|
Odwiedzi³o nas: 10491449 osób. |
|
|
Corinna Everson o kobiecej kulturystyce |
KOBIECA KULTURYSTYKA
W grudniu 1988 roku na ³amach „Wiadomo¶ci Sportowych” ukaza³ siê artyku³ zawieraj±cy fragmenty wywiadu z wówczas najlepsz± zawodow± kulturystk± 29 –letni± Corinn± Everson.
Autor artyku³u Henryk Jasiak przytoczy³ w nim fragmenty rozmowy z t± z³otow³os± zawodniczk±, przeprowadzonej przez dziennikarkê amerykañsk±. Artyku³ jest ciekawy, a szczególnie wypowiedzi tej 5 - krotnej Miss Olympia (1985 -1989). Przypominamy kilka z nich, bowiem one w du¿ej mierze charakteryzuj± ówczesn± zawodow± kulturystykê kobiet.
Kobiety uprawiaj±ce kulturystykê i startuj±ce w zawodzch (konkursach) by³y na ogó³ bardzo ³adne, proporcjonalnie zbudowane i bez przerostów miê¶niowych. Lata 90., to ju¿ obraz krañcowo ró¿ny, brojlerowe miê¶nie i karykaturalne sylwetki. A u nas? Mo¿na powiedzieæ, ¿e by³o z tym ró¿nie, a obecnie jest zadowalaj±co, gdy¿ wyczynowa kobieca kulturystyka prawie nie istnieje!
JWIP.PL, wybra³: Ignacy, 1 pa¼dziernika 2009 r.
CORINNA – MISS KULTURYSTYKI
- „Corinna, jak to jest ze sterydami, które za¿ywaj± podobno w kulturystyce zarówno kobiety, jak i mê¿czy¼ni?
- Sterydy s± dla ludzi staraj±cych siê osi±gn±æ jak najszybciej, ignorantów. To nie s± prawdziwi atleci. (…) My siê nie oszukujemy, nie chcemy byæ poza tym tak muskularne jak mê¿czy¼ni, ale mieæ sylwetki o jak najlepszych proporcjach, typowo kobiece. Na scenie demonstrujemy je publicznie, pozujemy w ruchu, chyba bardziej estetycznie ni¿ mê¿czy¼ni.
- Podobno charakterystyczny dla kulturystyki jest narcyzm, uwielbianie dla samego siebie?
- Ja czêsto patrzê w lustro, ogl±dam swoje cia³o. Ale tylko po to, aby oceniæ, jakie zrobi³am postêpy, co osi±gnê³am, co zmieni³am. Czy to jest narcyzm?
- Co jesz, jak± stosujesz dietê, aby byæ szczup³± i zgrabnie wygl±da?-
- My jemy tak, jak wszystkie normalne kobiety, ale lepiej i bardziej planowo.. Ja np. bardzo lubiê pizzê, sama przyrz±dzam wiele posi³ków w domu, nie unikam w swojej diecie smacznych przypraw. Przed zawodami nieco ograniczam liczbê kalorii w posi³kach.
- Jak siê czujesz w Kalifornii, która uchodzi za centrum ¶wiatowej kulturystyki?
- Do „Kalifornii wraz z mê¿em przyjechali¶my dopiero w 1984 roku. Jestem zwyk³a wiejsk± dziewczyn± z Wisconsin i do¶æ trudno mi siê przyzwyczaiæ do tej atmosfery, jaka tutaj panuje. Odpowiada mi jednak kalifornijski klimat, pla¿e nad oceanem wielkie zainteresowanie kulturystyk± i innymi formami aktywno¶ci ruchowej...”
Z dalszych wypowiedzi „piêknej i zgrabnej” wynika, ¿e w latach 80. wszystko by³o niby normalne i spo³ecznie akceptowane. Ona ju¿, jako nastolatka typowo chcia³ byæ ³adn±, zgrabn± i sprawn±. Uprawia³a: p³ywanie, gimnastykê i biegi, a kulturystykê æwiczy³a dla a zdrowia i sylwetki oraz dla pieniêdzy, o czym nie wspomnia³a. Wówczas dochody z kulturystyki kobiecej nie by³y rewelacyjne, np. pula wszystkich nagród w konkursie Miss Olympia wynios³a tylko 50 tys. USD. Corinna by³a w lepszej sytuacji, gdy¿ mia³a 3- letni kontrakt na reklamê butów firmy Reebock, reklamowa³a akcesoria kulturystyczne w weiderowskich czasopismach i to w sumie by³o ju¿ co¶ konkretnego.
Spogl±daj±c na jej zdjêcia z okresu jej zawodostawa w kulturystyce mo¿na powiedzieæ, ¿e by³a kobiet± o dziewczêcym wygl±dzie i z widocznym kobiecym wdziêkiem, czego nie mo¿na powiedzieæ o tych, które zast±pi³y j± na tronie „Miss Olympia”.
Jej opiekunem sportowo - trenerskim by³ m±¼, a zarazem naczelny redaktor magazynu kulturystycznego Weidera „Muscle and Fitness”.
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|