalifornijski klimat, plaże nad oceanem wielkie zainteresowanie kulturystyką i innymi formami aktywności ruchowej...”

Z dalszych wypowiedzi „pięknej i zgrabnej” wynika, że w latach 80. wszystko było niby normalne i społecznie akceptowane. Ona już, jako nastolatka typowo chciał być ładną, zgrabną i sprawną. Uprawiała: pływanie, gimnastykę i biegi, a kulturystykę ćwiczyła dla a zdrowia i sylwetki oraz dla pieniędzy, o czym nie wspomniała. Wówczas dochody z kulturystyki kobiecej nie były rewelacyjne, np. pula wszystkich nagród w konkursie Miss Olympia wyniosła tylko 50 tys. USD. Corinna była w lepszej sytuacji, gdyż miała 3- letni kontrakt na reklamę butów firmy Reebock, reklamowała akcesoria kulturystyczne w weiderowskich czasopismach i to w sumie było już coś konkretnego.
Spoglądając na jej zdjęcia z okresu jej zawodostawa w kulturystyce można powiedzieć, że była kobietą o dziewczęcym wyglądzie i z widocznym kobiecym wdziękiem, czego nie można powiedzieć o tych, które zastąpiły ją na tronie „Miss Olympia”.
Jej opiekunem sportowo - trenerskim był mąź, a zarazem naczelny redaktor magazynu kulturystycznego Weidera „Muscle and Fitness”.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Mieczysław Krydziński, 1965 r.
Mieczysław Krydziński, 1965 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE