Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10043343
osób.
Oni s± z nami:
Wp³yw genetyki na rozwój ramion. Autor: Henryk Jasiak
(Na zdjêciu Bertil Fox, mr Universum 83, wkrótce zniszczy³ go"koks", fot. z "ASJ" 1983)


Jaki wp³yw maj± uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie na rozwój miê¶ni ramion?

Badania i do¶wiadczenia wykaza³y, ¿e na pewno pomagaj± osi±gn±æ kompleksowy rozwój w krótszym czasie, ale nie decyduj± o rozwoju ramion. Uwarunkowania genetyczne to przede wszystkim budowa ko¶ci ramion (stosunek d³ugo¶ci górnych i dolnych ko¶ci), kszta³t miê¶ni (d³ugie – krótkie), wreszcie liczba w³ókien miê¶niowych. Kluczem do kompleksowego rozwoju tej czê¶ci cia³a jest wytrwa³y, precyzyjnie ustawiony trening i uporczywe d±¿enie do celu. Najlepszym tego przyk³adem s± zwyciêzcy dotychczasowych konkursów Mr Olimpia, a wiêc praktycznie najlepsi kultury¶ci ¶wiata w poszczególnych latach. Prawie nikt z nich z nich nie mia³ pe³nych uwarunkowañ genetycznych, a jednak wielokrotnym treningiem potrafili oni uformowaæ i rozwin±æ swoje ramiona w sposób doskona³y.


Larry Scott, Mr Olimpia w latach 1965-1966 mia³ bicepsy niczym pi³ki, bardzo pe³ne i zaokr±glone. Osi±gn±³ to przez intensywny trening. Nie mia³ jednak tzw. szczytu bicepsów, brak mu by³o, bowiem uwarunkowañ genetycznych.

Sergio Oliva, Mr Olimpia w latach 1967-1969 mia³ bicepsy bardzo du¿e, niezwyk³e gêste miê¶nie, ale w sumie do¶æ p³askie, bez szczytów. Te¿ brak mu by³o pe³nych uwarunkowañ genetycznych.

Arnold Schwarzenegger, Mr Olimpia w latach 1970-1975 i 1980 mia³ du¿e predyspozycje genetyczne, ale nie doskona³e. Jedno jego ramiê mia³o mniejszy szczyt bicepsu ni¿ drugie. Poprzez trening dopracowa³ siê on niemal idealnych w kszta³cie i umiê¶nieniu ramion.

Chris Dickerson, Mr Olimpia 1982 mia³ genetykê poni¿ej przeciêtnej i miê¶ni bardzo oporne do rozwoju, jednak du¿ym wysi³kiem i ciê¿k± prac± doprowadzi³ swoje ramiona do niemal pe³nego rozwoju.

Jak wynika z powy¿szych przyk³adów, najwa¿niejsza jest praca i uparte d±¿enie do celu, wiêc ka¿dy, bez wzglêdu na cechy dziedziczne, mo¿e proporcjonalnie ukszta³towaæ masê miê¶niow± ramion.
Autor: Henryk Jasiak ( 1936 -2008)
Reg.14/medycyna -4/
Ostania autoryzacja 25.02.2010 godz. 25:35
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Rok 1961
Rok 1961
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE