Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292370
osób.
Oni są z nami:
Krwawnik pospolity. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Krwawnik jest jednym z najcenniejszych ziół znanym już w starożytności ze swoich leczniczych właściwości. Ich znajomość przyda się ćwiczącym kulturystykę.
Według starogreckich podań Achilles leczył tym zielem rannych wojowników spod Troi. Stąd jego łacińska nazwa Achillea millefolium. Nazwa millefolium ma związek z bardzo drobnym podziałem liści; mille znaczy tysiąc, a folium liść
Był znany Indianom , a w Polsce stosowano go w średniowieczu.


Ziele krwawnika zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest azulen. Zawartość olejku eterycznego wynosi 0,25 - 0,5%, najwięcej go w kwiatach. W zależności od chemotypu rośliny zawartość azulenu w olejku sięga 50%.
Prekursorem azulenu jest głównie achillicyna. Skład chemiczny krwawnika podobny jest do składu rumianku. Ponadto zawiera garbniki, flawony, karoteny, witaminy C i K, kwasy organiczne, składniki mineralne (kobalt, molibden, żelazo, siarkę, mangan), żywicę, śluzy. Jest cenioną przyprawą leczniczą.

Ziele ma działanie; przeciwzapalne, gojące, bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwskurczowe, przeciwuczuleniowe oraz pobudzające trawienie. Krwawnik wpływa na pracę różnych układów naszego organizmu. Zalecany jest w alergiach, np. w gorączce siennej. Działa rozkurczowo i moczopędnie, dlatego stosowany jest, jako lek obniżający wysokie ciśnienie krwi, i poprawiający jej krążenie. Uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia wchłanianie składników odżywczych. Krwawnik wykorzystywany jest również w rekonwalescencji, jako środek wzmacniający oraz wspomagający trawienie, szczególnie przy słabym apetycie. Ma właściwości żółciopędne, hamuje krwawienia, pobudza czynności żołądka, poprawia przemianę materii. Jest środkiem dezynfekującym, gojącym i przeciwzapalnym. Stosuje się go jak lek na upławy, hemoroidy, bóle reumatyczne, zapalenia skóry, itd. Wchodzi w skład mieszanek na niepłodność. Pomaga w poprawieniu stanu żylaków i hemoroidów, zapaleniu żył, zakrzepicy, w leczeniu bólów stawów.
Zioło to ważne jest dla kobiet w regulowaniu cyklu miesiączkowego itd.

Krwawnik najlepiej jest znany z korzystnego działania na układ oddechowy. Ze względu na właściwości napotne jest skuteczny w leczeniu przeziębień i gorączki. Brany w postaci gorącej herbaty ziołowej jest wspaniałym środkiem w walce z gorączką oraz infekcjami jak; przeziębienie, ból gardła, kaszel. Oczyszcza organizm z toksyn poprzez powodowanie pocenia się
Jak wiadomo przeziębienie to schorzenie, które pojawia się wraz z jesiennymi chłodami i wczesną zimą. Teraz właśnie przeżywamy ten okres. Możemy, zatem wykorzystać krwawnik, który posiadając właściwości napotne działa skutecznie przy grypie i przeziębieniu
Polecam herbatę, która obniża gorączkę, zmniejsza katar, nasila pocenie pomagając organizmowi zwalczyć chorobę .Do sporządzenia herbaty należy użyć pół porcji krwawnika pospolitego, pół porcji kwiatu bzu czarnego oraz odrobinę mięty pieprzowej.
Dawka naparu zależy od wieku osoby przyjmującej. Zwykle jest to filiżanka herbaty 2-3 razy w ciągu dnia. Gdy chcemy przygotować herbatę bezpośrednio w filiżance, należy umieścić na niej sitko z ziołami ( około 2g suszonych ziół lub 3g świeżych) i zalać świeżo zagotowaną wodą, przykryć spodeczkiem i pozostawić na 10 minut. Do słodzenia można wykorzystać miód.
Autor:: Maria Szustakowska – Chojnacka, Styczeń 2010
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Filozofia treningu, 2009 r.
Filozofia treningu, 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE