Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9281178
osób.
Oni są z nami:
Mistrzostwa Warszawy w kulturystyce 1967. Autor: H. Jasiak

Na zdjęciu : finaliści mistrzostw Warszawy 1967, fot. Jan Rozmarynowski

Historia warszawskiej kulturystyki

W dniach 9 - 10 czerwca odbyły się mistrzostwa Warszawy w wieloboju kulturystycznym zorganizowane przez ogniska TKKF „Błyskawica”, „Syrenka” i „Rawa”. W zawodach startowało 24 juniorów i seniorów z 3 klubów ( warszawski Herkules z niewiadomych powodów nie był zainteresowany udziałem w tych zawodach – przyp.jw.). Nie zastosowano tym razem podziału na kategorię wzrostowe, wprowadzono natomiast dwie istotne poprawki do regulaminu wieloboju. W przysiadach zamiast 1 pkt. za 10 kg powyżej wagi ciała, wprowadzono punktację taką samą jak przy wyciskaniu leżąc ( 5 kg – 1 pkt.). Innowacja ta ma na celu zdopingowanie naszych kulturystów do zwrócenia większej uwagi na ćwiczenia mięśni nóg.(…) Druga poprawka dotyczyła pozowania – wprowadzono, podobnie jak przy ocenie sylwetki, punktacje do 20 pkt.…

Mistrzem stolicy w kategorii juniorów został Antoni Wojewoda („Syrenka”), który czynni systematyczne postępy w swoim rozwoju. Dysponuje już duża siłą, jest przy tym proporcjonalnie zbudowany i umięśniony. Wojewoda uzyskał w wieloboju 119 pkt. ( w leż. Wycisnął125 kg, na drążku podciągnął się 21 razy). O dalsze miejsca zacięty pojedynek stoczyli Jan Kozłowski i Andrzej Porowski. I tym razem podobnie jak w Radomiu ( na zlocie kulturystów- przyp. red.), triumfował Kozłowski, chociaż tylko równicą 1 p. Najlepszy wynik w podciąganiu na drążku uzyskał Liniarski („Błyskawica”) – 24 powtórzenia, w wyciskaniu Porowski – 130 kg. Pozostali finaliści reprezentowali już znacznie słabszy poziom, choć jest wśród nich kilku dobrze zapowiadających się zawodników ( Anders, Furmanek, Kowalski).

Jan Włodarek („Błyskawica”), który nie mógł startować w Radomiu, że względów osobistych, tym razem pokazał bardzo dobrą formę, szczególnie w bojach siłowych. Zwyciężył też wśród seniorów rekordowym wynikiem 146 p, i ustanowił nowy rekord Polski w wyciskaniu sztangi leżąc – 172,5 kg. Poza tym wyrównał swój rekord Polski w przysiadach – 210 kg. Wydaje się, że już na zawodach w Sopocie rekordy te Włodarek znacznie poprawi. Drugie miejsce zdobył niespodziewanie Wojciech Reimer („Lotnik”) – 136 p. Pokonał on przy tym znanych kulturystów jak Stanisław Ptaszek -128p. Ryszard Michalski -125 p. Jerzy Dzikowski – 122p. Rejmer rozpoczynał swoją karierę sportową od kulturystyki w ośrodku „Syrenka”. Potem specjalizował się w podnoszeniu ciężarowi osiągnął w tej dyscyplinie dobre wyniki –był mistrzem Polski juniorów w wadze lekkociężkiej i reprezentantem kraju w zawodach międzynarodowych. Jego najlepszy wynik trójboju wynosi 395 kg. Operacja kolana uniemożliwia Muna razie trening ku ciężarowy i w ten sposób „marnotrawny syn” powrócił na łono kulturystyki. W czasie mistrzostw wycisnął w leżeniu 155 kg i przysiadł z obciążeniem 180 kg oraz bardzo ładnie zaprezentował się w układzie dowolnym. Rejmer może służyć naszym kulturystom, jako przykład zawodnika, który ma świetnie rozwinięte mięśnie nóg.

Stanisław Ptaszek uzyskał co prawda najwyższą notę za pozowanie, lecz uzyskał stosunkowo słabe wyniki w bojach siłowych ( np. w przysiadach 130 kg) nie pozwoliły mu na nawiązanie walki z Włodarkiem i Rejmerem. To samo dotyczy zresztą Dzikowskiego i Michalskiego, którego słabe wyniki można jednak usprawiedliwić kontuzją nogi.
Ogólnie trzeba stwierdzić, że mistrzostwa stolicy były imprezą udaną. Warto też je kontynuować w następnych latach i to nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach wojewódzkich.
Autor: Henryk Jasiak

Od JWIP.PL:
Artykuł ukazał się w „Sporcie dla Wszystkich”, w lipcu 1967 r. Jego autorem jest Henryk Jasiak, wówczas trener kulturystów w warszawskim ośrodku „Syrenka”. Sędzią głównym tych zawodów był Michael Mounayer, Syryjczyk studiujący w warszawskiej AWF i prowadzący studencka sekcje kulturystyki. Pod jego kierunkiem ćwiczył między innymi Zbigniew Trzaskoma. Kilka lat później był już znanym trenerem kadry łuczników.
Mounayer miał w Syrii duży ośrodek kulturystyczny, w którym ćwiczyło ponad 300 osób oraz Yazbek – mistrz Universum z Berlina.

Zdjęcie z mistrzostw Warszawy, wykonane przez Jana Rozmarynowskiego jest również w większym formacie. Można je zobaczyć w GALERII JWIP.PL, ALBUM: „Jak to było kiedyś…”
18 grudnia 2009 r.

Ostatnia aktualizacja 7 stycznia 2010 godz. 11:48

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Irwin Koszewski,1948 r.
Irwin Koszewski,1948 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE