Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10031246
osób.
Oni s± z nami:
Casey radzi. Cz.2. Autor: Henryk Jasiak

W poprzedniej czê¶ci poda³em ogólne zarysy programu treningowego czo³owego kulturysty ¶wiata, Casey Viatora dla ¶rednio zaawansowanych, a tak¿e zestaw æwiczeñ na poniedzia³ek – czwartek.
Teraz dalszy ci±g tego zestawu, w którym æwiczy siê miê¶nie klatki piersiowej, obrêczy barkowej, tricepsów i przedramion, a na zakoñczenie k³adzie akcent na miê¶nie ³ydek (2 æwiczenia). Na pocz±tku, w formie rozgrzewki, æwiczenia na miê¶nie brzucha. Liczba serii i powtórzeñ podobna jak w pierwszej czê¶ci cyklu tygodniowego.


Wtorek-pi±tek

 Unoszenie nóg do pionu z le¿enia ty³em na poziomej ³awce (zawsze na pocz±tku treningu, æwiczenie traktowane jako specjalistyczna rozgrzewka tu³owia i nóg) – 3 x 20 –30.

 Wyciskanie sztangi, ¶redni chwyt, na poziomej ³awce (miê¶nie piersiowe wielkie, prostowniki ramion i naramienne) – 5 x 6-10.

 Unoszenie ramion bokiem w gorê ze sztangielkami (rozpiêtki) w le¿eniu na sko¶nej ³awce, ramiona lekko ugiête w ³okciach ( na rozszerzenie klatki piersiowej) – 3 x 6 –8.

 Wyciskanie klasyczne sztangi z klatki piersiowej w pozycji stoj±c ( miêsnie naramienne, kaptury i triceps) – 4 x 6-8.

 Podci±ganie obur±cz w±skim chwytem sztangi wzd³u¿ tu³owia na wysoko¶æ barków (miê¶nie naramienne) – 3 x 6-8.

 Unoszenie ramion bokiem w górê w pozycji stoj±c (¶rodkowe aktony miê¶ni naramiennych) – 3 x 6 –8.

 Wyciskanie „francuskie” sztang± od czo³a w le¿eniu ty³em na poziomej ³awce (miê¶nie trójg³owe ramienia, czyli tricepsy – 3 x 6-8.

 Prostowanie ramion w ty³ ze sztang± trzyman± za sob± przez sk³on tu³owia w przód, (tricepsy) – 2 x 6 –8

 Uginanie nadgarstków ze sztang± trzyman± nachwytem w siadzie (miê¶nie przedramion) – 4 x 10 – 15.

 .Æwiczenie na miê¶nie karku, je¶li zachodzi taka potrzeba (s³abo rozwiniête). Mog± to byæ np. sk³ony i wyprosty g³owy w tzw. he³mie z obci±¿eniem, sk³ony boczne itp. – 3 x 10 – 15.

 Wspiêcie na palce w siadzie na ³awce – maszynie z obci±¿eniem na udach, palce stóp ustawione nieco wy¿ej od piêt (miê¶nie ³ydek) – 4 x 10 – 15.

 Wspiêcia na palce jedn± nog±, palce stopy na podwy¿szeniu, jedn± rêk± „trzymamy obci±¿enie” (sztangielka), drug± opieramy siê o pionowy dr±¿ek (æw. na ³ydki) – 3 x 10 –15.

Casey Viator, na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ, ma nastêpuj±ce rady i wskazówki metodyczne na temat treningu na sylwetkê.

Dobrze jest, je¶li æwicz±cy ma dobre zadatki genetyczne ( dziedziczne) do tego rodzaju sportu, ale nie jest to w sumie najwa¿niejszy sk³adnik przysz³ych sukcesów. Najbardziej istotne – zdaniem Viatora – jest pragnienie odniesienia sukcesu, osi±gniêcia jak najlepszych wyników poprzez intensywny trening i wytrwa³o¶æ oraz cierpliwo¶æ w d±¿eniu do celu. Wielu jednak fanatycznie nastawionych do sportu m³odych ludzi zbyt siê przejmuje treningiem, czêsto zaniedbuje inne obowi±zki ( nauka, praca). To jest ¼le podejscie, trzeba, bowiem traktowaæ kulturystykê tylko jako pewn± czê¶æ stylu ¿ycia.

Najwa¿niejsze, aby æwiczyæ wszechstronnie, nie koncentrowaæ siê od pocz±tku na pewnych wybranych, „widokowych” grupach miê¶ni. Trzeba, wiêc dbaæ o rozwój wszystkich grup miê¶niowych. Dopiero po pewnym czasie mog± siê uwidoczniæ dysproporcje w budowie i rozwoju uk³adu miê¶niowego i dopiero wtedy mo¿na je korygowaæ przez dobór odpowiednich metod treningu.


Casey zaleca wykonywanie 2 æwiczeñ na ka¿d± grupê miê¶niow±: pierwsze podstawowe, ciê¿kie i z du¿ym obci±¿eniem, drugie o charakterze wyizolowanym. Na przyk³ad na klatkê piersiow± taki zestaw tworz±: wyciskanie sztangielkami. W le¿eniu. W æwiczeniach podstawowych nale¿y wykonywaæ 1-2 seriê rozgrzewkowe z mniejszym obci±¿eniem, a nastêpnie dopiero 3 serie z progresj± obci±¿enia, aby z maksymalnym ciê¿arem wykonaæ 6-8 powtórzeñ. W æwiczeniach izolowanych staramy siê robiæ 2-4 serie z jednakowym ciê¿arem, ale do pe³nego zmêczenia miê¶ni (wiêksza liczba powtórzeñ).

Zdaniem Viatora ¶redniozaawansowany kulturysta potrzebuje najwy¿ej 4 treningi w tygodniu systemem „split”, a wiêc metod± dzielenia miê¶ni. W takim uk³adzie ka¿d± grupê (wyj±tki to brzuch i ³ydki) æwiczy siê tylko 3 razy w tygodniu. Program taki poleca na rok lub dwa przy okresowej zmianie niektórych æwiczeñ, aby unikn±æ przyzwyczajenia i monotonii.

Nale¿y k³a¶æ nacisk na stosunkowo du¿e obci±¿enia w æwiczeniach podstawowych, takich jak wyciskanie w le¿eniu i staniu, pompki na porêczach, podci±ganie sztangi w opadzie, uginanie ramion ze sztang± w staniu itp. One, bowiem g³ownie wp³ywaj± na budowê masy miê¶niowej. Æwiczenia izolowane natomiast wp³ywaj± przede wszystkim na ukszta³towanie miê¶ni, ich rze¼bê.

Æwiczenia z du¿ymi obci±¿eniami nie s± niebezpieczne (kontuzje), je¶li s± poprzedzone dobr± rozgrzewk±. Takiemu treningowi musi towarzyszyæ wysokowarto¶ciowa, ale zrównowa¿ona dieta, oparta g³ównie na produktach mlecznych, miêsie, drobiu, jarzynach i owocach.

M³odzi kultury¶ci powinni unikaæ nadgorliwo¶ci w treningu, grozi to, bowiem przetrenowaniem.
Trzeba byæ po prostu cierpliwym i wytrwa³ym, nie za szybko d±¿yæ do wyników.
Autor: Henryk Jasiak
Rej.409/Trening-50/2011.09.14/ JWIP.PL

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Gratuluj±
Gratuluj±
JUBILEUSZ "B£YSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE